Kétigen_plakát
Ajánlók,  Esemény,  Interjú

KétIgen: újraindul a párkapcsolat-gazdagító műhely

A házasság hetére készülődve, újabb témába vágó írással jelentkezem. A KétIgen Alapítvány 2021 tavaszán újraindítja párkapcsolat-gazdagító műhelyeit. A külföldi kutatásokra és magyar sajátosságokra épülő, önkéntes munkával kidolgozott programot komoly párkapcsolatban élőknek, házasságkötés előtt állóknak és néhány éve házasoknak ajánlják, de minden olyan „kezdő” párnak is, akik „csak” ápolni szeretnék a kapcsolatukat. Indulásuk óta óta 36 pár, azaz 72 fő vett részt rajtuk. Tapasztalataikról Kigyóssy Örs munkacsoport-vezetőt kérdeztem.

Kétigen szervezők

A kezdetekről

Örssel és Börzsei Borka szakmai koordinátorral először a 2019-es őszi induláskor beszélgettem a KétIgen alapítványról és a szervezők céljairól, indítékairól. Akkor megtudtam, hogy a közös gondolkodás egy évvel azelőtt indult, miután több szakemberben és párok segítésében jártas házaspárban is felmerült egy párkapcsolat-gazdagító képzés gondolata. Azt látták: sok házasságra készülő pár érzi magát elveszve ezen a területen, életüknek épp az egyik legfontosabb döntésekor, és szeretnének ugyan dolgozni a kapcsolatukon, de nem tudják, hová forduljanak. Az alapítók az előkészítő munka során több külföldi kutatás eredményét feldolgozták, sőt saját kutatást is végeztek. Arra keresnek és adnak választ, hogy mi a nyitja a boldog és harmonikus párkapcsolatnak, hogyan értsék meg egymást a felek egy életen át, hogyan tudnak otthonról hozott téglákból közös családi fészket építeni vagy mi segíthet abban, hogy közösen tudjanak megbirkózni az élet adta akadályokkal. A saját motivációkról pedig így beszéltek:

Sokgyermekes családapaként feladatomnak tekintettem mesélni munkatársaimnak arról, miért fontos a párkapcsolat tudatos ápolása. Sajnos sokan nem jutnak el arra a felismerésre, hogy a kapcsolatukkal is foglalkozniuk kellene. Eleinte sokat beszélgetettem velük gyerekkorról, házasságról, gyerekekről, később viszont kifejezetten arra törekedtem, hogy saját tapasztalataimat úgy osszam meg velük, hogy közben rámutassak töredékességemre, házasságunk nehézségeire és mélypontjaira, és az onnan kivezető útra.” (Örs)

A pár tagjai számára egy problémás helyzetet kezelni sokszor megterhelőbb, mint az alapokat a kapcsolat kezdetén közösen kijelölni és lefektetni. A gondok egy része megelőzhető tudatos odafigyeléssel, minőségi idővel, örömöt szerző egyéni és közös tevékenységekkel, humorral. (Borka)

Kéigen_személyes

Visszatekintés, tapasztalatok

Nemrég újra beszéltem Örssel. Elmondta: 2019-ben két programot tudtak meghirdetni és megtartani, 2020 tavaszán mindet le kellett mondaniuk, 2020 őszén pedig a két meghirdetett programból csak egyet tudtak megtartani, a másikat le kellett mondaniuk. Így párkapcsolat-gazdagító műhelyeiken eddig összesen 36 pár, azaz 72 fő vett részt. Örs úgy látja, hogy bárhol beszélnek a munkájukról, a programjaikról, mindenki lelkes lesz. Azt érzi, hogy egy fontos területen tudnak hiánypótló segítséget adni a pároknak azért, hogy boldogabb legyen a kapcsolatuk. A programjaikat elvégzett pároktól anonim módon kérnek visszajelzést. Büszkék arra, hogy a válaszadók 91%-a szerint hasznos volt és 94%-uk ajánlaná más pároknak is.

A 2020 őszén megtartott hétalkalmas program első három alkalmát a pandémiás előírások betartása mellett még személyesen tartották meg, míg a maradék négy alkalommal már zoomon találkoztak. Szerintük meglepően jól működött ez az új forma is. Nemcsak a résztvevők, de a mentorpárok és a szervezők is jól érezték magukat. Ezen felbátorodva, 2021 tavaszára két műhelyt hirdettek meg, az egyiken minden találkozó online lesz; a másik reményeik szerint már személyes találkozással lesz megtartható, de ha mégse, akkor online kezdik el a programot. Ezekre még lehet jelentkezni ITT.

Kétigen_online

A műhelyen való részvétel díjáról és a Kétigen Alapítvány anyagi hátteréről érdeklődve megtudom, hogy a most meghirdetett program anyagi háttere már rendelkezésre áll, így a részvétel ezeken ingyenes, bár a műhely önköltsége 42.000 Ft / pár / 7 alkalom. Az anyagi hátteret a korábbi műhelyeken résztvevő párok befizetései adják; a harmadik alkalmat követően kérik őket adományok fizetésére, hogy láthassák, milyen programokat tudnak elindítani a jövőben. Vannak párok, akik a jelzett önköltségnél a mostani helyzetben kevesebbet tudnak adományozni, míg mások magasabb összeget utalnak át az alapítványnak. Ezen kívül pályáztak több helyre és több magánszemélytől is kaptak adományt és/vagy önkéntes munkát. Örs elmondása szerint fenntarthatónak tűnik a rendszer.

Aki a hét alkalomból legalább haton részt vesz, a képzés végén ajándékra és egy ingyenes mentorpári konzultációra lesz jogosultak. Az utóbbiról azt kell tudni, hogy nem alkalmas elmérgesedett/krízishelyzetek kezelésére, de jó lehetőség arra, hogy a pár jó irányba induljon el segítséget kérni.

Kétigen_tankönyv

A jelen és a jövő

A pandémia által lelassított és módosított indulás ellenére sok-sok tervük van még. Szeretnék elindítani a nyolcszemközti műhelyüket, amit reményeik szerint egy-két hónapon belül meg is tudnak hirdetni. Szeretnének e-learning programot is létrehozni, ahol a párok otthon, a saját tempójukban tudják kettesben ápolni a kapcsolatukat anélkül, hogy másokkal kelljen találkozniuk. Úgy tűnik, a mostani helyzetben erre nagy igény lenne, de ennek elindításához több forrásra lenne szükségük a szervezőknek. Több megkeresés érkezett hozzájuk, hogy a párkeresésben lévőknek is nyújtsanak programot. És az is felmerült, hogy serdülőknek is ki lehetne dolgozni valamit. Ezek távlati tervek, most arra kell összpontosítani, hogy a meglévő programjukkal minél több párhoz eljussanak.

Mivel a KétIgen műhely során sok gyakorlati feladatot adnak, csak olyan párok jelentkezését várják, akik együtt tudnak részt venni az alkalmakon. Alkalmak időpontjai és helyszínek: D csoportos műhely online/zoom, 2021. febr. 4., 18., márc. 4., 18., 31., ápr. 15., 29. (18:30-21:30); E csoportos műhely személyes/Budapest II., 2021. ápr. 6., 20., máj. 4., 18., jún. 1., 8., 15. (18:30-21:30). Ezekre még lehet jelentkezni ITT.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Kétigen_plakát

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük