Barbara Fredrickson
Ajánlók,  Esemény,  Önismeret,  Párkapcsolat,  Pszichológia

Barbara Fredrickson: Érdemes befektetni az örömteli állapotokba

Március 20-án, a boldogság világnapján került sor az online Boldogság Világnap Konferenciára, ahol tizenhat kiváló nemzetközi és magyar szakember, pszichológus, szerző és tréner legjobb módszereit, praktikáit és világnézetét sajátíthatta el több mint húszezer szülő és pedagógus résztvevő a mindennapi kihívások legyőzéséhez. Ezen a héten minden nap egy-egy előadásból szemlézek, elsőként Barbara Fredrickson professzorasszony videóüzenetéből -, ajánlva a teljes, 14+ órányi anyagot.

Barbara Fredrickson egyetemi professzor, a Nemzetközi Pozitív Pszichológiai Társaság volt elnöke videóüzenetének címe: A pozitív érzelmek, kapcsolatok és a reziliencia fontossága pandémia idején. Az Észak-Karolinai Egyetem professzor asszonyának saját, valamint a doktoranduszokkal végzett kutatásai igazolták, hogy a pozitív érzelmek mennyire fontosak ebben a bizonytalansággal és szenvedéssel teli időkben is; hiszen erőt meríthetünk belőlük. A világjárvány annyi mindent elvett tőlünk az apró örömök, jóérzések, reménykedések terén; ezért egyre fontosabbá válik, hogy megtanuljunk az új keretek, korlátok között is működni; létrehozni a kis örömforrásainkat a bizonytalanság, a magányosság és a gyász közepette is. A korlátok miatt viszont nagyon kreatívnak kell lennünk; kicsit olyan ez mintha haikut írnánk; nagyon alacsony fokú szabadságot élünk meg, és nagyon nehéz elhinnünk, hogy van választási lehetőségünk. De ennek ellenére vannak eszközeink, például valami újdonságot felfedezni minden nap. Ez azért különösen fontos, mert a szürke, összefolyó napokban az újdonságok növelik a pozitív érzelmeket.

Barbara Fredrickson tájékoztatott: néhány 2020-ban írt, nemrég publikált tanulmány azt mutatja, hogy még a világjárvány kellős közepén is igaz az, hogy a pozitív gondolatok, különösen a pozitív kapcsolatok jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy reziliensek tudjunk maradni; azaz képesek lehetünk megőrizni, sőt fejleszteni mentális egészségüket. A kutatás során megkérték az embereket, hogy részletesen rögzítsék mindennapi tevékenységeiket; különös tekintettel a társas tevékenységekre – hiszen ezeket érte a legnagyobb hátrány a járvány alatt – és azt is, hogyan érezték magukat azalatt. Kiderült, hogy a pozitív érzések és a pozitív kapcsolatok hozzájárulnak az emberek mentális egészségéhez felvirágzásához; és segítenek a depressziós, szorongásos tünetek és a magányosság enyhítésén.

Ha tehát kezdeményező erőfeszítéseket teszünk arra, hogy kifejlesszük a saját pozitív érzéseinket, akkor jót teszünk a mentális egészségünkkel – állítja, kutatásokra alapozva a professzor asszony. Mitöbb, amikor ezeket megosztjuk vagy közösen megéljük másokkal, akkor hozzájárulunk mások mentális egészségéhez is, valamint a velük való kapcsolat egészségéhez. A közös pozitív élmények segítenek önmagunk jobb énjévé válni; általa önzetlenebbek, adakozóbbak, alázatosabbak és szociálisabbak, jobb közösségi tagok lehetünk. És ez végső soron jobb közegészségügyhöz is vezet, ami különös fontos a koronavírus kezelése és terjedésének korlátozása szempontjából. Tehát annak ellenére, hogy ez egy különösen nehéz év, érdemes befektetni a felemelő, örömteli állapotokba; ezek ugyanis hozzájárulnak a saját és a társadalom mentális egészségéhez, valamint a közegészségügy állapotához.

Aki lemaradt a konferenciáról, megszerezheti a hozzáférést az összes felvételhez, és azokat bármennyiszer és bármikor visszanézheti ITT.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Pozitiv Pszichológia Konferencia_nyitóoldal

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük