Gondolatok,  Jótékonyság

Három lépés az apákért – Az Apa Akadémia apák napi felhívása

Ahogy már említettem, Léder Laci pszichológus jóbarátom az ország egyik legelismertebb apa-szakértője. Az általa 2017-ben Apa Akadémia azt a célt tűzte ki, hogy társadalmi vitát kezdeményezzen a modern apaság legfontosabb kérdéseiről. Az idei apák napja alkalmából három olyan kérdésre szeretnék felhívni a figyelmet, amelynek átgondolása, átértékelése valóban hozzájárulhatna a modern apaság létrejöttéhez.

Az Apa Akadémia előadásokkal, tréningekkel és egyéni tanácsadással segíti a családokat abban, hogy az apák „elég jó apaként” vehessenek részt gyermekeik nevelésében és a családi élet alakításában. Az Apa Akadémia azt szeretné elérni, hogy olyan modern apakultúra jelenjen meg, amelyben az apák a gyermekek nevelésben és a családi élet összes területén sokkal aktívabb szerepet töltenek be, hogy ezzel is támogassa a családokban a harmonikusabb, és egyensúlyosabb szülői feladatvállalást.

Az Apa Akadémia három, apa-napi kérdése/kérése pedig: 

1. Több szülői szabadságot a kisgyermekes apáknak!

Személyes tapasztalatok és a kutatási eredmények alapján is a modern apaság egyik legnagyobb akadálya a kisgyermekes apák nem megfelelő munka-magánélet egyensúlya. Úgy gondolják, hogy az apai szülői szabadság biztosítása óriási segítséget jelent a kisgyermekes édesanyák, édesapák és családjaik részére. Ennek megfelelően szorgalmazzák az apai szülői szabadság időtartamának egy hónapra történő fokozatos növelését és a munkaadók érdekeltté tételét abban, hogy az édesapák gyermekük születésének idején több időt tölthessenek családjukkal. Ezt nemcsak a jelenlegi öt nap apai szülési szabadság meghosszabbítása, de a rugalmas munkavégzés, távmunka, otthoni munkavégzés bevezetésének támogatása is segítené. A koronavírus-járvány egyik tanulsága, hogy mindez megoldható – használjuk fel ezt a tapasztalatot a jövőben is!

2. Legyen minden szülészeti osztály apabarát!

Az elmúlt években, rendkívül pozitív módon, hazánkban is számos szülészeten elfogadottá és támogatottá vált, hogy az apák jelen lehessenek gyermekük megszületésénél. Megfelelő felkészítés esetén, az apás szülés életre szóló élményt jelent a szülőknek és segíti az újszülött egészséges fejlődését. Ugyanakkor ez a gyakorlat jelenleg nem terjed ki minden hazai szülészetre. Számos olyan esetről tudni, ahol apák csak nagy nehézségek árán jutnak be a szülőszobára, illetve sok esetben azt élik meg, hogy a szakszemélyzet zavaró tényezőként tekint rájuk. Úgy gondoljuk, hogy az apabarát szülészeti kultúra megerősítése nagy segítséget jelenthet a gyermeküket váró fiatal párok számára. Ennek érdekében kezdeményezik és támogatják olyan országos szintű programok kidolgozását, amelyek elősegítik a szülészetek apabarát szemléletének kialakítását, továbbá az apák aktívabb bevonását a várandósság idején és a születés körüli időszakban.

3. Gondoljuk újra a hazai válási gyakorlatot!

Léder Lászlónak és az Apa Akadémia szakértőinek meggyőződése, hogy a jelenlegi válási gyakorlat nem szolgálja a magyar családok megerősödését. Tapasztalatok és a kutatások eredmények szerint is, a válásokat követően nagyon sok édesapa elveszíti kapcsolatát gyermekeivel. A jogi viták és a gyermekelhelyezési perek elhúzódása pedig sok fiatal férfi és nő újrakezdését, ismételt családalapítását akadályozza meg. A nemzetközi tapasztalatok és kapcsolódó kutatások alapján azt javasoljuk, hogy hazánkban is a váltott gondoskodás rendszere váljon általánossá, amely mindkét szülő számára biztosítja, hogy a gyermek ugyanolyan minőségű kapcsolatban maradhasson az édesanyjával és az édesapjával. A jelenlegi rendszer átalakítása sok tízezer édesapa számára adna biztosítékot arra, hogy válás után is gyermekei édesapja maradhat, és ezzel sok ezer magyar gyermek és család élete válna könnyebbé.

Akinek a fentiekkel kapcsolatban kérdései vannak vagy az Apa Akadémiáról szeretne többet tudni, esetleg csatlakozni hozzájuk, keresse őket a leder.laszlo@apaakademia.hu email címen.

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük