Kata
Ajánlók,  Civil szféra,  Gyermeknevelés,  Interjú,  Női szerepek

MFM-Projekt: Sok helyen még tabu téma a szexualitás

Családszervezeti sorozatomat egy olyan női projekttel (MFM-Projekt) folytatom, aminek életigenlő szexuálpedagógiai programját, az élet értékét és női mivoltunk szépségeit hangsúlyozó, drámajátékos “Ciklus-show”-t közelről ismerem; résztvevőként és újságíróként is végignéztem már és írtam róla részletes beszámolót. Ezúttal Kissné Csizmazia Katalin foglalkozásvezetővel beszélgettem.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Piliscsabán élek férjemmel és öt gyermekünkkel: 17 éves a legidősebb és egyéves a legfiatalabb. Mindig nagy családot képzeltünk el férjemmel, mert mindketten saját bőrünkön tapasztalhattuk meg a nagycsalád előnyeit, örömeit és persze kihívásait is; de szeretjük ezt az életformát! Férjem mindig támogatott abban, hogy otthon lehessek a gyermekeinkkel, amíg kicsik, így 11 évig voltam gyeden-gyesen, és közben “kikapcsolódásként” képeztem is magam. Egyetemi tanulmányaim alatt élelmiszermérnöki és mérnöktanári diplomát szereztem, utóbbit azért, mert mindig éreztem, hogy gyerekekkel szeretnék foglalkozni. Saját gyermekeink nevelése során, egyre inkább a jövő nemzedék személyiségfejlesztése és a termékenységtudatosság megismertetése vált nagy szívügyemmé. Olyan képzéseken vettem részt, mint az élet értékét és a női mivoltunk szépségeit hangsúlyozó drámajátékos MFM-Projekt “Ciklus-show”®; az interaktív “Boldogabb családokért”® CSÉN módszertani képzés; vagy a “TeenSTAR®” kurzusvezető képzés, ahol megismertem közelebbről a Billings ovulációs módszert, amiből hamarosan szintén oktató lehetek.

Munkám kezdetén 2017-ben volt szerencsém a NOE szervezésében Brüsszelbe, a “Family first?! ” konferenciára is elvinni, és bemutatni a “Ciklus-show”-t. Ott döbbentem rá: szinte egész Európában demográfiai tél dúl, és hogy mekkora feladatunk van az MFM-Projekt Ciklus-show®-val az életvédelem és szexuális nevelés terén. Így kerültem utána a KINCS-be is a családszervezetek konferenciáira, ahol nagyon sok értékes családbarát szervezettel és emberrel ismerkedhettem meg és terjeszthettem kicsit a Ciklus-show jó hírét. Nagyon szeretem ezt a programot, mert gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdekes, látványos és érthető, valamint nem utolsó sorban hasznos információk birtokába kerülhetnek a lányok, a nők saját testükkel kapcsolatban. Alapvetően országszerte iskolákba, közösségi házakba, plébániákra visszük el a “Ciklus-show”-t. Minden foglalkozásvezető maga keresi (elsősorban lakóhelye környékén) a helyszíneket, szervezi a csoportokat. Gyakran előfordul, hogy szájról-szájra terjed a híre lelkes szülőkön, pedagógusokon keresztül, akik aztán évről évre hívnak az aktuális 4.-5.-6., vagy esetleg hetedikes lányaikhoz.

Kata családja

Miért hozták létre a programot és hogyan került Magyarországra?

Az MFM-Projekt® (My Fertility Matters = A termékenységem fontos!) 1999-ben indult Münchenben. A program kitalálója és elindítója Dr. med. Elisabeth Raith Paula doktornő, aki egy felnőtteknek tartott termékenység-tudatosság (Sensiplan) tájékoztatón azt a felkérést kapta, hogy lányoknak is készítsen ebből a nagyszerű tudásból egy programot, hogy ők is megismerhessék és megérthessék testük titkos jelzéseit. Az MFM-Projekt „Ciklus-show”® programjának Magyarországra történő adaptációját és elterjesztését a Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület vállalta, Hortobágyiné dr. Nagy Ágnes (szakmai felelős) és férje, Hortobágyi Tibor (egyesületi elnök) vezetésével, valamint Déri Éva, Tirczka Imréné Zsófia és Kupás Rozi segítségével.

Az első képzés 2006 novemberében volt Budapesten, a második és harmadik 2013 áprilisában, illetve 2016 novemberében Kecskeméten, a negyedik, egyelőre utolsó 2017 novemberében Békéscsabán. Jelenleg 83 vizsgázott MFM-foglalkozásvezető van Magyarországon és Erdélyben. A projekt magyarországi indulásától számítva vizsgázott MFM-foglalkozásvezetők 2007. májusától 2020. december 31-ig összesen 2239 “Ciklus-show”-t tartottak 28213 lánynak, valamint 16630 felnőttnek tartottak bemutatót a programról. A program 2019 novemberében megkapta a “21Nő az egészségügyért” alapítvány védjegyét!

Ami ezt a projektet olyan értékessé és sikeressé teszi, nem más, mint a lelkes és tettre kész munkatársaink. Épp ezért itt mondanám el, hogy az MFM-Projekt® nem egy mozgalom, nem egy cég alkalmazottakkal, akik elvégzik a munkájukat, vagy eladnak egy terméket. A foglalkozásvezetőink sem nem vakhitűek, sem nem fanatikusak vagy megszállottak. Az MFM-Projekt® nem ezoterikus, és nem is felekezeti megmozdulás, hanem egy orvostudományi-biológiai alapokon nyugvó előkészítő foglalkozás.”

/Dr. med. Elisabeth Raith Paula/
MFM Képzés vezetői

Mi a program legfontosabb célja/küldetése?

A „Ciklus-show” program központi gondolata a következő: a serdülő lányok önképét és életérzését nagymértékben meghatározza, milyennek tapasztalják meg és értékelik a testüket, milyen üzeneteket hallanak testükkel – és így saját magukkal kapcsolatban. A saját test értékességének megtapasztalása alapvető fontosságú ahhoz, hogy az egészségünkkel, termékenységünkkel és szexualitásunkkal felelősen tudjunk bánni. Ez minden megelőzés, prevenció alapja, ezért a program jelmondata: „Csak arra vigyázok, amit értékesnek tartok.”

A program magja egy fél napos dramatikus játék, melynek során a lányokat végigvezetjük a női termékenység testi folyamatain, megismerik, és játékosan megtapasztalják testük működésének alapvető összefüggéseit. A játék a drámapedagógiában használatos elemeket alkalmaz:a testi folyamatokat nagyméretű, puha anyagból készített segédeszközökön lehet végigjátszani: az MFM-foglalkozásvezető saját maga készíti el szőnyegnyi méretben az “élet színpadát”, és apró tárgyak segítségével, szemlélteti a „show” történéseit; a történet megfelelő pontjain a résztvevők „ösztrogén-barátnőkké”, illetve „progeszteron-csapattá” válnak, és ennek megfelelően alakítják át a ciklust. A játékot zene kíséri, hogy a testi termékenység pozitív voltáról szóló üzenetet még inkább elmélyítsük a lányokban.

A program minden elemének az a célja, hogy a résztvevőkben saját testük szépségét, működésének különlegességét és csodálatos voltát erősítsék meg. A testi folyamatok látványos bemutatása az értelem mellett, illetve az előtt főként az érzelmeket és az érzékszerveket szólítja meg, hiszen „az értékelés a szív dolga”. De nem hiányzik az ismeret sem, így a lányok magabiztosak lesznek, nem fognak félni a menstruációtól – és az bizonyítottan kevésbé is fog fájni. A testi kompetenciát erősíti a program olyan új információk bemutatásával, melyek még nem tartoznak a mindennapi tudáshoz (például a méhnyaknyák szerepe), valamint saját tapasztalatok által.

A szülők – lányok esetében elsősorban az édesanyák – bevonása a program fontos része. Az előzetes konzultáció (szülői-pedagógus bemutató) és a programot követő megbeszélés során a szülők gyakorlati javaslatokat is kapnak arra, hogy miként kezeljék a testi változások témáját serdülő gyerekeiknél. Ezeknek az alkalmaknak gyakori eredménye az is, hogy a szülőket is segíti valamelyest közelebb kerülni saját termékenységük és szexualitásuk rejtett, vagy elnyomott oldalaihoz. A program kérhető osztály- és egyéb közösségek lányai számára is (kb. 10 éves kortól) munkanapokon, vagy ha erre nincs lehetőség az iskolában, szombati napon is. Akit érdekel, vegye fel a kapcsolatot a legközelebbi foglalkozásvezetőnkkel, vagy írjon a központi e-mail címre (info@mfm-projekt.hu).

MFM_csapat

Te hogyan kerültél a szervezetbe, mi a személyes motivációd?

Évekkel ezelőtt megkaptuk a Hortobágyi házaspártól az “Élő adás a testemből” című könyv még első kiadásának egy példányát. Azóta megjelent a második kiadás, amit meg lehet vásárolni a foglalkozásvezetőknél, illetve megrendelni ITT. Én akkor ezt a fantasztikus “felvilágosító” könyvet rögtön elolvastam, és feltettem a polcra, hogy majd a lányomnak is megmutatom, ha eljön az idő. Amikor legnagyobb lányunk 10 éves lett, akkor egy ismerőssel megszerveztük az iskolában a Ciklus-show foglalkozást. A szülői bemutató teljesen lenyűgözött, és ezzel nem voltam egyedül. Úgy gondoltam, ezt nekem is meg kell tanulnom, hogy minél több embernek átadhassam ezt az élményt. Nagy szerencsémre pont abban az évben volt egy MFM-Projekt® képzés Kecskeméten. Akkor a legkisebb gyermekünk négyéves volt, férjem “elvállalta” a négy gyerkőcöt, így semmi akadálya nem volt annak, hogy részt vegyek a képzésen.

A Ciklus-show képzés után hospitálások, a “bőrönd” összerakása, a különböző kellékek elkészítése következett; majd egy csoport lánynak élesben megtartottam 2017 őszén a kb. ötórás workshopot, azaz levizsgáztam. Nagy lendülettel kezdtem neki a munkának, és közben tudtam: nem lesz egyszerű foglalkozásokat szervezni, mert ahol még nem ismerik a programot, ott sok esetben tartanak tőle. Előfordult, hogy a több csatornán meghirdetett szülői bemutatóra csak néhányan jöttek el. Megtapasztaltam: sok helyen még tabu téma a szexualitás. Ezért különösen örültem, amikor adódtak számomra a lehetőségek, ahol önkéntes alapon, hosszabb-rövidebb formában bemutathattam a Ciklus-show-t; többek között nagy örömömre egy életvédő konferencián az EMMI-ben is. Mindig az lebeg a szemem előtt: ha ezt a családbarát, életigenlő szexuálpedagógiai programot minél több iskolába, minél több diákhoz eljuttathatjuk, akkor Magyarországon egy kis lépést már tettünk annak érdekében, hogy felelős döntéseket hozhassanak a fiatalok a szexualitással kapcsolatban is, és egyre családbarátabb ország lehessünk.

MFM bemutató

Mi volt ezzel kapcsolatban a legkedvesebb élményed?

A workshopok végén rövid, név nélküli visszajelzést is kérünk, amik rendkívül megerősítőek. Mindig örömmel tölt el, hogy sokaknak felszabadító, pozitív élményt közvetíthetek a nőiességével kapcsolatban. Számomra egyik legkedvesebb kérdés az volt, amikor megkérdezte egy lány, melyik egyetemen lehet ezt megtanulni; ő is ilyeneket szeretne majd tartani. Mondtam neki: reméljük, mire egyetemre megy, addigra már ott is el lehet sajátítani az MFM-Projektet.

Miből gazdálkodtok?

Mivel ez egy levédett, standardizált program, ezért egységes formában, csak vizsgázott MFM-foglalkozásvezetők tarthatjuk. A fél napos program díja 4500 Ft/gyermek, amiből rászorulók kedvezményt kaphatnak. (Ez az összeg általában a szülői bemutató díját is magában foglalja.) Emellett, ha sikerül, pályázati forrásból fedezzük a költségeinket. (Ez egy licenszdíjat is tartalmaz, illetve a lányok apró meglepetéseket is kapnak a Ciklus-show-n…)

MFM_ösztrogén

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

A járványhelyzet, az iskolák bezárása teljesen átalakította sokunk életét. Sajnos nem tudtunk olyan sok helyre eljutni, mint amennyire szerettünk volna. A többször is átütemezett foglalkozások nyáron vagy ősszel kb. egy hónapig megvalósulhattak. Mi, foglalkozásvezetők is vállaltuk, hogy minimum 10 napnak el kell telnie két különböző helyszínen zajló foglalkozás között; a kellékeinket rendszeresen fertőtlenítjük, a gyerekektől tartjuk a védőtávolságot; és igazgatói engedélyt valamint szülői hozzájáruló nyilatkozatot kérünk. Jelenleg is ilyen feltételekkel vállaljuk a program megtartását; de elővigyázatosságból és gazdasági megfontolásból most kisebb az érdeklődés, mint az elmúlt években. A személyes jelenlét és megszólítottság fontos a Ciklus-show során, online formába nem átültethető.

Elmondhatom, hogy 2020 nekem szerencsésen alakult, mert 2019-ben úgy döntöttünk férjemmel, hogy még bővíteni szeretnénk a családunkat. Igazából, amikor elvégeztem a képzést, már akkor gondoltam magamban, hogy biztosan kedvet kapok még egy “különleges vendéghez” (így hívjuk a programban a kisbabát), mert annyira szívhez szóló ez a program. 2020 januárjában megszületett ötödik gyermekünk, aki megvidámítja a mindennapjainkat. A nagy-, illetve kiskamasz gyermekeink is rácsodálkoznak, mekkora ajándék egy gyermek.

MFM_progeszteron

Mik a terveitek idénre, és hosszabb távon mit szeretnétek elérni?

Azt hiszem, mindnyájunknak a reménye, hogy mielőbb újra – legalább maszkkal – mehetünk az iskolákba, és folytathatjuk a Ciklus-show-kat, de addig is türelmesen várunk és terelgetjük saját gyermekeinket. Hosszabb távú terveinket pedig az éves találkozókon, továbbképzéseken szövögetjük, hogy minél szélesebb körben ismert és elismert legyen a Ciklus-show.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Kata_magyaráz

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük