CSÁ_férjével
Ajánlók,  Civil szféra,  Család,  Gyermeknevelés,  Interjú,  Képzés,  Önkéntesség

Családképző Fórum (CsAF): Egyre inkább relativizálódó értékrendű világunkban a szemléletformálás különösképp fontos

Sorozatom mai alanya Csanády Ágota, a Családképző Fórum (CsAF), azaz az International Federation for Family Development (IFFD) nemzetközi szervezet magyarországi tagszervezetének alapító-elnöke, ötgyermekes édesanya. A CSAF küldetése házaspárok képzése és erősítése szülői és házastársi szerepükben.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Férjemmel 28 éve vagyunk házasok, öt gyermeket nevelünk 12 és 25 év között. Legidősebb lányom nemrég ment férjhez, várjuk az unokát is! Közgazdászként végeztem, el is kezdtem ezen a pályán dolgozni, de gyermekeim születése – különösképp a negyedik, aki értelmi fogyatékos, így sokkal több figyelmet és fejlesztést igényel mint nővérei – felnyitotta szememet a gyermekekkel és családjaikkal foglalkozó lelkes és odaadó szakemberek nem látványos, ám annál fontosabb munkájára. (Rengeteg segítő és fejlesztő helyre jártunk, mindenhol pozitív tapasztalatokat szereztem.) Ez adta az első lökést, hogy elvégezzem a Sapientia Egyetemen a Családi Életre Nevelés képzést, majd a Semmelweis Egyetemen mentálhigiénés diplomát is szereztem. Jelenleg egy magánóvodában foglalkozom az odajáró gyermekek szüleivel; illetve a “Boldogabb Családokért” családi életre nevelés program keretében személyiségfejlesztő foglalkozásokat tartok osztályoknak és mentorálok tanárokat.

CSAF_Csanády Agota családja

A Családképző Fórum (CsAF) egy nemzetközi szervezet magyarországi tagszervezete. Mikor alakult, mióta vezeted és miért vállaltad el?

Igen, a CsAF az IFFD (International Federation for Family Development) nemzetközi szervezet magyarországi tagszervezete. Itthon több mint 10 éves múltra tekint vissza, az alapító tagok közé tartozom, és öt éve vagyok a szervezet elnöke. Motivációim az évek során alakultak: először egy hiánypótló küldetést láttam meg benne, hiszen míg a házasság erősítésére már léteztek különböző kezdeményezések (például a Házas Hétvége); a gyermeknevelés területén nem találkoztam olyan fórummal, amely nem előadás, hanem egy különleges módszertannal működő workshop, amelyen a házaspárok együtt vesznek részt. Azóta – az egyre inkább relativizálódó értékrendű világunkban – a szemléletformálás lehetősége vált számomra különösképp fontossá.

Mi a legfontosabb célja/missziója a szervezetnek? 

A CSAF eredeti küldetése házaspárok képzése és erősítése szülői és házastársi szerepükben. A legtöbb, amit a szülők a gyermekeiknek adhatnak az, hogy szeretik egymást. De sem a házastársi szeretet, sem a gyermeknevelés nem megy erőfeszítések és személyes fejlődés nélkül. Folyamatos tanulásra, fejlődésre, kommunikációra van szükség, ebben szeretne segítséget nyújtani a CSAF. Ezt a küldetést egészíti ki az immár harmadik éve működő Személyes Küldetés kurzusunk, amely a még nem házas, pályakezdő fiataloknak nyújt segítséget felelős döntéseik meghozatalában, és a tartalmas életvezetésben. Ez utóbbira a családalapítás kitolódása miatt különösképp nagy igény és szükség mutatkozik.

CSAF tréning Luis-sal

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok? 

Fő tevékenységeink természetesen a tanfolyamaink. Ezek általában hat-hét nagycsoportos alkalomból állnak, amelyeken a házaspárok, illetve a fiatalok az adott korosztály sajátosságaira, főbb kérdéseire, kihívásaira alapuló eseteket dolgoznak fel képzett moderátoraink segítségével. Ezeket egészítik ki a kiscsoportos alkalmak, amelyek a kötetlenebb beszélgetést és a barátságok kialakulását segítik elő. Munkánk elősegítésére évente tartunk moderátor és kiscsoport vezető képzéseket, valamint csapatépítő jellegű találkozásokat a tanfolyamaink résztvevői számára. Alapvetően tanfolyami díjakból (adományokból) és pályázatokon nyert pénzekből gazdálkodunk, mint nonprofit szervezet. Moderátoraink önkéntesként dolgoznak.

Melyik a számodra kedvenc projektetek és miért?

Kedvenc tanfolyamom a Házastársi Szeretet. Ide minden házaspárt szeretettel várunk gyermekeik életkorától függetlenül. Hihetetlenül izgalmas számomra, hogy annak ellenére, hogy minden kurzuson ugyanazokkal az esetekkel dolgozunk, a résztvevők mindig tudnak új problémákat és megoldási javaslatokat találni bennük. Minden alkalommal új felfedezésekkel, ötletekkel, meglátásokkal gazdagodom, mindig tanulok valamit a házaspároktól!

Ezen kívül rendkívül tartalmasak az éves moderátor képzéseink. Anyaszervezetünk, az IFFD segítségével évek óta sikerül sokéves tapasztalattal rendelkező moderátorokat meghívni külföldről, akiktől rengeteget tanulunk, mind szakmailag, mind emberileg.

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Sajnos a tavaszra tervezett tanfolyamainkat le kellett mondanunk. Ősszel újra indultunk, de a gyermeknevelési kurzust novembertől megint szüneteltetni kényszerültünk. Fiataljaink ügyesebbek voltak, és sikerrel folytatták a Személyes Küldetés tanfolyamot az online térben. Ehhez a szükséges eszközöket is be kellett szerezni, de így interaktív módon – és igen nagy létszámmal – valósulhatott meg a képzés, nagyon pozitív visszajelzésekkel. A csapatépítő-képző alkalmunk is az online térbe kényszerült, ezúttal kiváló magyar tréner közreműködésével.

CSAF_treining_online

Mit terveztek idénre és mit szeretnétek elérni hosszabb távon?

Amennyiben a járványhelyzet engedi, májusban szeretnénk megtartani az évente megrendezett Családi Napunkat. Ebben ötvöződik a tartalmi rész a kikapcsolódással: a délelőtti előadást finom ebéd, majd családi vetélkedők, gyermekprogramok követik. Ősszel két kurzust szeretnénk indítani: egy Személyes Küldetést (új esetekkel!), és valamelyik gyermeknevelési tanfolyamot (igényfelmérés alapján).

Hosszabb távon célunk, hogy több moderátor bevonásával és képzésével lehetővé váljon, hogy évente akár négy kurzust is indítani tudjunk. Tanfolyamainkat bővíteni is szeretnénk, hiszen az IFFD palettáján szerepelnek még olyan kurzusok, amelyeket mi Magyarországon még nem vezettünk be (például nagyszülő kurzus, vagy a friss házasok kurzusa…). Ezen kívül a családok és a fiatalok kapcsolatteremtési, -erősítési lehetőségeit is szeretnénk jobban elősegíteni; az egynapos összejöveteleken kívül akár sporttevékenységeken, egyéb szabadidős tevékenységeken keresztül is.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

CSAF tréning

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük