Polus_könyvbemutató
Advent,  Ajánlók,  Könyv,  Önismeret,  Pszichológia

Polus Enikő: Életünk mellékszereplői – könyvbemutató

Adventi sorozatomban egy újabb rendhagyó könyvet hoztam nektek, aminek szerzőjét és munkásságát nagyon tisztelem. A zártkörű online könyvbemutató még novemberben zajlott. Azóta tervezek róla írni, de aztán úgy döntöttem, megvárom vele a könyvet. Azóta meg is érkezett, viszont decemberben annyira sok munkám lett, hogy egyelőre csak beleolvasni tudtam. De már az is elég ahhoz, hogy még jobban várjam a két ünnep közötti időszakot, amikor rendesen végigmegyek rajta. Addig álljon itt egy kedvcsináló-ízelítő, s majd írok róla még az ünnepek után.

Gondolatok a könyvbemutatóról

Ezzel a könyvvel érzelmi muníciót szeretnék adni az embereknek – kezdte Polus Enikő a könyvbemutatót – amelyet Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája alapító-ügyvezetője moderált és ahol Tenki Réka színművésznő felolvasott három megindító könyvrészletet. Mert nagyon sok mindent magunknak kell elvégeznünk az önismeret nem könnyű útján – amihez kell a múltunk, a jelenünk és a jövőnk – és csak abban kérjünk segítséget, ami tényleg nem megy egyedül – érvelt a szerző. Ezért is van tele a könyve feladatokkal illetve üres oldalakkal, ahol rögzíthetjük az olvasottak alapján felmerült gondolatainkat, kérdéseinket, érzéseinket. A szerző azt is javasolta: ne fussunk végig rajta, ne csak a bal agyféltekénkkel olvassuk, hanem kapcsoljuk be a jobb agyféltekénket, azaz az érzéseinket is. (Ezért én sem szeretnék átrohanni rajta, de mindenképpen szerettem volna írni róla még adventben, karácsony előtt – így született meg ez a bejegyzés.)

A könyv – címéből adódóan is – életünk mindazon nagyon fontos, de egyáltalán nem mellékes szereplőiről szól, akik az életünk valamely szakaszában jelen voltak, hatottak ránk, befolyásoltak minket. Mivel életünk fontos, sőt meghatározó szereplői ők – amik/akik nélkül főszereplők sem lehetünk a saját életünkben – ezért kulcsfontosságú a számunkra is, hogy észrevegyük őket. Ezért javasolta a szerző, hogy a könyv elolvasása után érdemes heti szinten átgondolni ki segített, ki hátráltatott az adott időszak életeseményeinek során – ezáltal új szemüveget kapunk, illetve megbékélünk, megszelídül bennünk valami. A karantén arra is jó, hogy megálljunk és körbenézzünk, elgondolkodjunk arról, mi az igazán fontos és mi nem az – tehát például életünk mellékszereplőin is – szólt Polus Enikő.

Polus eniko_konyvdedikacio

Az érzelmi intelligencia egy életen keresztül fejleszthető, jóllétünkhöz szükséges és nélkülözhetetlen képesség, aminek alakításában kulcsfontosságú szerepet játszik a művészet, a mozgás és a természet. Ezek nélkül az emberek agresszívvá válnak, elvadulnak – magyarázta a szerző. Polus Enikő arra is figyelmeztetett: mivel mindezek a karantén alatt csak korlátozottan állnak rendelkezésre, utána mindenképp érdemes pótolni, feltankolni belőlük.

Idézetek a könyvből

Legyünk életünk főszereplői és vegyük észre a mellékszereplőinket, mert óriási szükségünk van rájuk – zárult a könyvbemutató. És végül álljon itt egy-két gondolatébresztő-kedvcsináló részlet a könyvből:

MELLÉKSZEREPLŐK. A mesékben olyan, számunkra idegen személyek, eszközök, tárgyak, jelenségek, helyzetek, állatok, növények, akikkel és amelyekkel az életünk útvonalán találkozunk. Minden találkozó tartogat pozitív és/vagy negatív megtapasztalásokat. De mindkettő a javunkra válik. Hiszen amikor egy mellékszereplő akadályoz, nehezíti a pillanataidat, akkor lehet az a dolga, hogy rajta keresztül a megküzdést tanulj, abban fejlődj. Ha nyugalmat biztosít, nem sajátíthatod el a praktikákat.”

A valódi megszelídüléshez és az abból származó változáshoz idő kell. A mellékszereplők segítsége nélkül ez a változás nem jöhet létre. Hiába találsz rá kognitív ok-okozati összefüggésekre a múltadban, az még nem segíthet gyakorlatias módon a jelenedben vagy a jövődön. Megérteni valamilyen összefüggést megnyugtató érzéssel tölthet el, de nem helyettesítheti azt az egyéni lelki munkát, amit mindenkinek magának kell elvégeznie önmaga fejlődése érdekében.”

Polus Enikő könyvborító

A legfontosabb kérdés mindig az: mi az, amit önmagadban megszelídíthetsz jelen élethelyzetedben? Nem az fog önzővé tenni, hogy mersz önmagaddal lelkileg foglalkozni. Épp ellenkezőleg, az fogja elrendezni benned azt, hogy utána képes legyél másokért jót cselekedni. Ahhoz, hogy ebben a belső munkálatban ne maradj egyedül, meg kell találnod azokat a mellékszereplőket az életedben, akik épp neked segíthetnek az életúton, hogy valódi értékes változások létrejöjjenek, amolyan megszelídülés. “

Bármilyen természetes dolog lenne, hogy önmagunkkal emberségesen viselkedjünk mindig, minden körülmények között, mégis tanulnunk kell a magánéletünkben és a szerepköreinkben, hogy hol vannak a megfelelő határok. Sokszor észre sem vesszük magunkon, hogy milyen kegyetlenül bánunk a testünkkel és a lelkünkkel egyaránt.”

Ez a könyv azért mutatja be a mellékszereplőket, és vezet végig ezen az úton, hogy a mindennapjaidban rálelj azokra a segítségekre, akik ott vannak körülötted, és támogatnak majd ezen az úton. Csak észre kell venned a saját életedben őket. Ennek a könyvnek az elolvasásával arra is vállalkozol, hogy képes legyél felismerni a mellékszereplőket, és rajtuk keresztül találkozhass önmagaddal.

Nagyon tartalmas lelki utat és hasznos mellékszereplős felfedezéseket kívánok Pólus Enikő könyve minden olvasójának – ahogy magamnak is!

Pólus Enikő: Életünk mellékszereplői – Az érzelmi intelligencia fejlesztése, Jaffa Kiadó, 2020.

Polus Enikő_Plakát

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük