Ajánlók,  Gondolatok,  Önismeret,  Párkapcsolat

A magány a legnagyobb vírus – Sue Johnson Magyarországon járt!

Az egyik legnagyobb párterapeuta sajnos csak online jöhetett el hozzánk tegnap, de az összesen öt órás ( 3 órás szakmai képzés plusz 2 óra interaktív előadás) program így is nagyon tartalmas, érdekfeszítő és elgondolkodtató volt – még azok számára is, akik már jól ismerik munkásságát. A szakember legaktuálisabb üzenete: a magány, az érzelmi elkülönülés a legnagyobb vírus, sokkal veszélyesebb a koronavírusnál is. 

A három órás szakmai képzés elvileg mentálhigiénés szakembereknek szólt, de a téma iránt érdeklődő „civilek” és a sajtó képviselői is részt vehetettek rajta. Örömmel konstatáltam: legtöbb gondolatát követni tudom. (Pedig nem is használtam ki a tolmácsot, sokkal kellemesebb volt őt eredetiben hallgatni. ) Életvidám személyisége, élvezetes, gyakorlati példákkal tarkított élőadásmódja miatt az öt óra szinte elrepült. 

Forrás: Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány

A 30 évnyi párkapcsolati kutatásokra alapozott, empirikus – és ahogy ő mondta – organikusan kidolgozott, kötődéselméleten alapuló terápia, az érzelmi fókuszú terápia (EFT) radikális változást hozott a párterápiában. Lényege: egy kapcsolat működése bonyolult oda-visszacsatolásokkal, hurkokkal tarkított rendszer, megváltoztatásához meg kell találni a kulcstényezőket, különben csak apró módosítások lehetségesek; az emberi működést és viselkedést befolyásoló szervezőtényezők legalapvetőbbike az érzelmek; és ha azokat megértjük, akkor lesz egy „érzelmi térképünk” az emberekhez,  így terapeutaként (vagy magánemberként is akár) rá tudunk jönni, hol vannak és hogyan szüntethetők meg az elakadások.

Mivel a kötődéselmélet/tudomány legfőbb üzenete, hogy az ember legalapvetőbb vágya a kapcsolódás – felnőttként is, hiszen „az agyunk erre van behuzalozva a bölcsőtől a sírig”–, így az érzelmi elszigetelődés erősen traumatizáló hatású, minden más problémát is felnagyít. Egy párkapcsolatban tehát nem a vita léte a probléma, hanem az érzelmi elkülönülés – olyan, mint egy állandó gyulladás a szervezetben, amitől legyengül az immunrendszer és minden negatív hatást még rosszabbul él meg. A stresszt is úgy tudjuk leküzdeni, hogy kapcsolódunk másokhoz; az emberi kapcsolatok meghatározzák a személyiségünket és viszonyunkat a világhoz; mindenki számára kell egy elsődleges kötődési személy, egy biztonságos érzelmi menedék: egy ember, aki lát, hal és érez minket, aki érzelmileg hozzáférhető, válaszkész és bevonódik a mi érzelmi világunkba, aki JELEN VAN a számunkra. Mivel a biztonságos kötődés a legerősebb emberi vágy – erősebb mint a szex vagy az agresszió –, ezért merünk kockáztatni – megmutatni sebezhetőségünket a másiknak  – és ezért sikeres az EFT, mert – Sue szavaival: „megfejtette a szerelem kódját”. 

A szakember felhívta a figyelmet arra: a párkapcsolatba örökölt sebekkel érkezünk és minden jó szándékunk ellenére ezeket „megérintve”, egymásnak nagy fájdalmakat és újabb sebeket tudunk okozni. Viszont be is tudjuk gyógyítani őket: erre szolgálnak az EFT-n alapuló ún. Ölelj át beszélgetések, hogy a párok között kialakuló negatív „érzelmi táncot” és az annak alapjául szolgáló „zenét”  felismerjék, lelassítsák, megállítsák és átalakítsák egy egymást érzelmileg erősítő, növelő pozitív beszélgetésekké. (Hogy ez mennyire működik a gyakorlatban, arról én magam is meggyőződhettem egy Ölelj át tréningen, és többször is írtam róla, például ITT.)

Sue elmondta azt is, hogy bár az EFT alapvetően párterápiának indult, most más szempontból is tervezik „hasznosítani”: a kötődéselméleten alapuló humanisztikus, tehát általánosan emberi terápiaként, így egyéni és családterápiában is. (Ahogy a Family Magazinban nemsokára megjelenő interjúm kapcsán egy páciense példáján elmagyarázta nekem, itt is konkrét terápiás esetekkel szemléltette, hogyan is működik a gyakorlatban az EFT egyéni és családterápiában.)

A második részben mindennapi párkapcsolati kérdésekkel foglalkozott, a civilek  számára is érhetően lefordítva az előző szakmai képzés legfontosabb üzeneteit.

Forrás: Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány

Mindkét rész végén kérdésekre válaszolt. A legfontosabbat összeírtam:

  • Válást fontolgató párok esetén a terapeuta feladata nem az, hogy tanácsot adjon, hanem az: megmutassa nekik az ördögi táncot, amit járnak, felhívja a figyelmet arra: nem a másik az ellenség, hanem maga a tánc; a válás a pár döntése kell, hogy legyen és el tud képzelni olyan helyzetet, amikor ez jó döntés.
  • Traumatizált párokkal, mentális zavarokkal és fizikai betegségekkel küzdők számára is használható az EFT, viszont ellenjavalt olyan párok/személyek esetén, akik nem képesek biztonságos kötődést kialakítani: ha valaki fenyegeti a másikat; ha valaki fontolgatja a kilépést egy kapcsolatból és a párjától várja, hogy visszatartsa; ha valaki drogfüggő és elvárja, hogy a párja ezt elfogadja, stb.)
  • Szerinte a szexuális élet nem attól izgalmas, hogy új a partner vagy a helyzet, hanem attól, hogy mennyire vagyunk egymásra hangolódva. Az orgazmus iránti vágynál ugyanis erősebb az, hogy kívánatosak legyünk a párunk számára; ezért is kulcsfontosságú – különösen a nőknél – az érzelmi ráhangolódás a szex előtt.
  • Óvatos meggyőzésre intett, ha valaki párja nem szeretne részt venni terápián, például vegye rá egy Ölelj át beszélgetésre, mutassa meg neki a könyvet, stb. (Részletek és EFT terapeuták Magyarországon egyébként ITT elérhetőek.)
  • Karantén idejére szánt legfontosabb tanácsa: minél több Ölelj át-beszélgetés, mert ez növeli az érzelmi (és fizikai) ellenálló-képességünket. A karantén túlélésének kulcsa ugyanis – nem meglepő módon – a kötődés biztonsága, vagyis ha képesek vagyunk egymáshoz fordulni és egymást megnyugtatni. A magány, az érzelmi elkülönülés a legnagyobb vírus, sokkal veszélyesebb a koronavírusnál is. Ha a párok nem tudják egymást érzelmileg támogatni, akkor magukra maradnak a stresszben, ami most fokozottan jelen van életükben. Éppen ezért indították el az Ölelj át online verzióját is, mert szerinte ezekre a beszélgetésekre most nagyobb szükség van, mint valaha. 

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük