7 szokas_konyvborito
Ajánlók,  Könyv,  Pedagógia

Sean Covey: A vidám gyerekek 7 szokása

Egy újabb Harmat kiadós, gyermekeknek szóló könyvet hoztam nektek. Említés szintjén már korábban is írtam a 7 szokás előnyeiről, mint a családon belül is alkalmazható, de alapvetően pedagógiai programról, sőt egy teljes cikket is írtam az Életrevalókról. De erről a könyvről még külön nem, ahogy a sorozat többi részéről sem, pedig megérdemelnék.

A könyvet akkor vettem kézbe először, amikor két éve vettem részt az Életrevalók iskolai program bevezető képzésén egy budapesti gimnáziumban, Dr. Gerberné Farkas Zsuzsanna meghívására. A mentálhigiénés szakember lefordította a  Stephen R. Covey „A kiemelkedően eredményes családok 7 szokása című könyvén alapuló iskolai programot, amivel azóta számos magyar köznevelési intézmény – óvoda, általános és középiskola – ismerkedett meg. (Miközben a világ különböző részein számos iskola tette sikeresen tananyaggá a 7 szokást.)

A program gyakorlati eszközöket nyújt az önfegyelem, felelősségvállalás, kezdeményezés, célkitűzés, tervezés, időmenedzsment, asszertív kommunikáció és kreatív együttműködés elsajátításához. A könyveknek minden korosztály számára lebontott verziója létezik, sőt kidolgozták a „A kiemelkedően eredményes családok 7 szokása” programjukat is, amellyel a családok felé szeretnének nyitni a kiegyensúlyozottabb családi élet megteremtése érdekében. (A teljes beszélgetésünk ITT olvasható.)

7 szokas_tartalomjegyzek

A legkisebbeknek szánt mesekönyv a Héttölgyesben lakó barátok (Talpas, a mackó, Ugrifuti, a nyuszi, Borz Eszti, Mókus Marci és Marcsi, Tüskeszuri, a süni, Énisjövök Micike, az egér) hétköznapi történeteiről szól. Hét fejezetből áll, amelyek a hét szokásnak felelnek meg. Minden fejezet végén vannak szülőknek és tanároknak szóló szövegfeldolgozást segítő javaslatok, kérdések (arról, hogyan érdemes az egyes fejezetekben történtekről beszélgetni a gyerekekkel) és ötletek (arról, hogy milyen apró lépésekkel lehet elindítani a gyerekeket az adott szokás alkalmazásában).

A könyv bevezetőjéből pedig kiderül, hogy a hétgyermekes szerző miért hisz abban, hogy ez a könyv többféleképpen is segít a gyermekeknek:

Megmutatja nekik, micsoda erő rejlik abban, ha olyan alapelvek szerint élünk, mint amilyen a felelősségvállalás, mások tisztelete, csapatmunka, kiegyensúlyozottság. (…) Ahogy a fizikai világot törvények irányítják, úgy az emberi életet is bizonyos szabályok, alapelvek vezérlik. Ezek az alapelvek egyetemesek és örök érvényűek, amire ma óriási szükség van.

Megtanít a gyerekeknek egy olyan nyelvet, amelyet eredményesen használhatnak a szüleikkel és a tanáraikkal való kapcsolatukban.

A gyerekek magukra ismerhetnek a héttölgyesi barátokban. Az emlékezetes szereplők történetein keresztül könnyedén megértik, hogy a saját hétköznapjaikban hogyan alkalmazhatják a 7 szokást.

Mi már többször elolvastuk, beszélgettünk róla és igyekszünk alkalmazni őket. Azt nem állítom, hogy mind a 7 szokás maradéktalanul gyerekeink és családunk szokásává is vált volna, de azon vagyunk. Ajánlom mindenesetre minden szülőnek, aki szeretné ezekre megtanítani gyermekeit.

Sean Covey: A vidám gyerekek 7 szokása, Harmat Kiadó, 2015.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

7 szokas_szereplok

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük