Haztuznezo_plakat
Advent,  Ajánlók,  Színház

A HáZTűZNéZő lakásszínházról

Adventi sorozatomba ezúttal egy ismerősök által alapított rendhagyó lakásszínházi ajánlót hozok: a HáZTűZNéZő lakásszínházat. Igen, tudom, ez most sajnos nem igazán aktuális, de bízom benne, hogy előbb-utóbb újra azzá válik, és addig is fontos lelkileg támogatni a művészeket, nagy szükségük van most erre.

A kezdetekről

Mariann és Kristóf a színházon keresztül ismerkedtek meg egymással. Egy amatőr társulatban játszottak együtt sok éven keresztül. A színház tehát nagyon fontos része a közös életüknek. Mindketten nagyon szeretnek együtt állni a színpadon, feltölti, kikapcsolja őket. Éppen akkor, amikor az előző társulatukban hanyatlani kezdett az aktivitás, véletlenül megismerkedtek a lakásszínház egy rendhagyó formájával. Egymásra néztek és egyszerre mondták: „Ilyet nekünk is csinálnunk kell!” Kezdetben két fiút csábítottak el magunk mellé, majd nem sokkal később csatlakozott hozzájuk egy lány is, így lettek öten. 2020 tavaszán pedig újabb tagokkal bővültek.

Haztuznezo_plakat

A HáZTűZNéZő társulatáról

Mindannyian főállás mellett, hobbiból játszanak. Még az is, aki főállású színész. A legtöbben viszont mást csinálnak a „civil” életükben, így sokszor nehéz időt szakítani és közös metszetet találni a munka és család mellett.

A HáZTűZNéZő lakásszínház lényege, hogy darabjaikat mások nappalijába viszik. Ők viszik a darabot, a vendéglátó lakása adja a helyszínt, bútorai a díszletet, tárgyai a kellékeket és barátai a nézőket. A „hagyományos” lakásszínháztól eltérően, nem egy adott lakásban játszanak, ezért arra törekednek, hogy darabjaik bárhol és bármikor előadhatóak legyenek. Ugyanilyen fontos céljuk, hogy minden előadásuk egyedi és személyre szabott legyen. Ezért igyekeznek a játékukkal, improvizációkkal mindig az adott helyszínhez és közönséghez igazítani az előadást.

Haztuznezo_lakasban

A színházi forma egy igazán intim formája ez. Egyrészt, csak azok vannak jelen, akiket a vendéglátó meghívott, így baráti és vagy családi körben nézhetik az előadást. Másrészt, a fizikai közelségnek köszönhetően megszűnik a határ a színész és néző között. Közvetlen közelségben játszunk, beülünk a nézők közé, közös tálból eszünk, ugyanabból iszunk… A közönség benne él a darabban, együtt lélegzik velünk és ennek köszönhetően minden apró részletet rendkívül mélyen átélhet. ”

Ugyanez fordítva is igaz: színészként minden apró nézői reakció érzékelhető, amire a színészek azonnal reagálni tudnak. Az efféle interakció vagy kommunikáció egy hagyományos kőszínházban nem tud megvalósulni. Nemegyszer megtörtént már, hogy a néző annyira benne élt a cselekményben, hogy a gondolatát akaratlanul is hangosan kimondva reagált vagy beleszólt az eseményekbe. Ugyanakkor az előadásaik nem interaktívak, nem céljuk a közönség (erőszakos) bevonása.

Haztuznezo_lakasban

A HáZTűZNéZő minden darabjára érvényes az itt és most. Minden, amit játszanak, az adott pillanatban történik. Egy lakásban például körben ülnek a nézők és minden mozdulatot látnak. A színészek még elfordulni sem tudnak, és folyamatosan reagálniuk kell a környezetükre és egymásra.

Ez szakmailag nagyon izgalmas feladat. Jó kihívás. A közelség miatt törekszünk a természetességre, a hiteles előadásmódra. A közönség az arcunk minden apró rezdülését látja, így nincs szükség a nagy színészi előadásmódra. Minél természetesebbek tudunk maradni, annál hitelesebbek leszünk. Optimális esetben a darab végéig a közönség nem tudja ketté választani a színészt a szereptől. Ezért minden este lélekben is jelen kell lenni és teljesen át kell élni az adott szerepet. Minden érzelmünk valós kell legyen, hogy minden mondatunk hiteles lehessen, mintha éppen akkor mondanánk ki először. Sokszor tényleg először hangzik el valami az improvizációknak köszönhetően. Szívet melengető pozitív kritika, mikor azt kérdezi az előadás végén a közönség: Mennyi volt a megírt szöveg és mennyi az improvizáció?”

Haztuznezo_lelkigyakorlaton

Múlt, jelen, jövő

Leggyakrabban meglepetésként, szülinapokra, házassági évfordulókra hívják őket, mint egyedi élményajándékot. De szoktak menni közösségi alkalmakra kikapcsolódás céljából vagy beszélgetésindítónak is. Mivel a darabjaik bárhol előadhatóak, nem csak lakásokban lépnek fel. Igyekeznek minden megkeresésnek eleget tenni, így rengeteg érdekes helyszínen megfordultak már: rendezvényeken, táborokban, plébániákon, de adtak már elő templomban, erdőben, kertipartin is. A legérdekesebb talán az volt, amikor a Parlamentben játszottak.

Jelenleg három darabjuk van, amelyeket folyamatosan játszanak, de szeretnék majd bővíteni a repertoárt. Rengeteg ötletük van, csak az idejük kevés. Hogy az egyre növekvő felkéréseknek eleget tudjanak tenni, és az új ötleteik is megvalósulhassanak, tavasszal felvételt hirdettek a csapatba. Terveik szerint dupla szereposztással futnának majd a darabok, így talán időhiány miatt nem kell majd egy megkeresést sem visszautasítaniuk. Nagy örömükre rengetegen jelentkeztek a társulatba, ebből heten valószínűleg végleg csatlakoznak a HáZTűZNéZő lakásszínházhoz.

Haztuznezo_parlament

„A vírus kicsit derékba tört minket is, mert éppen lezajlottak a meghallgatások és elkezdődtek a próbák az új tagokkal, amikor beütött az első karantén… Ez számunkra tavasszal és nyáron szinte teljes leállással járt, aminek hatására sajnos szeptemberben igen nehéz volt újra összeszedni magunkat. De sikerült, és a második karantén már felkészültebben ért minket, így jelenleg online próbákkal készülünk a vírusmentes időszakra, hogy amint beindul az élet, mi is azonnal kezdhessünk.”

Habár ők nem ebből élnek, így az anyagi megélhetésüket a vírus nem veszélyezteti, de a művészvilág teljes leállása számukra is nagyon nehéz. Az előadások hiánya több szempontból is próbára teszi a társulatot. Egyrészt, rengeteget töltődnek egy-egy előadás alkalmával, hatalmas közösség-kovácsoló ereje van annak, amikor egymásra utalva jó kedvvel, felhőtlenül közösen játszhatnak. Egészen más, mint egy online próba. Másrészt, a nézői visszajelzések kárpótolják őket mindenért. Erőt, energiát, lelkesedést nyújtanak számukra, amikor a hétköznapok elsodorják őket és azt érzik, túl sok időt vesz el és rengeteg a nyűg ezzel a hobbival.

Haztuznezo_ajandek

Ezért érdemes csinálni, ezért érdemes rászánni a szabadidőnket. Ilyenkor úgy érezzük, hogy ez nem csak egy hóbort, ez nem csak nekünk fontos. Tényleg tudunk valami jót és értékeset adni a nézőinknek. Ez nagyon jó érzés. Nagyon szeretjük azokat a pillanatokat, amikor megszületik valami a „színpadon”. Ezt mindannyian pontosan tudjuk és érezzük. Nagyon jó, amikor összefonódunk a nézőkkel, amikor együtt érzünk, együtt gondolkozunk velük. Ez most nagyon hiányzik és kezdünk belefáradni egymás biztatásába…”

A tavaszi nagy bővülésnek köszönhetően felfrissítik jelenlegi darabjaik szereposztását és készülnek egy új előadással is, amivel úttörők lehetnek a lakásszínházak között. Erről részleteket most még nem árultak el. Addig is, figyeljétek a HáZTűZNéZő weboldalát és közösségi oldalát, nemsokára bemutatják az új társulati tagokat és aztán további meglepetéseiket is!

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Haztuznezo_logo

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük