Joó Kinga portré
Civil szféra,  Család,  Interjú,  Környezetvédelem

Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE): Mára nem megkerülhető, hogy nemzetközi szinten is hallassuk a hangunkat!

Sorozatom mai alanya a magyar családszervezetek legnagyobbika és a szervezetek közötti együttműködések fő motorja. Joó Kinga alelnököt korábban ismertem meg, mint a mostani elnököt, ő maga mutatott be Kardosné Gyurkó Katalinnak. Mivel ő már szerepelt az év végi évértékelő sorozatomban, most Kingát kerestem meg, hogy meséljen magáról, munkájáról és a NOE legfontosabb idei projektjéről, a július 9-11. között zajló X. Európai Családkongresszusról.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Háromgyermekes édesanya vagyok, egy angol-történelem tanári és egy nemzetközi kapcsolatok diplomával. Gyerekkoromban édesapám munkája okán több országban is éltünk, az idegen nyelvek szeretete és a különböző kultúrák iránti érdeklődésem elsősorban innen adódik. Szakmai pályafutásom mindig is nemzetközi környezetben zajlott, ugyanakkor nem a kemény, első vonalas diplomáciában érzem jól magam, hanem – szakkifejezéssel élve – a puha diplomácia, azaz a tudományos, civil, kulturális kapcsolatok az én igazi terepem. Mindezzel együtt nem tudom tartósan a hazámon kívül elképzelni az életem; a sok utazás csak megerősítette a valahova tartozás fontosságát számomra.

Mióta vagy a vezetőség tagja és miért vállaltad el? Mi a feladatköröd?

2014-ben választott meg a NOE közgyűlése elnökségi tagnak, az akkori elnök, Székely Hajnalka kért fel egyik elnök-helyettesének. A jelenlegi elnökkel, Kardosné Gyurkó Katalinnal nagyon jó munkakapcsolatban vagyunk; elnöksége kezdete óta viszem a nemzetközi ügyeket és folyamatosan támogatom elnök-helyetteseként. Képzéseket, nemzetközi konferenciákat szervezünk, képviselem az egyesületet a különböző szervezetekben, tanácskozásokon.

NOE elnökség

Talán már mások is látják, a közel egy évnyi kényszerű leállás ellenére is, hogy a NOE több fokozattal nagyobb sebességre kapcsolt ezen a téren is. Ennek oka egyben válasz a kérdésre is: mára nem megkerülhető, hogy nemzetközi szinten is hallassuk a hangunkat; sok döntés, sok szakmai állásfoglalás már ezeken a fórumokon alakul ki, s ha nem vagyunk ott, nélkülünk döntenek rólunk. A NOE számára nem csupán feladat, de küldetés a nagycsaládosok érdekeinek képviselete. Úgy gondolom, hogy a mi nagycsaládos életformánk az egyik legszerethetőbb, s a világ számára is hasznos életforma, amelyhez érdemes megteremteni a feltételeket, amelyek rajtunk múlnak. Hát rajtam ne múljon! Ezért vállaltam el ezt a feladatot.

Mi a legfontosabb célja/missziója és hogyan illeszkedik bele a munkád?

A NOE egy olyan szervezet, amelynek célja és missziója nem változott alapításunk óta, mert azok ennyi év távlatából is, minden korban aktuálisak. Az érdekképviselet, az értékfelmutatás és a nagycsaládos közösségek szervezése határozza meg a munkánkat. Úgy tapasztalom, s az egyesület tevékenységében betöltött szerepe alapján is jól kimutatható, hogy ezek a feladatok egyre jobban megkövetelik a nemzetközi térben történő képviseletet. A családról alkotott kép, a gyermekvállalás és a klímavédelem kérdései mind foglalkoztatja a közvéleményt és a döntéshozókat. Ezért fontos, hogy jelen legyünk az európai és a globális döntéshozatalhoz kapcsolódó intézményekben, folyamatokban.

Az egyesület elnökségében én fogom össze ezeket a nemzetközi szerepvállalással járó feladatokat. Ebbe az európai és a nemzetközi családszervezetekben történő aktivitás éppúgy beletartozik – a NOE az Európai Nagycsaládos Szervezet (ELFAC), az Európai Családszervezet (Coface) és sok más szervezet tagja – mint a fiatalok képzése, a családbarát szemlélet terjesztése, vagy épp az Európai Parlamentbe szervezett konferenciák. Épp ebbe a folyamatba illeszkedik a 2021. július 9-11.-re tervezett X. Európai Családkongresszusunk is, amelyre legalább tizenkét országból várunk vendégeket és előadókat, és amelynek mottója mindent elárul a témáról is: A fenntarthatóság bölcsője a család.

NOE_EP

Miért lett kiemelten fontos a szervezet számára a környezetvédelem és a fenntarthatóság témája?

Nem most lett fontos kérdéssé. Ha maradok a nemzetközi területen, akkor példaként említhetem a European Women for the Common Future nevű szervezettel 2004-ben az Egészséges Bolygó Világfórumon közösen szervezett szakmai rendezvényt. Amelynek folytatása lett a „Nesting” projekt, amelynek lényege az egészséges környezet kialakítása gyermekeink érdekében. De meg kell említenem, hogy már alapításunk után három évvel, 1990-ben az I. Családkongresszusunk egyik kiemelt témája az élő környezettel kapcsolatos kérdések voltak. De a NOE számtalan környezeti nevelési programot indított; sőt, kollégáink jó része klímakoordinátori képzésben is részesült.

Persze, ahogy a világban egyre jobban középpontba kerül ez a kérdés, úgy ez a mi esetünkben is így van. Különösen hangsúlyossá teszi ezt, hogy a nagycsaládosok rendkívül fogékonyak ezekre a kérdésekre, hiszen gyermekeink jövőjéről van szó. Ugyanakkor, mint minden fontos téma kapcsán megjelennek fals hangok, amelyekre reagálnunk szükséges. Ezt meg is tettük, a gyermekek környezetszennyező voltáról szóló írásra például reagáltunk a nagy nyilvánosság előtt. De ezek a hangok újra és újra felmerülnek, nekünk pedig meg kell válaszolnunk őket újra és újra, hogy senkiben ne maradhasson kétség. Ráadásul mind a fenntarthatóság, mind pedig a klímavédelem területén a nagycsalád nagyon jól áll, könnyű érvelnünk. Tavaly egy kutatás szerint messze az átlag fölött vagyunk környezettudatosak. A Családkongresszus ezt a témát azonban tudományos és nemzetközi szintre emeli, Magyarországon elsőként, még úgy is, hogy a pandémia miatt 2020-ban el kellett halasztanunk.

NOE_Kinga beszélget

Melyik a számodra legkedvesebb “zöld” projektetek?

Több ilyen is van. Az egyik a „A szeretet ízei” program, amely a házi, a családi gazdálkodást erősíti (befőttek, lekvárok, szörpök és más finomságok helyi előállítását támogatja anyagilag és szakmailag), így is elkerülve a szállítással és csomagolással együtt járó káros környezeti hatásokat; másrészt pedig adományozó jellege miatt további emberi és közösségi előnyöket is hordoz magában. A másik az, hogy valóban képezzük kollégáinkat és tagjainkat az energiatakarékos és környezetbarát életmód elsajátítására. A már említett klímakoordinátori rendszer nagyon sok családhoz elért. Hiszem, hogy ha a NOE-hoz hasonló mértékben terjednének ezek az ismeretek máshol is, már előrébb tartanánk.

Hogyan alakította át munkátokat a járványhelyzet?

El lehet képzelni, hogy az egyik legnagyobb átalakuláson pont a mi munkánk, a nemzetközi kapcsolatok és az ezekre felfűzött rendezvények mentek át az elmúlt időben. Jó pár hónapra „lefagyott” az élet, amit abban a helyzetben nem is bántam, hiszen nekem kellett elsősorban helyt állnom otthon a gyerekekkel. Férjemmel igyekszünk egyébként tandemben működni a munkahelyi és az otthoni teendőket illetőn. Korábban, amikor én voltam sokat távol otthonról, ő volt jelen többet a gyerekeink számára, amikor pedig neki kellett még a legnagyobb korlátozások alatt is terepen lenni, én lettem az otthon-felelős.

Aztán szép lassan feléledt a nemzetközi közeg és átállt online üzemmódba. Azóta is a legtöbb találkozó, megbeszélés online történik, ami jelentős időmegtakarítással jár; és ha már fenntarthatóságról beszélünk, akkor ne felejtsük el megemlíteni, hogy az utazások számának csökkenése is jó hatással van a környezeti terhelésre. Ezzel együtt – és nem tudom, az olvasók tisztában vannak-e vele – a rettenetes mértékben megemelkedett adatforgalom, nem utolsó sorban a megnövekedett online jelenlét, mint például a távmunka okán, ijesztő mértékű digitális szennyezettséget eredményez, ami lassan felülmúlja a repülők okozta káros anyag kibocsátás mértékét. Akit ez a téma érdekel, ajánlom például az ITpro cikkét ITT.

EP_Díj

Mit terveztek idénre és mit szeretnétek elérni hosszabb távon?

A legfontosabb most a Családkongresszus. Mint említettem, nagyon sok országból várunk résztvevőkert és előadókat, ráadásul más nemzetközi szervezetekkel is egyeztetünk; az ELFAC pedig közvetlenül is részt vesz a szervezésben. Azt szeretnénk elérni, hogy a Családkongresszus mind a hazai, mind pedig a nemzetközi térben egy komoly, szakmailag megalapozott párbeszéd alapját képezze. A komment- és celebvélemények korában nem árt, ha tényleges tudással felvértezve beszélünk komoly dolgokról. Ezért itthon és külföldön is szeretnénk már a promóció időszakában, de a programot követően is megismertetni, terjeszteni az ott elhangzottakat. Csak egy példa: a Kossuth Rádióban 25 percig tudtunk beszélni erről a témáról, Ürge-Vorsatz Diána professzor asszony és nagycsaládos anyuka mondatai revelációszerűek voltak.

Nagyon jó lenne, ha ezt mások is megismernék, s mi ezért tenni is fogunk. A komoly szakemberek mellett megszólalnak egyesületünk tagcsaládjai közül azok is, akik e területen nagyon tudatosak és sok gyakorlati praktikát ismernek. Ezt a tudást is szeretnénk mindenkivel megosztani. Folyamatokban gondolkodunk. Egy esemény nem elég a szemléletformáláshoz, de alkalmas arra, hogy további eseményeket és együttgondolkodást generáljon. És nagyon remélem, hogy emellett hamarosan újra életre kel a korábbi „normál” munkamenet, s többet találkozhatunk személyesen.

Joó Kinga portré

Mit lehet már tudni a júliusi Családkongresszusról?

Elsősorban azt, hogy nagyon várjuk, hiszen már tavaly szerettük volna megrendezni. Keszthelyen tartjuk, ahova tényleg a világ minden tájáról várunk érdeklődő családokat és szakmai előadókat. Így terveink szerint lesznek előadók Olaszországból, az Egyesült Államokból, de még Ázsiából is. Az ENSZ és más nemzetközi szervezetek képviselőit is meghívjuk, és reményeink szerint vendégünk lesz Dubravka Suica, az Európai Bizottság demokráciáért és demográfiáért felelős alelnöke is. Úgynevezett hibrid kongresszusra készülünk, hiszen még nem tudhatjuk biztosan, hogy a pandémia miként alakul az egyes országokban, ezért a személyes előadásokon túl lesznek élő bejelentkezések és videó előadások is. Mindezeket természetesen szakmai programok kísérik, de nem feledkezünk el a szabadidőről és a gyermekekről sem. Nagyon köszönjük Keszthely polgármesterének eltökélt segítőkészségét.

A témáról, bár az a mottóból kikövetkeztethető, társszervezetünk, az ELFAC elnökének, Regina Maroncelli asszonynak a szavait idézném:

Gondolatainkat és reményeinket szeretnénk megosztani, kicserélni a bolygónk és gyermekeink, a környezetünk és a családok jólléte témájában és reményében. A Keszthelyre szervezett szakmai-tudományos rendezvény a fenntarthatóság és a családok szerepének összefüggései köré szerveződik. Így a körforgásos gazdaság, a klímavédelem, az ökológiai lábnyom és a fenntartható fejlődés egyaránt az előadások és szekcióülések napirendjén szerepel.”

Még annyit szeretnék kiemelni, hogy a konferenciát az Európa jövőjéről zajló véleménycsere, vagyis a Conference on the Future of Europe eseménysorozat egyik hivatalos állomásává szeretnénk tenni.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük