Bethesda_borito
Ajánlók,  Esemény,  Könyv

Receptre írva – így főzünk a Bethesda Gyermekkórházban

Rendhagyó könyv rendhagyó bemutatójára került sor tegnap, a Semmelweis-nap kapcsán, a gyönyörűen felújított városligeti Millenium Házban: a Bethesda Gyermekkórház egy – nagyrészt általam lejegyzett – receptkönyvön keresztül mutatta be az elmúlt nehéz időszak hőseit, az egészségügyben dolgozókat.

Rendhagyó a könyv azért, mert egy gyermekkórházban dolgozók munkájának kevésbé ismert és magánéletének egyáltalán nem ismert részleteibe enged betekintést, a kórházi személyzet kedvenc receptjeinek és a hozzájuk kapcsolódó élettörténeteinek megosztásával. És közben megtudhatjuk azt is, ők hogyan élték meg a karantént. 

Rendhagyó könyv azért is, mert a benne szereplő 39 receptből harmincat én írtam, vagyis jegyeztem le a karantén alatt telefonon beszélgetve a rendkívül elfoglalt, mégis készséges és kedves dolgozókkal. Az utólagos szerkesztői és a könyvet igazán élővé és fantasztikusan látványossá tevő fotósmunkában nem vettem részt, de így is teljes mértékben a magaménak is érzem, nagyon büszke vagyok rá és örömmel lapozgatom, próbálgatom a recepteket. Remélem azok is így lesznek vele, akik kezébe kerül majd.

Az interjú-beszélgetések során kialakult (pontosabban megerősödött) bennem egy olyan kórháznak a belső képe, amit a korábbi kórház-vezetői interjúimból és a sajtóból is tudtam: ez egy valóban családbarát munkahely, sokféle és összetartó dolgozói közösséggel, kreatív és életvidám (szak)emberekkel, akik a megfeszített munka közben figyelnek egymásra is, beszélgetnek, recepteket cserélnek, kórházi hagyományokat teremtenek. Megbecsülésre, sőt irigylésre méltó munka és munkahely az övék. Remélem ebből sikerült átadnom valamit ebben a könyvben is.

Ahogy a bemutatón is elhangzott: a főigazgató gyógyteái, az égéssebész főorvosnő szlovák sztrapacskája, a főnővér tábori lecsója, a gyógytornász túrós nudlija, a gasztroenterológus bablevese, a kórház-higiénikus örömsütinek is nevezett almás pitéje, az emberi erőforrás vezető puliszkás ételei vagy az ellátó személyzetbeli Vidák testvérek cigány ételei nemcsak elkészíthető ételek, hanem reményt keltő történetek, hogy az egészségünk, a gyermekek egészsége olyan gyógyító emberekre van bízva, akik minden körülmények között helyt állnak. És akkor még nem is említettük a szír származású radiológus főorvos padlizsános nyári receptjét, a mozambiki származású aneszteziológus szakorvos afrikai csirkéjét vagy épp a magyar zserbóját, a kínai orvosnő vörösre dinsztelt sertéshúsát, a lengyel orvosnő orosz pierogiját… 

 

A könyvbemutató pedig azért volt rendhagyó, mert most először nem a vendégek, hanem a résztvevők között szerepeltem, mint egyik szerző; dr. Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatójával, Tamásné Bese Nóra, a Bethesda Gyermekkórház kommunikációs vezetőjével és az egyik recepttulajdonossal együtt. 

A könyv megvásárolható a Bethesda Gyermekkórház támogatására ITT

 

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük