Szőnyi Kinga portré
Civil szféra,  Család,  Interjú,  Női szerepek,  Önkéntesség

Magyar Asszonyok Érdekszövetsége (MAESz): „Amilyen a nő, olyan a család, és amilyen a család, olyan a társadalom”

Női családszervezeti sorozatom mai alanya Szőnyi Kinga és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége (MAESz). Ez egy ernyőszervezet, amely számos polgári és keresztény értékrendű, női vagy nőket segítő civil szervezetet képviselve van jelen a közéletben. Küldetésüknek tekintik a nők egészséges önbizalmának erősítését; hiszen a nők a családban megtanulják megszervezni az életet, konfliktusmegoldó készséget fejlesztenek, melyet aztán kamatoztathatnak a munkaerőpiacon.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

A családról csak keveset, mert a magánéletünket valóban magánéletnek tekintjük. Férjemmel, Szalma Lászlóval 33 éve vagyunk házasok. Két fiúnk született, Vince 31, Marci 24 éves. Amikor a férjemmel megismerkedtünk, akkori munkánk, hivatásunk miatt nagy volt az érdeklődés irányunkba; ezért megegyeztünk abban, hogy családi életünket nem a nyilvánosság előtt fogjuk élni, ezzel is óvva kapcsolatunkat, később pedig gyermekeinket. Természetesen itt-ott lehetett olvasni rólunk, de sosem mi jelentkeztünk, hogy „készítsenek már velünk valaki egy riportot”. Tudom, hogy ez ma már elképzelhetetlennek tűnik; különösen úgy, hogy nap, mint nap látjuk, miket osztanak meg magukról az emberek a különböző közösségi felületeken. Sokszor elcsodálkozom azon, hogy mi késztet valakit arra, hogy az élete szinte minden részletét feltárja; hogy azt bárki, mint egy nyitott könyvet lapozgathassa az éter hullámain keresztül.

Mikor és miért alapítottátok a Magyar Asszonyok Érdekszövetségét (MAESz) és miért vállaltad el a vezetését? 

A MAESz a millennium évében, 2000-ben alakult ernyőszervezet. Számos polgári és keresztény értékrendű, női vagy nőket segítő civil szervezetet képviselve van jelen a közéletben. Az alapító elnök Ékes Ilona országgyűlési képviselő volt. Jómagam 2013 óta vagyok elnöke, de már évekkel előtte kapcsolatban voltam a szervezettel. Ékes Ilona – ismerve nézeteimet, értékrendemet, elhivatottságomat – keresett meg egyszer, hogy nem vállalnám-e el az elnöki tisztséget. Amikor igent mondtam, még nem gondoltam, hogy ennyire meghatározó szerepet fog az életemben betölteni az Asszonyszövetség; és a szervezetben végzett munkámért vehetem majd át 2019-ben a Magyar Arany Érdemkeresztet. 

SZK_MAESZ_Kitüntetése átvételekor
Szőnyi Kinga kitüntetése átvételekor

Abban az évben több mint hetven eseményt szervezett és rendezett a MAESz Magyarországon és határon túl, amelyek közül talán haton nem vettem részt; de tucatnyi tévé és rádió-interjút is elvállaltam, illetve sajtótájékoztatókon is részt vettem, hogy bemutathassam aktuális adománygyűjtési akcióinkat. Soha nem mondok nemet, és a távolság, vagy a határ sem lehet akadály, ha egy civil szervezettől kapok meghívást, hogy bemutassam szervezetünket; vagy esetleg zsűritagnak kérnek fel, mint például a felvidéki Sólyom Gyermekei Polgári Társulás szervezte Kincsőrzők rendezvényeire, ahova évek óta örömmel megyek, ahogyan a Monoki Babfesztiválra is.

Mi a legfontosabb célja/missziója, vállalt értékrendje a szövetségnek? 

Az alapító anyák Veres Pálnétól vett idézetet tűztek zászlajukra 2000-ben: „Amilyen a nő, olyan a család, és amilyen a család, olyan a társadalom.” A MAESz a lányoknak, asszonyoknak és civil szervezeteknek egy olyan együttműködése, amely a természetes női ideált képviselve elősegíti a nőknek a családban, a munkában és a közéletben való kiteljesítését. Küldetésünknek tekintjük a nők egészséges önbizalmának erősítését, hiszen a családban megtanuljuk kitűnően megszervezni az életet, konfliktusmegoldó készséget fejlesztünk ki, melyet aztán nagyszerűen kamatoztathatunk a munkaerőpiacon. Működésünk egyik kulcsfontosságú eleme a szemléletformálás. Arra törekszünk, hogy a női szempontok megjelenjenek a közgondolkodásban és erősödjön a nők közéleti szerepvállalása. Értékeink: természetes nőiesség, keresztény életvezetés, szakmai felkészültség, közéleti állásfoglalás, szemléletformálás, együttérző szolgálat, egészségmegőrzés, hagyományok átadása, közösségépítés, magyarság összekapcsolása.

MAESZ_Adománygyűjtés a Szigeten Bagi Iván támogatásával
Adománygyűjtés a Szigeten Bagi Iván támogatásával

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok? 

A MAESZ által megvalósított programok és projektek három fő célterülethez kötődnek, összhangban stratégiai alapelveinkkel: a nők kiteljesítése a munkában, családban, közéletben; a családok támogatása, a kiszolgáltatottak felkarolása; a hagyományok megőrzése, a magyarság összekapcsolása.

A Haza, hagyomány, hozomány előadássorozatot azzal a kettős céllal rendezzük már évek óta, hogy egyrészt az erősen megrendült magyar nemzeti tudatot és hitünket tovább erősítsük olyan pozitív példák bemutatásával, amelyek újra hitet és erőt adnak a nemzetünk érdekében vállalt cselekvésekhez, másrészt a nők testi-lelki egészségének megóvásához kívánunk segítséget nyújtani a lányok, asszonyok és női civil szervezetek összefogásának tovább erősítésével. Az évente megrendezésre kerülő Kárpát-medencei Asszonytalálkozók konferenciáin elsősorban arra keressük a választ, hogy milyen feladatok várnak ránk: lányokra, asszonyokra, női civil szervezetekre a közeli és távolabbi jövőben. Milyen kihívásokkal kell szembenéznünk közéleti szerepvállalásaink, oktatási-nevelési feladataink ellátása és hitünk erősítése tekintetében. Törekszünk a kapcsolatok szélesítésére, hálózatépítésre, valamint értékrendünk mélyítésére. Királynők a táblán, Kárpát-medencei magyar sakkozó nők rapid sakkversenyét azzal a céllal indítottuk útjára 2017-ben, hogy lehetőséget biztosítsunk a Kárpát-medence országaiból jelentkező magyar amatőr és értékszámos női versenyzőknek a közös versenyzésre, ezzel is erősítve a nemzeti összetartozás érzését.

MAESZ_Konferencia - Csíkszentsimon
Konferencia, Csíkszentsimon

A MAESz számos rangos díjat is alapított. A 2008-ban alapított  Arany Búzaszem Díjat minden évben egy olyan magyarországi és egy határon túli nőnek, asszonynak ítéljük oda, aki – a mai világ önzésén felülemelkedve – példaadóan hoz áldozatot a közösségért, a nemzetért. A Gulácsy Irén Díjat a Kárpát-medencei Kossuth Lajos Szónokverseny általunk legjobbnak ítélt női résztvevőjének adjuk át minden évben; ezzel nőtársaink tehetségére, rátermettségére irányítjuk a figyelmet. Biztatni szeretnénk őket, hogy vállalják a „keskeny ösvényen” járást; hogy a nőiesség és a munkahelyi döntéshozatal, a család és a közélet összeegyeztethető. A 2016-ban alapított Magyar Családokért Díjat minden évben olyan személynek vagy közösségnek adományozzuk; aki/amely tudományos, közéleti, karitatív, közösségépítő tevékenységével, személyes példamutatásával a magyar családok érdekében fejti ki tevékenységét.

2017-ben megalapítottuk a Kárpát-medencei Magyar Családok Megmaradásáért Díjatamit minden évben olyan személynek vagy közösségnek ítélünk oda; aki/amely közösségépítő tevékenységével, személyes példamutatásával a Kárpát-medencei magyar családok megmaradása érdekében fejti ki tevékenységét. A járványhelyzet miatt a Magyar Vidéki Nő Díjunkat nem tudtuk 2020-ban átadni; pedig az alapító anyák már a kezdetektől kiemelt figyelmet fordítottak a vidéken élő családok helyzetére, különös tekintettel a nőkre. Nem véletlen, hogy több vidéki női szervezet is megtalálható az alapítók között, akikkel már az ezredfordulón értékeinket képviselő, helyi civil szervezeteket összefogó, regionális női erőforrás központok létrehozását tervezték; és amelyek női témákban meghatározó, szakértő, országosan elismert, érdekérvényesítő szövetséget alkothatnak majd. A fenti programokat, díjátadókat pályázatokból, adományokból, támogatásokból valósítjuk meg.

MAESZ_Magyar Családokért dijátadó
Magyar Családokért díj átadása

Melyik a számodra legkedvesebb MAESZ-projekt? 

Ha ki kell emelnem a számomra legkedvesebb, szívemhez legközelebb álló programokat, akkor – szigorúan időrendi sorrendben –, mindenképpen meg kell említenem a 2016 decemberében megtartott jótékonysági gálánkat, amit a Grazioso Szeneszalonnal közösen szerveztünk a 10 esztendős akut leukémiás, transzplantált Eszter javára, hogy otthonában egy steril szobát alakíthassanak ki számára; valamint a Nők az egyház szolgálatában című konferenciánkat, amit 2017-ben a reformáció 500. évfordulóján tartottunk Vácott, és amelynek végén, egy jótékonysági divatbemutató keretében adományt gyűjtöttünk a Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért és Betegekért Közhasznú Alapítvány javára. Megrendítő volt, hogy az előző év végén még oly vidám Esztert tavasszal elvesztettük, de szülei engedélyével, Eszter emlékére címmel hirdethettük meg a jótékonysági divatbemutatót, amin Eszter húga is fellépett.

Továbbá kiemelném még a Magyar Szürke szarvasmarha a Kárpát-medencében című nemzetközi konferenciánkat is, amit 2017 óta a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületével szervezünk közösen, hol Magyarországon, hol határon túl. 2017-ben a női gazdálkodókra, 2018-ban a magyar családi gazdálkodókra, 2019 a fiatal magyar gazdálkodókra fókuszáltunk. 2020-ban a járványhelyzet miatt Vajdaságban nem tudtuk megrendezni a konferenciát, pedig nagyon készültünk rá.

MAESZ_Jótékonysági gála Hűvösvölgyi Ildikóval és Vincze Lillával
Jótékonysági gála Hűvösvölgyi Ildikóval és Vincze Lillával

Máig nagy büszkeség tölt el, amikor a 2018-ban Magyar családok a damaszkuszi keresztény gyermekért című adománygyűjtésünkről beszélek. Speidl Bianka, a Migrációkutató Intézet főmunkatársának kezdeményezésére elindított akciónk eredményeként hatmillió forintot tudtunk eljuttatni Naim Gharbi görögkatolikus lelkésznek, aki ezer szíriai gyermek, köztük száz fogyatékossággal élő fiatal nyári táborozását, rehabilitációját szervezte meg Damaszkusz háborúmentes övezetében többek között ebből az adományból. A jótékonysági gálán harmincketten léptek föl a Turay Ida Színházban, köztük a színház alapító igazgatója, Darvasi Ilona lányával és unokájával, Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművész lányával, Kisfaludi Zsófia színésznővel, Sáfár Mónika Jászai Mari-díjas színművész és lánya, Mukli Franciska zongorista, Ladinek Judit színművész és férje, Molnár László Jászai Mari-díjas színművész, Kránitz Krisztián és felesége, Füzy Anita artistaművészek, Teremi Trixi Bársony Rózsi-díjas színművész és férje, Hábel Ferenc koreográfus, valamint lányuk Hábel Fruzsina táncos. Az volt a kérésem, hogy a fellépők családtagjaikkal együtt lépjenek föl, ezzel is utalva a jótékonysági gála címére.

2019-ből két eseményt szeretnék kiemelni. A Magyar családok az árvíz- és viharkárosultakért jótékonysági adománygyűjtő akciónk során nem csak itthon, de határon túl is gyűjtöttünk adományokat a Heves és Szabolcs-Szatmár Bereg megyei károsultak megsegítésére. A nyitó program az Avilai Nagy Szent Teréz plébániatemplomban volt, ahol Sáfár Mónika, Sasvári Sándor és Tolcsvay László főszereplésével mutattuk be a Mária evangéliuma rockopera oratórikus változatát. Minden fellépő művész az első hívó szóra mellénk állt. Az akciót befejező gálán a Fővárosi Nagycirkuszban közel nyolcvan művész vállalta ingyen a fellépést, hogy művészetükkel segítség a rászorulókat. Decemberben pedig jótékony pálinkázásra invitáltuk a segíteni szándékozókat. A Vörösmarty téri Budapesti Karácsonyi Vásár területén felállított adománygyűjtő állomásunkon Hungarikummal a felvidéki Sólyom Gyermekei Központ és Nyári Tábor létrehozásáért címmel gyűjtöttünk adományt; amikor is egy kupica törköly pálinkát kínáltunk a világ legnagyobb, 32 literes rekorder pálinkás pohárból azoknak, akik pénzadománnyal támogatták kezdeményezésünket. Még egy feliratozott pohárkát is kaptak ajándékba a támogatók. 

MAESZ_Március 15. koszorúzás
Március 15. koszorúzás

2020-ból is van kedvenc programom; ez pedig a húsz éves jubileumát ünneplő Asszonyszövetség ünnepi előadás-sorozata, amit a XX. század magyar Nagyasszonyai címmel indítottunk útjára; Nagy Gyöngyi hódmezővásárhelyi történész segítségével. Ebben olyan nagyszerű asszonyok életútjával ismerkedhetünk meg, mint Slachta Margit, Zsindelyné Tüdős Klára, Klebelsberg Kunóné, Tormay Cécile, Andrássy Ilona, Boldog Salkaházi Sára, Tóth Ilona, Wittner Mária, Karádi Katalin.

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Sajnos a pandémia a mi szervezetünk életében is óriási káoszt okozott, és ahogyan a világon mindenhol; 2020 számunkra is újratervezésről szólt. Nem tudtuk, hogy az elnyert pályázatokban vállaltakat hogyan fogjuk tudni teljesíteni, mivel számos rendezvényünket kellett lemondani, vagy online formában megrendezni. Díjátadóinkat – a szigorú járványügyi szabályok betartása mellett –, minimálisra csökkentett résztvevőkkel, vagy egyáltalán nem tudtuk megtartani. Így voltunk a jótékonysági rendezvényeinkkel is, amelyeket vagy el kellett halasztanunk, vagy kevesebb néző részvételével rendezhettük csak meg.

MAESZ_Adomány Szerencs 2020
Adomány 350 ápolónak Szerencs 2020

A jótékonyságról azonban a járvány miatt tavaly sem mondtunk le! Budavári szervezetként, az I. kerületben lakó idősek bevásárlásánál segédkeztünk. Telefonos ügyeletet vállalva, 8-16 óra között vettük fel az igényeket, amit a bevásárlást végző szervezeteknek adtunk tovább. Májusban az ápolók napján 350 ajándékcsomagot adtunk át Szerencsen, a szociális területen dolgozó szakembereknek; pontosabban – betartva az előírásokat – az érintett intézmények vezetőinek. Ezúton is szeretném megköszönni adományozóinknak a nagylelkű felajánlásokat; a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének és a Magyar Testnevelési Egyetem Támogató Köre Alapítványnak, mint szervezőtársaknak; valamint a budapesti, a monoki és a szerencsi önkénteseknek áldozatos munkáját.

Mit terveztek idénre és mit szeretnétek elérni hosszabb távon?

Bízunk abban, hogy oltásoknak köszönhetően, idén már mindannyian a megszokott életünket élhetjük. Így abban is bízunk, hogy a MAESz is megtarthatja rendezvényeit, díjátadóit. Idei két nagyszabású tervünkről egyelőre még nem szeretnék beszélni, de amint felszállt a füst, elsők között foglak tájékoztatni azokról.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

MAESZ_Böjte Csabával jótékonysági rendezvényen
Böjte Csabával jótékonysági rendezvényen

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük