Enikő és Zsuzsa
Ajánlók,  Család,  Interjú,  Pedagógia

A boldog családok 7 szokása – minden családnak ajánljuk!

E heti sorozatom utolsó részeként egy újabb képzési lehetőséget, „A boldog családok 7 szokása” programot mutatom be. Ez egy eredetileg üzletemberek számára készült életvezetési és hatékonysági módszertan családi verziója. A pedagógusok és diákok számára kidolgozott változatról, az Életrevaló iskolai programról és egy ezzel kapcsolatos gyerekkönyvről már írtam korábban.

Nemrég megkeresett Újvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Balansz (munka-magánélet) Programjának vezetője azzal, hogy év végén Dr. Gerberné Farkas Zsuzsa mentálhigiénés szakemberrel szerveztek egy tréninget a Mozgalom vállalati partnerei munkatársai számára, amiről szívesen mesélnének másoknak is. Mivel azonban (még) nem jutottam el a családi programra, szívesen kikérdeztem Enikőt és Zsuzsát a részletekről.

Már 15 éve dolgozol a FranklinCovey szervezetfejlesztő cég magyar leányvállalatánál, amely eleinte kizárólag üzleti területre fókuszált. Téged viszont a fiatalok és családok szempontjai is érdekeltek, ezért egy kolléganőddel lefordítottátok a 7 szokásra épülő, Életrevaló nevű iskolai programot, amellyel több mint száz magyar köznevelési intézmény ismerkedett meg. Hogy jött létre a családi verzió?

Zsuzsa: Az Életrevaló programmal az elmúlt 10 év során kollégáimmal bejártuk az országot. Az iskolákkal, óvodákkal, kollégiumokkal való együttműködések során igazolva láttuk azt az állítást, miszerint a jövő generációjának nevelése kapcsán gyakran emlegetett háromlábú szék csak akkor nem fog billegni, ha a pedagógus-diák-szülő hármasa harmonikusan összekapcsolódik és támogatja egymást. Ezért ahol nyitottságot tapasztaltunk, ott a szülőkkel is elkezdtünk foglalkozni. Eleinte csak rövid alkalmakon találkoztunk velük, például egy tanévnyitón vagy szülői értekezleten beszéltünk nekik a 7 szokásról. Aztán az iskolák által szervezett Szülők Akadémiáján vagy sportnapon mutattuk be az Életrevaló programot. Voltak olyan anyukák és apukák, akik örömmel ültek be a pedagógusoknak tartott képzésekre. A leglelkesebb szülők azért alakítottak munkacsoportokat, hogy biztassák egymást a 7 szokás otthoni alkalmazására. A szülői ház, a családok nélkülözhetetlen szerepére és támogatására az elmúlt karanténos év történései még inkább ráerősítettek.

Zsuzsa Gerber
Gerber Zsuzsa

Miben különbözik a családi változat a pedagógusoknak és diákoknak szánt programtól? Hogyan foglalnád össze a lényegét?

Zsuzsa: A 7 szokás programok mindegyike ugyanazon a 7 alapelven nyugszik, függetlenül attól, hogy az üzleti életben, a köznevelésben, a magánéletben vagy családi közegben ismerkedünk vele. A szokások első fele a személyes eredményességről szól, a szokások másik felével a társas kapcsolatainkat tehetjük harmonikusabbá. Viszont a résztvevők összetételétől függően más-más csoportos feladatokban, interaktív gyakorlatokban és szituációs játékokban vesznek részt. Az egyes képzési modulok végén akciótervet készítenek a további fejlődés céljából.

„A boldog családok 7 szokása” program keretében a résztvevők mentálhigiénés támogatást kapnak a tartós családi kapcsolatok megtartásához és fejlesztéséhez. A résztvevő családtagok elsajátítják azokat a viselkedési mintákat, amelyek erősítik a szeretetteljes kapcsolatban lévő bizalmat és elköteleződést, a kommunikációs és konfliktuskezelési képességet, valamint a reziliencia, azaz a megküzdési, alkalmazkodási képességet. A program során nem csupán a készségek fejlesztése történik, hanem a hozzáállás és gondolkodás megújítása is cél, hogy a szemlélet megváltoztatása, a tudatos önnevelés és jellemformálás révén hosszútávú eredményességet érjünk el a családi életünkben.

A programban a következő témaköröket érintjük: személyes felelősségvállalás és kezdeményezés a családban; családi értékek és normák felállítása, szerepek és célok átgondolása; családi küldetési nyilatkozat megfogalmazása és prioritások meghatározása; családi naptár használata az összekovácsoló programok beütemezéséhez; az én-központú gondolkodás mi-központúra cserélése a családi életben; empatikus kommunikációval a másik gondolatainak, érzéseinek a megértése; a családtagok egyediségének értékelésével kreatív együttműködések kialakítása; a családtagok testi-lelki jólétét elősegítő családi hagyományok kialakítása.

Kiknek tartottál már ilyen családi tréninget és kiknek ajánlod?

Az első tanítványaim természetesen a családom és barátaim voltak. Majd a 7 szokás programok és az Életrevaló iskolakultúra-fejlesztő program népszerűsítésére létrehoztuk Prof. Bagdy Emőke társalapításával a Kiváló Nevelési Kultúráért Alapítványt. Az iskolák, óvodák családjai, szülői mellett elértünk nevelőotthonokban dolgozó nevelőszülőket is. Ezen a területen is még nagyon sok munka lenne. Mivel „A boldog családok 7 szokása” megerősíti a párkapcsolatokat és a szülői kompetenciákat, előtérbe helyezve a munka és családi élet összehangolását, és elősegítve a generációk közti együttműködést, ezért minden családnak ajánlom ezt a mentálhigiénés programot.

Eniko_allo_2019
Újvári Enikő

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom az alapító Kopp Mária örökségét gondozva, sokat foglalkozik a boldogság kérdésével; a Balansz program például ezt egyéni (munkavállalói) és közösségi (munkaadói) szinten is vizsgálja, támogatja. Egy évvel ezelőtt például készítettetek egy felmérést az otthonról való munkavégzésre (home office-ra) való átállás kapcsán. Mi lett az eredménye és vajon miért?

Enikő: Nagyon fontos eredményei lettek ennek a felmérésnek, amiben össze tudtuk hasonlítani a családbarát hálózatunkban lévő és „világi” vállalatok eredményeit. Kiderült, hogy a családbarát vállalati kultúra védőoltásként erősítette a cégek immunitását a covid és karantén idején. Jobban sikerült nekik az átállás, mert különben is rugalmasabbak az átlagnál, jobban fenn tudták tartani a motivációt a kollégákban és azonnal észlelték, ha valakinek segítség kellett, mert különben is természetesen kezelik és figyelik, hogyha kell valakinek segítség a közösségben. Számszerűen a legnagyobb előnyük a családbarát cégeknek egyébként éppen a motiváció fenntartása terén volt. Itt az átlag 56%-os visszajelzést, a családbarát cégek viszont 89%-osat kaptak a kollégáktól. Egy ilyen helyzetben élet-halál kérdése lehet egy vállalat életében, hogy a kollégák fele van velünk és dolgozik teljes erőbedobással, vagy majdnem mindenki!

Éppen a napokban volt egy meetup-unk, ahol a családbarát vállalatokkal arról beszélgettünk, mi foglalkoztatja őket most leginkább a visszatérés kapcsán; miket szeretnének magukkal vinni a pandémiás változások közül. Nagyon izgalmas témák jöttek föl, az új belépők hosszútávú kötődésének kialakítása, a fizikai munkakörnyezet megváltozása, a gyártásban dolgozók munkakörülményeinek rugalmassá tétele és a mentális egészség megőrzése kapcsán is. Hazai és külföldi boldogságkutatások – köztük alapítónk, Kopp Mária is – egybehangzóan arra jutottak, hogy a biztonságot adó, szoros emberi kapcsolatok, a jól működő házasság, a család a hosszú és egészséges élet kulcsa. Bölcsen teszik tehát, amikor a cégvezetők a kollégák mentális jóllétéért és munka-magánélet harmóniájáért tesznek. Lelkileg egészséges, otthon is rendben élő emberek tudnak hatékonyan dolgozni.

Online tréning_Zsuzsa

Hogyan kapcsolódtatok össze, honnan jött a közös szervezésű tréning ötlete és kik vettek részt rajta?

Zsuzsa: Érdemes jó talajba szórni a magot, ha azt szeretnénk, hogy szárba szökkenjen. Ezért kerestem fel a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat, akiknek a családbarát közgondolkodást népszerűsítő munkásságát már régóta ismertem. A korlátozások miatt az eredetileg élőre tervezett tréning csak online változatban és kisebb létszámmal tudott megvalósulni.

Enikő: Zsuzsát személy szerint sok-sok éve ismerem és tisztelem; személyében és tevékenységében is. Mivel évek óta figyelemmel kíséri az alapítványunk működését, ő keresett meg minket azzal, hogy szívesen ajánl fel nekünk egy családi tréninget, amivel „profilunkba vágóan” tudjuk segíteni az embereket. A Balansz vállalati közösségbe több, mint ötszáz cég tartozik, rajtuk keresztül alsó hangon negyvenezer munkavállalót és családjaikat segítjük évről évre, így kellett egy döntés, hogy kiknek ajánljuk fel a lehetőséget. Az Év Családbarát Vállalata-díjátadó gálánk támogatóira esett a választásunk. Ők küldhettek jelentkező résztvevőket munkatársaik köréből, apukákat, anyukákat a legkülönbözőbb családi környezetből kisebb, nagyobb gyermekekkel, szülőtárssal vagy anélkül, hiszen minden élethelyzetnek megvannak a kihívásai.

Számodra melyik volt a program legjobb része, melyik szokás „fogott meg” a legjobban?

Enikő: Ó, több kedvencem is van! Az egyik az új szemüveg, vagyis a paradigmaváltás, ami azt jelenti, nem szabad elhinnünk, hogy „én már ilyen vagyok” „én már nem változtatok, eddig mindig így csináltam”. Mindig fontosnak tartottam az önnevelést, a saját határok feszegetését, de ehhez itt eszközöket is kaptunk. A másik kedvencem a prioritások helyes felállítása, nagyon szemléletes példával mutatja meg a tréning, hogyan lehet a napi dolgainkat okosan rangsorolni, úgy, hogy semmi fontos ne maradjon el. Ez manapság igazi művészet. És a harmadik kedvencem egyúttal az, amelyik manapság még az előbbinél is sokkal nehezebb, mégis elengedhetetlen: „Élezd meg a fűrészt”, ne hagyd magad végletekig lemerülni. Váljon a szokásoddá, hogy teszel azért, hogy jól érezd magad, így add másoknak önmagad – a lehető legjobb formádban. A tréning természetesen ehhez is ad gyakorlati segítséget.

A boldog családok 7 szokása Online tréning1

Milyen volt a résztvevők aktivitása, visszajelzései?

Enikő: Látszott, hogy olyan emberek voltak együtt, akiknek nem először van lehetőségük segítő tréningen részt venni. (Újabb jó pont a családbarát cégeknek, ahol erre van lehetőség). Aktívak, nyitottak voltak, így egymásnak is sokat adhattunk.

Zsuzsa: Mutatok néhány részletet a programban résztvevők visszajelzéseiből:

„Nagyon szimpatikus, hogy olyan 7 pontos rendszert alakít ki, amelyben könnyen és jól el lehet igazodni, és mellé tesz gyakorlati lépéseket, amik segítenek az úton maradásban. Azonnal hasznosítható tudást adott.”

„Három dolog miatt jelentkeztem: az egyik, hogy segítséget kapjak a kislányom megszületésével előálló ismeretlen élethelyzetben, a másik, hogy a tágabb családban megbúvó konfliktusokat hatékonyabban tudjam kezelni, végül, hogy a tanultakat megoszthassam a kollégákkal és barátokkal.”

„A munkámban sokkal proaktívabb vagyok, amiről pozitív visszajelzést is kaptam már. Szeretem, ha már a „munka” megkezdése előtt látom a célt, ahova el akarok jutni.”

„Amit a leginkább hasznosnak véltem, az a ’merjünk időt kérni, átgondolni, lehiggadni’ olyan nehezebb helyzetekben, amikor felismerjük, hogy az azonnali reakcióval csak kárt teszünk.”

A boldog családok 7 szokása Online tréning2

„Amikor sikerült a másik szemével látni a világot, az mindig segített. A legjobbkor jött a másik értő meghallgatásáról szóló rész egy kollégával történt megbeszélésemben.

„Köszönöm még egyszer a workshopon való részvétel lehetőségét. Számomra a képző személyisége és tréner módszere adta a legnagyobb részt abban, hogy ezt a programot előremutatónak, tovább gondolandónak és igazán hasznosnak érzem a saját életemben. Személyisége hitelesen képviselte a workshopon elhangzottakat.”

„Professzionálisan felépített tematika. Empatikus, jól érthető, gyakorlatias témavezetés. A csoportmunkában nagyon inspiráló és hasznos gondolatokat osztottunk meg egymással.”

„Köszönöm még egyszer a képzést, és az állhatatos utókövető munkádat. Remekül haladunk a családdal, még ezen a nehezített COVID pályán is, harmonikusabb, nyugodtabb napjaink vannak mostanában. A testvérek is egymásra találtak újra.”

A boldog családok 7 szokása Online tréning3

Aki szeretne hasonlót szervezni vagy azon részt venni, hol talál meg?

Nagy a készülődés a pandémiás időszak utáni újranyitásra, már készül az országos szintű post-covid stratégia. Egyre többet halljuk, hogy az országot nem csak gazdaságilag kell újraindítani, hanem a családok életét is meg kell erősíteni és szervezni, hogy mindenki visszanyerje a magabiztosságát és életkedvét. Egyetértve ezekkel a gondolatokkal, megerősítem: ebben a kritikus időszakban kiemelten fontos lenne a családok mentálhigiénés támogatása családerősítő programokkal és képzésekkel.

Aki kedvet kapott „A boldog családok 7 szokása” programhoz, ITT olvashat többet róla és itt elérhet: zsuzsa.gerber@franklincovey.hu.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Gerber család
Gerber család

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük