EnglerAgnes_portré
Civil szféra,  Család,  Interjú

KINCS: A jól működő párkapcsolatok, a tervezett gyermekek megszületése, a család védőburkában felnövekvő gyermekek a társadalom jövőjét garantálják

Családszervezeti sorozatom mai része a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS), akinek elnökét és legtöbb munkatársát személyesen is ismerem; különböző eseményekről, szervezetekből vagy közös munkák kapcsán. (Sőt, magam is dolgoztam a KINCS számára.) Ilyen Dr. Engler Ágnes is, akit még a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom aktivistájaként ismertem meg. Most a KINCS tudományos elnökhelyetteseként kérdeztem munkájáról.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról! 

Világéletemben olyan munkára vágytam, ahol emberek között, nagyon aktívan és nagyon fontos célok mellett elkötelezve végezhetem a feladatom. Hálás vagyok, mert ez több fronton is teljesült; hiszen az oktatásban, a kutatásban, a szakmai gyakorlatban és a civil közéletben is megtaláltak a feladatok. Ezek közös nevezője a család, a családi élet.

Egyetemi oktatóként leginkább nevelésszociológiával, családszociológiával kapcsolatos kurzusokat tartok a Debreceni Egyetemen. Kutatóként majdnem 20 éve publikáltam az első cikkemet a kisgyermekes nők munkaerő-piaci integrálásának lehetőségéről. Ezt leginkább a folyamatos képzésben láttam biztosítottnak, doktori disszertációm is a diplomát szerző kisgyermeket nevelő anyákról szólt; majd szélesítve kutatásaim körét a család egyéb sajátosságaival folytattam kutatói pályafutásom.

Mindig fontos volt számomra, hogy az eredményeimet, tapasztalataimat a gyakorlatba is átültessem; ezért is örülök, hogy a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) tudományos elnökhelyettese lehetek, ahol kutatásaink szinte azonnal hasznosulnak, hiszen a családügyi miniszter által irányított szakterület aktívan használja azokat a családügyi döntések meghozatalakor. A civil önkéntességben pedig azt az örömet találtam meg, amely a hasonló gondolkozású és értékrendű, de egyébként minden másban eltérő emberekből álló közösségeknek fantasztikus lendületet ad, és apró, de határozott lépésekkel a társadalom jövőéjért fáradoznak.

Szerteágazó munkám hátterét olyan család biztosítja, akik nélkülözhetetlen támasza nélkül elkötelezett lendületem régen alábbhagyott volna. A férjem és három gyermekem kitartó útitársai vállalásaimnak. Sokat jelentett, hogy születésük után évekig otthon lehettem velük; olyan alapot adott, amelyből még bizonyára ma is merítünk.

KINCS_Három Királyfi

Mikor alapították, illetve mióta veszel részt a KINCS vezetésében?

A KINCS 2018-ban, a Családok Évében kezdte meg működését, az akkori EMMI Családért- és Ifjúságért Felelős Államtitkárság háttérintézményeként. Az Intézet megalakulását és már a kezdetektől hiánypótló és értékteremtő munkáját a Kopp Mária által alapított Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom aktivistájaként kísértem örömteli figyelemmel. A KINCS és a Mozgalom együttműködésének köszönhetően volt alkalmam először részt venni KINCS-es programokban.

2019 elején megalakult a KINCS Neveléstudományi Kutatóközpontja a Debreceni Egyetemen, amelynek vezetésére Fűrész Tünde a KINCS elnök asszonya felkért, természetesen örömmel vállaltam. Egy évvel később, 2020 elején ért az a megtiszteltetés, hogy Tünde kérésére és javaslatára betölthettem a tudományos elnökhelyettesi tisztséget. Ennél fogva az elmúlt két évben egyre szélesebb mértékben kapcsolódtam be a KINCS működésébe, amelynek tevékenysége egyre növekvő elismeréssel és csodálattal töltött el, amellett, hogy egyre több felelősséget és feladatot hozott a számomra.

KINCS_vezetőség

Mi a KINCS legfontosabb célja/missziója?

Az Intézet legfőbb célja egybecseng Kopp Mária professzor asszony legfőbb célkitűzésével, miszerint hazánkban a kívánt, tervezett gyermekek megszülethessenek, és boldog családban nőhessenek fel. A családokért végzett munka minden szinten megtérül. Egyrészt az egyéni testi-lelki jól-létet biztosítja, mint ahogy Kopp Mária kutatásai is kimutatták, a család egészségvédő faktor, a jól működő családi kapcsolatok növelik az élettartamot és az életminőséget. Másrészt a harmonikus családokban felnövő gyermekek várhatóan felelős szülők lesznek, akik továbbadják utódaiknak az értékeket, mintákat. Ezen túl a szülői odafigyelés mellett képzett, megbízható munkavállalókká válnak. A munkaerő-piaci utánpótlás mennyiségi mutatói szintén megkerülhetetlenek ebben a kérdésben, gondoljunk például az egészségügyi, szociális ellátórendszerek fenntarthatóságára. A jól működő párkapcsolatok, a tervezett gyermekek megszületése, a család védőburkában felnövekvő gyermekek a társadalom jövőjét garantálják.

EnglerAgnes és FureszTunde

Melyek a legfőbb tevékenységeitek? 

A KINCS tudományos területén működő irodák elsősorban kutatások megtervezésével és lebonyolításával, adatelemzéssel, értékeléssel foglalkoznak, elsősorban a családpolitikai döntések megalapozása érdekében. Felméréseink az aktuális folyamatokhoz, intézkedésekhez kötődnek, döntéselőkészítés vagy meglévő intézkedések mérésének céljából. A kutatási eredmények alapján minden esetben javaslatokat is megfogalmazunk. Ezekre az eredményekre épülnek kiadványaink, programjaink, sajtóközleményeink, anyagaink, amelyeket az Intézet stratégiai és koordinációs területe tart kézben dr. Molnár Balázs elnökhelyettes vezetésével. Emellett kiadói is vagyunk immár több kötetnek, többek között Kopp Márai és Skrabski Árpád: A boldogságkeresés útjai és útvesztői című könyvének, valamint a KINCS szakmai folyóiratának, a Kapocsnak.

A tudományos disszemináció mellett komoly hangsúlyt kapnak a szakértői és civil fórumok is. Az együttműködések alakításában is széleskörű partnerségre törekszünk, így kiemelt fontosságúak az egyetemekkel kialakított közös kutatási és oktatási tevékenységek, valamint a hallgatói gyakornoki programok, továbbá a civil szervezetekkel történő összetartás. A KINCS a Debreceni Egyetem mellett, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és a Semmelweis Egyetemmel kötött már szakmai megállapodást.

KINCS_sajtáj

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Az Intézet az első pillanattól kezdve – a járványügyi intézkedések maximális betartása mellett – rugalmasan és hatékonyan tudott alkalmazkodni az új helyzethez, mivel ennek a technikai feltételei szerencsére már eleve adottak voltak. A napi munkavégzést sikerült optimálisan megszervezni, a folyamatok nem álltak meg. A kutatási és elemzési feladatokat a lezárások alatt online kapcsolattartással minden nehézség nélkül elláttuk. Az adatfelvételeket természetesen az aktuális előírásokhoz alakítottuk, így legtöbb esetben online vagy telefonos megkeresések történtek, de a nyári időszakban személyes lekérdezésekre is sor került. Az adatelemzésben, az eredmények értékelésében, a jelentések elkészítésében tavaly óta hangsúlyosabb megjelent a távolsági munkavégzés, és a megbeszélések egy része is értelemszerűen átkerült az online térbe. Az eredményeinket pedig a média segítségével kommunikáltuk az érdeklődők felé.

Sajnos a rendezvényeink nagy részéről le kellett mondanunk, de számos konferenciát, műhelymunkát virtuális módon megvalósítottunk. Legyen szó mindennapi munkavégzésről, rendezvényekről vagy értekezletekről, a személyes találkozással járó közös munkát pótolni nem lehet, de kétségtelenül sokkal többet sikerült kihozni a korlátozott helyzetből, mint ezt bárki elméletben gondolta volna.

KINCS_maszkban

Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?

Számos érdekes és fontos kutatási tervünk van az aktuális, rövidebb távú feladatok mellett. Természetesen minden kutatás, elemzés továbbra is a családokról és a családokért készül. Folytatjuk kutatási eredményeink publikálását az Intézet folyóiratában, a Kapocsban, valamint saját kiadású köteteinkben, konferenciáinkon. Számítunk a tavalyi évben megalakult KINCS Családtudományi Szakmai Kollégium tudományos életből érkező szakembereinek további együttműködésére. Tervezzük bővíteni, szélesíteni együttműködéseinket a felsőoktatási intézményekkel, emellett továbbra is nyitottak vagyunk a civil családi szervezetekkel megvalósított programokra. Munkáinkról, eredményeinkről folyamatosan olvashatnak a KINCS honlapján és közösségi oldalán.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

KINCS_beszélgetés

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük