Csókay András
Advent,  Hit,  Interjú

Csókay András: Istent szeretőknek minden a javukra válik, még egy ilyen borzasztó világjárvány is

Adventi évértékelő sorozatomban Fodor Réka “Afréka” után az általa is sokat emlegetett és nagyra tartott Csókay András idegsebész orvos következik, akivel már volt szerencsém jó párszor elbeszélgetni, legutóbb a járvány előtt éppen Rékával együtt a Mária Rádióban.

Mária Rádió
Antal-Ferencz Ildikó, Zsuffa Tünde (NEK), Csókay András, Fodor Réka

Melyek voltak az idei éved legboldogabb és legnehezebb pillanatai?

Legboldogabb az volt, amikor megkaptuk a hírt Dakhaból májusban, hogy a szétválasztó műtét után 33 nappal bevérzett és emiatt gyengén lévő iker Rukaya is elmosolyodott.

A legnehezebb pillanatok azok, amikor sok erőfeszítés ellenére elvesztünk egy beteget, különösen ha fiatal. Sajnos ilyen nem egy van egy évben az idegsebész életében. De ahogy a legfájóbb mindig egy beteg, családtag vagy jóbarát elvesztése, a legváratlanabb öröm az, amikor úgy néz ki, hogy már le kell mondani az illetőről, de mégis meggyógyul és velünk marad még.

Csókay András _sziámi ikrek
Rabeya és Rukaya

Mit felejtenél el a legszívesebben és minek örültél a legjobban?

Azt hittem, hogy a kisfiam 2014-es halálán túljutva, Krisztusban megerősödve, nekem semmi sem okozhat kedvtelenséget, depressziót. A sok kegyelmi ajándék, amit ennek a szomorú eseménynek kapcsán kaptam, megtanított arra, hogy ne féljek a haláltól. A kitörő Covid járvány miatt egy meglassultabb életmód következett és most szembesültem igazán 93 éves édesanyám – aki velünk él magatehetetlenül – keserű sorsával. Nehéz vigasztalni őt édesapám halála óta. Nyilván nem akkora, mint a kisfiam halálakor, de mégiscsak, igaz egy másfajta félelemmel töltött el, mondhatjuk a tehetetlen időskor félelmének megismerése. Az imagyakorlatok természetesen ebből is kihoztak, de egy félelemkeltő megtapasztalás volt.

Nagy öröm volt, hogy családommal megalapítottuk a Jót tenni jó alapítványt, aminek fő célja megtanítani az embereket, hogy az élet nem a születéssel, hanem a fogantatással kezdődik. Így készség szintjén fognak ellenállni a sátán abortuszra hívó csábításának. Napi 120 ezer abortusz van jelenleg a világon, 4000 az EU-ban és 70-80 hazánkban. A fő probléma a tudatlanságból ered, pedig a tudomány is bebizonyította, hogy az emberi személy élete a fogantatással kezdődik. Ezt kell megtanítani. Ez már nem filozófiai vagy teológiai kérdés, hanem tudományosan bizonyított tény, amit sajnos nem eléggé tanítunk.

Csókay András és Fodor Réka

Miből, kiből merítettél erőt?

A Jézussal való napi kapcsolat és az Eucharisztia vétele az állandó örömforrásunk. Emellett a család és a szentségi házasság ugyanígy erőforrás, ahogy a barátok is. Az adott és kapott szeretet – ebből élünk. 

Milyen nagyobb felismerésekre tettél szert magadról, családodról, tágabb környezetedről?

Nem elég beszélni a szeretetről, ha nem tudjuk gyakorolni akár a velünk ellenségesen viselkedők felé is. Sok pótolnivaló volt ebben, de sok imával lelki gyakorlattal egy kicsit előreléptem, úgy érzem.

Mi az 2020-as év legnagyobb tanulsága számodra?

Az Istent szeretőknek minden a javukra válik, még egy ilyen borzasztó világjárvány is.

Csókay András

Mit vársz a 2021-es évtől? 

Az előző kérdés értelmében, azt várom, hogy az emberiség kicsit lenyugodjon, hatalmas megtérések legyenek, felismerjük, hogy az abortusz nagyobb probléma, mint bármilyen járvány, de azért az Isten által irányított tudomány kijöjjön a covid betegség ellenszerével.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük