Király Nóra portré
Család,  Interjú

Király Nóra: 2020 legerősebb üzenete, hogy minden megélhető perc olyan érték, amit többé nem kapunk meg

Évértékelő sorozatom mai alanyával nem sokkal a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) alapítása után, az általuk kezdeményezett, magyar családszervezetek első adventi jótékonysági vásárának szervezése közben ismerkedtem meg és azóta többször dolgoztunk együtt, legutóbb a tavalyi vásár kapcsán. Király Nóra öt gyermeke nevelése mellett rengeteg energiával-elszántsággal és szívvel-lélekkel szervezi a Ficsak projektjeit és programjait, az egészséges életmódtól a kismamák és idősek támogatásán át a környezetvédelemig. És hitelesen, hiszen ezt a szemléletet nemcsak munkájában, magánéletében is képviseli.

Adományátadás

Hogyan jellemeznéd röviden a 2020-as évet? Mit jelentett neked?

Példátlan volt ez az év, ez nem is kérdés. Ha nagyon röviden kellene elmondanom, hogy nekem, öt gyermek édesanyjaként, dolgozó nőként mit jelentett, akkor azt mondanám: folyamatos alkalmazkodást, megújulást, rugalmasságot, sok-sok türelmet és kevés alvást.

Rengeteget tanultam, új dolgokat tapasztalhattam meg; úgy érzem, erősebb is lettem.  A tavaszi három hónapos karantén idején sokszor úgy gondoltam: ha ezt túlélem, akkor bármit. A rohanó világban lévő tömérdek feladatom mellett még tanító néni, állandó szakácsnő és óvónő is lettem. Tanultam az iskolásokkal, játszottam az ovissal, vezettem a háztartást, és emellett interjúkat adtam, dolgoztam, terveztem, tárgyaltam… Embert próbáló időszak volt. De aztán láttam pár riportot, ami az ország elmaradottabb, szegényebb részein készült és átértékeltem az életünket. Fontos, hogy megéljük, elismerjük a jelen pillanatát, és megbecsüljük azt, amink van. Rajtunk áll, mit kezdünk vele.

kézműveskedés a lányokkal

Mire vagy büszke, mit valósítottál meg 2020-ban?

2019 végén indítottuk el a Ficsak Családi Központot Gazdagrét szívében, ahol a kisebb és nagyobb gyermekek rendszeres fejlesztő programokon; zenei, sport és kreatív foglalkozásokon vehetnek részt. A Ringató és az Omnivágus Egyesület foglalkozásai mellett számos új partnert is köszönthettünk a Ficsak Családi Központban még a karantén előtt. Többek között Németh Gábor bűvészt, Enyedi Anitát a Mese Maci megálmodóját, Jánosi Évát baba-mama fitness oktatót, Hevessy Cintiát a Rhyme Time angol zenebölcsi foglalkozásvezetőjét, valamint az Anyalélek Labort és a Playfilm Laborműhelyt is. Az izgalmas és változatos programok mellett nyáron több héten keresztül tartottunk napközis táborokat, és ezek sikerein felbuzdulva az őszi szünetben is sok szeretettel vártuk a gyerekeket egy egész héten át.

Annak ellenére, hogy a karantén alatt az online térbe költöztünk, igyekeztünk a továbbra is a családok segítségére lenni. Létrehoztuk az Online programfigyelő oldalt, ahol a digitális térben kínált foglalkozásokat gyűjtöttük össze egy csokorba. A kisebb gyermekekre még külön is gondoltunk, elindítottuk Kassai Etelka meseíró tollából a Tini meséket. Több héten keresztül heti két mesével kápráztattuk el a gyerekeket. Emellett elindítottuk a Ficsak Unoka-vonalat, ahol az idősebb generációt igyekeztünk lelkileg átsegíteni ezen a nehéz helyzeten. Mindezek mellett sok online játékkal szerettük volna a családokat kizökkenteni a szürke hétköznapokból.

Emellett régi álmom is valóra vált: megalapítottam a Zöld Követ Egyesületet és ezentúl kiemelten fogok foglalkozni a környezetvédelemmel és a fenntarthatósággal. Célunk a fiatal generáció megszólítása, érzékenyítése és a családosok, elsősorban az édesanyák edukálása, a hétköznapi környezetvédelem mindennapi praktikáinak bevezetése a családok életébe. Ez a terület nekem is új, hatalmas kihívást jelent beletanulni.

Őszi tábor

Mi volt a legfájóbb hiányod és milyen kihívásokkal szembesültél?

Ami az évben számomra nagyon nehéz volt, az a szüleim hiánya és az aggódás értük. Nálunk régen nem nagyon telt el úgy nap, hogy a szüleim találkoztunk, hiszen nagyon közel laknak hozzánk, a gyerekeim születése óta napi szinten segítettek nekem. Mindig számíthattunk egymásra. Most a járványhelyzet alatt a kellő távolságot és biztonságot betartva találkozunk velük. Édesapám azért így is feltalálta magát, hiszen online külön órákat tartott a gyermekeimnek, besegített a tanulásba. De azért nagyon hiányzik a pandémia előtti közös idő, a sok ölelés, az önfeledt együttlét.

Az idei év legnagyobb kihívása számomra az a türelem tanulása volt. Napi 15-17 órában, heti kb. 120 órában türelemmel lenni gyermekeim iránt. Hirtelen nagyon soknak éreztem négy gyermekkel a tanulást reggel 8 órától délután 4-ig. Emellett az óvodás gyermekem teljesen más törődést igényelt. Az egész karantén egy türelemjáték volt részemről.

Nagyszulokkel anyak napjan

Mi az, ami téged feltölt, ami mindig új lendületet ad – tavaly és ma is?

Ami engem napi szinten örömet okoz, kikapcsol, feltölt, az a sport. Sokan mondják, hogy mániákus vagyok, mert sport, mozgás nélkül elképzelhetetlen egy nap számomra. Az edzőtermek bezárásával sajnos szűkültek a lehetőségeim, de így is minden napra beiktatok valamit. Szabadtéri kondiparkokba szoktam járni, vagy futok a friss levegőn, otthon spinningelek, vagy heti több alkalommal online edzek valamelyik kedvenc edzőmmel. Ahova csak lehet gyalog járok, napi átlag 5 km-t szoktam gyalogolni.

A legnagyobb boldogság, amikor a gyerekeimmel közösen mozgunk, sportolunk. A kamaszok már sokszor húzódoznak, de bízom benne, hogy hosszútávon a belefektetett energia megtérül és ők is aktív életet élnek majd felnőttként. Ami nekem a legnagyobb visszaigazolás, hogy a hatéves kislányom életében még egyszer sem volt beteg, de a többiek is egyszer-kétszer, én pedig utoljára másodikos gimnazista koromban estem ágynak. Nagyon hiszek abban, hogy a sok friss levegő, mozgás, sport, egészséges táplálkozás, sok gyümölcs és zöldség fogyasztás hosszútávon kifizetődő, amiért a gyerekeim egyszer hálásak lesznek.

Ami még napi szinten engem feltölt, erőt ad, az maga a munkám. Szerencsés vagyok, mert olyan dolgokkal foglalkozom, amikkel nagyon könnyű azonosulni, amikért lehet lelkesedni, hiszen segíteni tudunk másoknak. Ilyenek például a Család és Karrier pontok, ahol már három éve partnerként dolgozunk több vidéki városban.

Miért fontos számodra ez a munka?

Nagyon nehéz dolga van ma egy nőnek. Sok nőben nagy a dilemma, hogy harmincas éveiben, amikor szépen halad karrierje csúcsa felé meghozza-e a döntést, hogy félbeszakítja mindazt, amit addig elért és családot alapít, gyermeket vállal. Jogos a félelem, hogy vajon megmarad-e az egyensúly, hogy tudja majd mindent kezelni. A Nők a családban és a munkahelyen projekt célja a munka és magánélet összeegyeztetésének elősegítése, az atipikus foglalkoztatási formák széles körben történő megismertetése annak érdekében, hogy a családi- és a munkahelyi hivatás ne egymás ellenében ható, hanem egyensúlyban tartható életfeladatok lehessenek. Büszke vagyok rá, hogy mi is a projekt résztvevői, segítői között lehetünk.

Az egyik legnagyobb visszatartó erő a nőknél, hogy félnek, mi lesz a karrierjükkel, egyáltalán lesz-e állásuk a szülési szabadság után – állítom ezt a munkám során és a Család és Karrier Pontokban eltöltött három év tapasztalat alapján. És ennek van egy picit más vetülete is, ami szintén egy figyelemért kiáltó probléma. A nő teljesen kiszolgáltatottá válhat, hiszen évekre kiesik a munkaerő-piacról, nem keres pénzt, teljesen a férjre van utalva. És ez sajnos elvezethet a kapcsolaton belüli erőszakhoz, a kiszolgáltatott helyzetben sok nőnek sok mindent le kell nyelnie, nem tud a sarkára állni, nem tud hova menekülni.

Ficsak Konferencian

Az ideális persze az, amikor az édesanya és az édesapa hatalmas boldogságban nevelik két, három vagy akár több gyermeküket, nincsenek anyagi problémáik, a nő visszamegy dolgozni, amikor a legkisebb gyermek is óvodába kerül. Vagy akár később, hiszen hiába van napközben oviban, iskolában a gyerek, az édesanyák napja akkor is csak 24 órából áll. De sajnos a való világ nem ilyen rózsás. Minden második házasság válással végződik, és a párok fele nem él boldog párkapcsolatban. Minden ötödik nő pedig kapcsolaton belüli erőszak áldozata. Ijesztőek a számok, ezért a jövőben ezzel a témával is kiemelten szeretnénk foglalkozni, mert a boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolat az alapja annak, hogy sok gyermek szülessen Magyarországon.

Mit tervezel 2021-re?

Továbbra is az a célunk, hogy a családi hivatás és a munkahelyi kötelezettségek zökkenőmentesebb összeegyeztetését segítsük a Család és Karrier Pontok működésébe bekapcsolódva. Közel 30 vidéki Ficsak tagszervezetünk mindennapos tevékenységével is szeretnénk segíteni a családokat, akár a környezetvédelem területén is. Kommunikációs aktivitásainkkal, figyelemfelkeltő eseményeinkkel, a családok számára maradandó élményeket kínáló rendezvényeinkkel pedig próbáljuk a családalapítás előtt álló fiatalok figyelmét ráirányítani arra, hogy a gyermek a legértékállóbb hosszútávú befektetés és a legfontosabb örömforrás. A már kisgyermeket nevelő családoknak pedig igyekszünk segíteni: tájékoztatni őket a rendelkezésükre álló támogatási lehetőségekről, megerősíteni őket párkapcsolatukban, szülői szerepeikben vagy egyszerűen „csak” egy táboroztatással megkönnyíteni a nyári szünet logisztikáját.

Bízom benne, hogy a 2021-es év könnyebb lesz mindenkinek és végre visszatérhetünk a normál üzemmódba.

Király Nórával készült korábbi interjúim ITT és ITT olvashatóak.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Idősek világnap konferencia

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük