Ajánlók,  Gyermeknevelés,  Könyv,  Önismeret,  Párkapcsolat

Tanács Eszter: Nők gyermek nélkül

Történetek vágyakozásról, veszteségekről és választásról. 

Félve vettem kézbe ezt a könyvet. Lánykorom egyik meghatározó élménye egy kedves barátnőm döntése, hogy nem szeretne gyereket (miközben nagy örömmel foglalkozott az unokahúgával). Azóta komolyan érdekel, hogyan gondolkodnak a gyermektelen nők a gyermekvállalásról. Érdekelt tehát a téma, mégis erősen tartottam tőle, hogy ennek a könyvnek is a „szálljon ki mindenki a méhemből”-típusú, a gyermektelenség előnyeit taglaló és bizonyítani akaró üzenetei lesznek.

Szerencsére kellemesen csalódtam. Vannak benne ilyen üzenetek is, például a szerző állítja: „A bőrünkön érezzük a társadalmi nyomást, az elvárást: a nő arra született, hogy anyává váljon. A legmélyebb magánügyünk, és életünk legintimebb szelete, mégis mindenki bele akar szólni.” Ezzel nem értek egyet, egyrészt mert sosem éreztem külső nyomást, (belsőt annál inkább), másrészt mert azokkal értek egyet, akik szerint a gyermekvállalás döntésében egyéni, hatásaiban viszont társadalmi kérdés. De ezt a kérdést ennél jobban nem fogom most kifejteni (inkább írok majd egy blogbejegyzést…;) ), mert számomra nem ez a könyv fő üzenete.

A könyv fő üzenete számomra ez: „Rájöttem, hogy a gyermektelen nők ugyanannyira sokfélék, annyiféleképpen gyermektelenek, mint ahányfélék az anyák.(…)  A motivációk, az érvek sokfélék, én mégis arra biztatom az olvasót, hogy ne csak a saját élethelyzetére rezonáló interjúját olvassa el, hiszen sokszor azokról tanulhatunk a legtöbbet, akik egészen más irányból közelítenek a problémához.” Vagyis a téma lényege a gyermektelenség okainak bonyolultsága, a mögötte húzódó (legtöbbször megrázó) női sorsok, családi és párkapcsolati történetek sokoldalúsága. És ezt a sokszínűséget valóban hitelesen mutatja be a könyv, 18 nagyon különböző életű (köztük néhány híresség, mint Bocskor Bíborka énekesnő, Csákányi Eszter színésznő, és Kőbán Rita olimpiai bajnok kajakozó) gyermektelen nő sorsán és személyes gondolatain keresztül, majd öt szakember (köztük családszociológus, meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szakértő, valamint dr. Buda László pszichiáter) véleményén keresztül. 

Az ajánlást író Singer Magdolnával egyetértek abban, miszerint „téves tehát az a szemlélet, amely azt sugallja, hogy a gyermekesek boldogok, a gyermektelenek pedig boldogtalanok. Az élet szüntelen hullámzás, amelyben vannak felfénylő pillanatok gyerekekkel vagy gyerek nélkül is, és vannak hullámvölgyek, amikor nehéz a szívünk”, és utószót jegyző Péterfy-Novák Évával együtt állítom: bátor, hiánypótló, elengedhetetlen ez a könyv. (Még akkor is, ha a szerző, az ajánlást és az utószót jegyzők több fontos gondolatával egyáltalán nem értek egyet.)

Tanács Eszter: Nők gyermek nélkül, HVG Könyvek, 2019. 

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük