Czecz_ Fruzsina-Teriteken_a_lelek, gasztropszichologia
Ajánlók,  Gasztromónia,  Könyv

Czecz Fruzsina: Terítéken a lélek – önismeret az ételeken keresztül

Gondoltad volna, hogy az ételhez való viszonyod, a főzési-sütési stílusod, a konyhád nagyon sok mindent elárul rólad, sőt a családodról is? Elsőre valószínűleg nem, vagy csak nem gondoltál bele. Pedig ha megtennéd, azonnal rájönnél: természetes, hogy így van, hisz az élelem és annak elkészítése ősidők óta létezésünk alapfeltétele, társadalmi, közösségi és egyéni szinten. A magát “gasztropszichológiával foglalkozó ételrajongónak” nevező, tanácsadó pszichológus szerző tudományos eredményekkel, esetekkel és különféle érdekességgel illusztrálva mutatja be a gasztronómia és mentális egészségünk összefüggéseit.

Fruzsit bő két éve ismertem meg személyesen, bár előtte évekig voltunk lazább-szorosabb szakmai kapcsolatban. Akkor derült ki számunkra, hogy mindkettőnket hamarosan a tengerentúlra visz az élet (pontosabban férjünk munkája); de míg ő valóban elindult családjával, mi a járvány miatt otthon ragadtunk és csak két évvel később jutottunk el Amerikába. Ekkor találkoztunk újra és cseréltünk ki a két éve megírt/megjelent könyveinket. Engem nagyon kevéssé érdekel a gasztronómia; szeretek enni, értékelem mások belefektetett munkáját és a finom végeredményt; de gyakorlatilag csak a családi, hagyományos ünnepi ételek elkészítése motivál, s az is elsősorban nosztalgikus okokból. Fruzsi könyvét természetesen örömmel fogadtam, de nem gondoltam volna, hogy különösebben le fog kötni.

Nem így történt: már a bevezetőben rájöttem, hogy nekem is szól; utána pedig annyira érdekesnek, szórakoztatónak és olvasmányosnak találtam, hogy gyakorlatilag egyhuzamban elolvastam a téli ünnepek alatt.

Az étkezés sokaknak menedék, biztonság vagy egyenesen jutalom. Másoknak nyűg, szükséges rossz, sőt akár ellenség. Bármelyik kategóriába is tartozunk, nem tehetjük meg, hogy figyelmen kívül hagyjuk. (…) Az ételkészítéshez és evéshez főződő viszonyunk sokat megmutat a személyiségünkből – akkor is, ha ritkán vagy egyáltalán nem főzünk. Egyszerű szendvicskészítés vagy rántottasütés köznem is előbukkannak fontos alaptulajdonságok. Lehet, hogy valaki nem kreatív konyhatündér, viszotn tökéletes kukta. Örömmel dolgozik mádok keze alá, észreveszi, miben tud segíteni, legyen szó hagymaszeletelésről vagy egy munkahelyi feladatról. Más viszont nem fogad el segítséget főzés közben, uralja a terepet, mindent kézben szeretne tartani – a tűzhely mellett ugyanúgy, mint a mindennapokban. A konyhában hamar érződik, ha valaki született vezető, alkotó művészlélek vagy inkább racionális, szabálykövető ember. (…) Az ételeket nemcsak finomságként és erőt adó táplálékként kezeljük, hanem üzenetként is – egyéni családi és társadalmi szinten.

Czecz Fruzsina, gasztronómia és önismeret
Fotó: Schumy Csaba

A kötet az egészség oldaláról közelíti meg a témát és csak érintőlegesen foglalkozik az evészavarokkal; de azok a részek is nagyon hasznosak, hiszen a diéták és az ételérzékenységek józanul megközelített (!) alapjaival mindenkinek érdemes tisztában lenni. A gasztropszichológia egyelőre nem túl széles tudományos világából hozott érdekes kutatási eredmények, a szerző saját tanulmányaiból és munkáiból (egyéni konzultációiból és “önismeret gasztronyelven” tematikájú csoportjaiból) leszűrt tapasztalatok, valamint a szellemes és olvasmányos stílus nagyon jól megférnek egymással; és könnyedén végigvezetnek a gasztronómia útján az őskori vadászattól a mai gasztronómiai trendekig.

A könyvből kiderül, milyen üzenetet hordozhatnak az ételek, mit jeleznek a gyerekek, amikor nem hajlandók enni, vagy miért kérdezik folyton a nagymamák, ízlik-e a főztjük. Megtudhatjuk, miből áll a lelkiegészség receptje, és közben – ez volt a kedvenc részem – szóba kerülnek az olyan ízek, amelyekhez hasonló, jellemzően gyermekkori, családi emlékek fűznek. Az egyes fejezetek végén feladatokat találunk, amelyek új szemszögből segítenek áttekinteni az olvasottakat, a számunkra fontos értékeket, emlékeket; így mi is részesei lehetünk az önismereti utazásnak.

Czecz Fruzsina: Terítéken a lélek – önismeret az ételeken keresztül, HVG könyvek, 2022.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Terítéken a lélek, önismeret

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük