SF-VJ_foto
Civil szféra,  Család,  Interjú,  Önkéntesség

Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom: A gyermek érték

Sorozatom mai részben egy olyan családszervezetet mutatok be, amelyet (és mottójukat: szülessenek meg a kívánt gyermekek), Magyarországon minden ötödik ember ismeri és amelynek gyermekvállalást támogató nyilatkozatát öt parlamenti párt aláírta. A Kopp Mária által alapított Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat annak társelnöke, ügyvezetője, Vigh József mutatja be.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Szívügyem a családok és a gyermekvállalás támogatása, rohanó világban a hagyományos értékek képviselete. A családnál nincs fontosabb a világon. Ez mind a gyermekek, mind szüleik számára az a biztonságos háttér, ahová jó hazamenni bármikor, ami a béke szigete, ahol fel lehet töltődni, megújulni. Ezen persze dolgozni kell nap mint nap, hogy a kérdéseket megbeszéljük, a konfliktusokat rendezzük, megoldjuk. Igazi kihívás a család, és annak a különböző szakaszaihoz alkalmazkodni, ezáltal tudunk tanulni sokat magunkról is, fejlődni.

Feleségemmel tavaly volt 30 éve, hogy összeházasodtunk. Három gyermekünk van, a legkisebb is egyetemista már. Középvezetőként dolgoztam a versenyszférában egy multinál, mielőtt beléptem a Mozgalomba. Az ott végzett munkám elismeréseként Pro Familiis Díjban részesültem. Hálát adok a Jóistennek, hogy azt csinálhatom, amit szeretek, egy szuper csapatban egy valóban fontos ügyért, nemzetünk gyarapodásáért dolgozhatok.

Háromkirályfi_Fuzetek sajtaj_ujszulott_gyermekek

Mióta dolgozol a Mozgalomban és miért vállaltad el a vezetését?

Kopp Mária 2009-ben alapította a Mozgalmat. Önkéntesként csatlakoztam, majd a professzor asszony felkért, hogy koordináljam az önkéntesek munkáját. Projektvezetői tapasztalataimat hasznosítva még abban az évben kiadtuk az Apafüzetet, és a védőnői hálózattal együttműködve azóta is folyamatosan eljuttatjuk minden családhoz, ahol gyermek születik – évente 90 ezer példányban.

Skrabski Fruzsinával együtt vezetjük a civil szervezetet 2012 óta. Számos neves támogatónk, lelkes munkatársunk van. Mindenkit sajnos nem tudok itt felsorolni, ezért legjobb ha bele sem kezdek, de ha a honlapunkra kattint bárki, hamar megérti, miről is beszélek. Az biztos, hogy a Gondviselésre és egymásra mindig számíthattunk. Az elmúlt években olyan meghatározó civil szervezetté fejlődtünk, amelynek az ismertsége a legmagasabbak közé tartozik. Egy felmérés szerint hazánkban élők 20%-a már hallott a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomról.

Mi a szervezet legfontosabb célja/missziója?

Célunk, hogy megszülessenek a kívánt, tervezett gyermekek. Kutatások alátámasztják, hogy kevesebb gyermek születik hazánkban, mint azt a fiatalok szeretnék: 2-3 gyermeket szeretnének mégis csak 1,4-1,5 gyerek születik átlagosan. Ezért azon dolgozunk, hogy minél több feltétel adott legyen, ami segíti a fiatalokat abban, hogy a vágyott gyermekek és a ténylegesen megszületett gyermekek száma közötti nagy különbség csökkenjen, illetve megszűnjön. Hála Istennek, hazánkban a civil szervezetek áldozatos munkája és a kormány családbarát intézkedései eredményeként az utóbbi időben elindult egy stabil emelkedés, mind a házasságkötések, mind a megszületett gyermekek számában. Ugyanakkor rendkívül lényeges, hogy a gyermekvállalás legyen nemzeti ügy és ne pártpolitikai kérdés. Ezért fontos, hogy öt parlamenti párt aláírta a nyilatkozatot, amit megfogalmaztunk ennek támogatása érdekében.

Vandorbolcso-Zaszlo_gyermekek

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok?

Nehéz úgy felsorolni, hogy lényeges programok ne maradjanak ki, hisz Mozgalomként számos helyi szervezetünk is nagyon aktív országszerte. Sőt, határon túlról is sokan csatlakoznak hozzánk. Több olyan programot szervezünk, amelyek célja a szemléletformálás, hogy a gyermek érték, a boldogság forrása. Kopp Mária férjével, Skrabski Árpáddal több kutatást is végzett a témakörben. A jó házasságban élő férfiak ötször nagyobb valószínűséggel élik meg a 69. életévüket mint a többiek.

Fontos számunkra a házasságok megóvása, válások megelőzése. Így a hiánypótló Apa-füzet után kiadtuk annak folytatását is, az Apa-füzet II-t, és azóta a Nagyszülő-füzetet és tavaly a Testvérfüzetet is. Szemléletformálás érdekében fontos, hogy a gyermekvállalás szépségre felhívjuk a figyelmet, ezért is szerveztük meg tavaly már harmadik alkalommal a Gyereket a magasba! projektet, amikor határokon innen és túl egyszerre emeltük fel gyermekeinket. A rekordkísérletben több mint 10 ezren vettek részt korábban, és a karantén alatt is tavasszal több mint 160 településről csatlakoztak Londontól Csíkszeredáig és emelték fel otthon gyermekeiket az emberek, akik erről fotókat, videókat küldtek nekünk.

Meghatározó az is, hogy a cégek, munkahelyek is támogassák a családalapítást, így Balansz programunk keretében évente szervezzük Az Év Családbarát Vállalata pályázatot, és ünnepélyes díjátadót. Ez nagyon népszerű a cégek körében, és számos pozitív visszajelzést kapunk, illetve megosztjuk a jó gyakorlatokat annak érdekében, hogy minél több cég legyen családbarát. Család és karrier előadások, konferenciák szervezésével célunk, hogy a munka-magánélet egyensúlyt elősegítsük, megválaszoljuk neves előadók segítségével a felmerülő párkapcsolati kérdéseket, segítsük a konfliktusok kezelését, a kommunikációt.

Gyermekek a magasban

Adományok, pályázatok segítségével tudjuk biztosítani munkánkat. A rengeteg önkéntes segítsége óriási jelentőségű, hiszen a nagy országos rendezvényeket csak velük tudjuk megvalósítani. Továbbra is várjuk önkéntesek jelentkezését az info@haromkiralyfi.hu címre.

Melyik a számodra legkedvesebb projektetek?

Mind kedves, amiről eddig már volt szó. Ezeken túl meg kell említenem a Családbarát Kórházak programunkat, hiszen az egészségügy nagyon rászorul arra, hogy ne csak a bajban, és a problémák esetén figyeljünk oda, hanem a jó gyakorlatokat kiemeljük, és állítsuk a legjobbakat példaként a többiek elé. Számos olyan megoldás létezik, ami nem anyagi kérdés, hanem odafigyelés kérdése.

A Házasság hetén idén is szerveztünk konferenciát, ahol Herczegh Anita asszony (a Köztársasági elnök felesége, aki a központi esemény-sorozat fővédnöke) mondott köszöntőt, és Novák Katalin miniszter asszony, Bagdy Emőke professzor asszony szintén részt vett. Utóbbi gyakori vendégünk, aki mind a családalapítás, mind a házasság jelentőségét pszichológia alapokon rendkívül jól meg tudja világítani. Számos programunkon, konferenciánkon szerepel, mindig nagyon várjuk magával ragadó előadásait. A Házasság hetén is a nap egyik fénypontja volt, ahogy megvilágította számunkra, hogy a járvány helyzetben hogyan tudjuk megőrizni a lelki-testi egészségünket.

HazassagHeti-konf_BagdyEmoke

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Fantasztikus csapatunk villámgyorsan átállt az online működésre. Azért is voltunk ebben eredményesek, mert korábbi működésünk során is gyakran voltunk aktívak ezeken a felületeken. A kommunikációnkban az online média, a Facebook és más csatornák (honlap, youtube) használata eddig is fontos volt számunkra, mivel a fiatalokat itt tudjuk elérni, így mi eddig is ehhez igazodtunk.

Veszekedés helyett összebújás nevű programunkkal, kisvideókkal nyújtottunk segítséget az online csatornákon az otthon lévők számára. Ezt idén is folytatni szeretnék. Tavaly több százezres elérése volt a neves emberek által megfogalmazott tanácsoknak, praktikus gondolatoknak. Megszerveztük a Szóbox vita-sorozatot, ahol az egyetemistákat, fiatalokat érdeklő kérdésekről vitáznak neves közismert emberek, szakértők. A Családbarát Egyetemekkel ezt idén folytatjuk: az erre nyitott oktatók egyetemi tanárok az óráikon levetítenek ezekből lerövidített részeket, és megvitathatják a diákokkal, kinek mi a véleménye.

Mik a terveitek idénre és hosszabb távon mit szeretnétek elérni?

A civil szervezetek által szervezett ún. soft programokra is óriási szükség van, hogy megszülessenek a vágyott gyermekek. Ahhoz, hogy trendi legyen ez a fiatalok számára gyakran távolinak vélt család-projekt, sokat lehet még tenni, mivel az ő elérésük különös kihívás. A hagyományos médiát, csatornákat nem úgy használják, mint az idősebb generáció. Ezért idén is kifejezetten szeretnénk többet tudni arról, hogy mi a véleményük. Az #estemitszolszhozza video pályázatot és instagram oldalt ezért indítottuk, és ezért szeretnénk ha a Konverter vloggal egyre több fiatalt tudnánk elérni.

Iránytű FB háttérkép

Folytatjuk a Párkereső programjainkat, alkalmazkodva a járvány helyzethez, illetve szabályokhoz. Itt is akad bőven feladat, hiszen a hónapok óta tartó vészhelyzetben egyre többen küzdenek nehézségekkel, mentális problémákkal. Kötelességünk, hogy segítsünk a kisgyerekeseknek, de a családalapítás előtt állóknak is. A nagy sikerre tekintettel idén is folytatjuk a Babazászló-programunkat, hogy egyre több helyen lobogjon a babazászló. És már szervezzük a Család És Karrier? előadás-sorozatot, megújult Iránytű névvel. A Gyereket a magasba! programot idén is valószínűleg online szervezzük.

Egyre több nemzetközi kapcsolatunk van, amit tovább erősítünk. A jól működő programjainkat nemzetközi konferenciákon is bemutatjuk, például elkészült az Apa-füzet angol fordítása is. A fiatalok elérése, támogatása mellett fontos célunk az ország minél több településén megszervezni a helyi szervezeteket, támogatni a gyermekvállalást, illetve segíteni helyben a fiatalokat a családalapításban, a felmerülő kérdéseik megválaszolásában.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

tálentumok_Muzslai_11 gyermekek

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük