Jótékonyság

Június 1, a szülőség ünnepe

Az Újbudáról tizenhárom éve indult Szülők Háza hiánypótló civil kezdeményezés. Ma már franchise hálózatként, civil és állami támogatással működnek öt magyarországi helyszínen, és nemzetközi partnereik vannak Amerikában és Afrikában. 

Főtevékenységként gyerek-szülő programokat szerveznek, szülői közösséget támogatnak, erősítik a szülőket anyai és apai kompetenciájukban, gyermekotthonban élő gyerekek számára nyújtanak élményeket, képzik a pedagógusokat és saját önkénteseiket. Van egy stabil, 50–100 fős önkéntes körük, amelyben a szállodaigazgatótól a médiamunkáson át a tanárig, sportolóig és színészig mindenki a szakmai tudása mellett az egyik legdrágább kincsét adja ezeknek a gyermekeknek: az idejét. 

Miután 2012-ben június 1-jét a Szülők Nemzetközi Világnapjának nyilvánította, a Szülők Háza 2016-ban elindította a Szülők Ünnepe rendezvényt, amelyet azóta minden évben megszerveznek ezen a napon. A cél az, hogy hagyományt teremtsenek a szülők köszöntésében és felhívják a figyelmet az anyák és apák nem látványos, mégis sokszor embert próbáló munkájára, amelyet nap, mint nap végeznek a gyerekeikért és a családjukért. 2019-ben a Szülők Ünnepe rendezvényen elindították a Mobil Szülők Háza programot, hogy még több helyre eljussanak az országban. Az ötletgazda Regős Judittal és az alapítványt létrehozó Kemény Dénessel tavaly, a negyedik Szülők Ünnepén beszélgettem. Legfontosabb üzenetük:

„Mi tehát nem elvesszük a gyerekeket a szülőktől, és aztán visszaadjuk nekik „megnevelve”, hanem segítünk abban, hogy szülőként kihozzák magukból a legtöbbet. (…)

Mi nem nevelőszülők vagyunk, nem hazavisszük a gyerekeket, hanem odamegyünk hozzájuk – de nemcsak egy alkalommal, hanem folyamatosan: amolyan nagy családi védőhálót akarunk köréjük építeni.”

2020-ban a Szülők Ünnepére a hagyományoktól eltérően virtuális módon került sor: egy olyan közös programra kérték fel nemzetközi partnereiket, amelyet mindannyian közvetítettek és a közönség számára a világhálón is egy időben tettek közzé. A program lezárásaként a nemzetközi szervezetek képviselői egy közös közleményt is elfogadtak a szülők támogatásáról, amelyet mindenki anyanyelvén mondott el az erről készült videóban. Íme a közlemény szövege, érdemes elolvasni:

Én, [név], a [szervezet] képviselőjeként kijelentem, hogy egyetértek azzal, hogy szülőnek lenni az egyik legfontosabb munka a világon.

Fontosnak tartom, hogy a szülőket minden olyan kérdésbe be kell vonni, amelyben a gyermekük érintett.

Fontosnak tartom, hogy a gyerekeknek és a szülőknek lehetősége legyen minden gyermeküket érintő intézkedéssel kapcsolatban kinyilvánítani a véleményüket.

Fontosnak tartom, hogy minden olyan intézmény, amelyben gyerekek vesznek részt, együttműködjön a szülőkkel a gyerekek legfőbb érdekét szem előtt tartva.

Egyetértek azzal, hogy a szülői munka elismerése és megfelelő támogatása nem csupán a családok érdeke, hanem össztársadalmi érdek is.

Egyetértek azzal, hogy családpolitikai intézkedésekkel elő kell segíteni, hogy a szülők megfelelő mennyiségű, minőségi időt tölthessenek gyerekeikkel.

Fontosnak tartom, hogy az állami intézmények, a munkáltatók és a civil szervezetek saját eszközeikkel támogassák a szülőket a munka-magánélet egyensúlyának megteremtésében.

Egyetértek azzal, hogy a gyerekek jólléte szorosan összefügg a szülei jóllétével, így elengedhetetlen, hogy minden gyerekeket érintő területen aktív figyelem irányuljon a szülőkre is.”

Aki szeretné támogatni a Szülők Házát (anyagilag és/vagy önkéntes munkával), elérheti őket a +36 30 179 8217 telefonon és/vagy a szulokhaza@szulokhaza.hu emailcímen. 

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró

 

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük