Ajánlók,  Család,  Könyv,  Önismeret

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors – Családi sebek és a gyógyulás útjai

Ez a könyv (is) a legjobbkor került a kezembe. Amikor azt hittem, minden problémámat feltérképeztem, elakadásomat megértettem, sebemet begyógyítottam, az élet újra és újra jelezte, hogy nem így van, és én nem értettem, miért és főleg: még mit kellene tennem.

Múltunk feltárása nélkül ugyanis csak halvány sejtéseink lehetnek arról, kik vagyunk, és miért pont ezt az életet éljük. Ahhoz, hogy megértsük önmagunkat, megtaláljuk elakadásaink okait, feltárjuk szorongásaink, rosszkedvünk, kudarcaink magyarázatát, vagy megértsük, miért ismételjük meg újra és újra boldogtalan párkapcsolati forgatókönyveinket, nem elegendő csak a saját életünket nagyító alá venni. Szüleink, nagyszüleink, soha nem látott őseink tapasztalatai, élményei, félelmei és szenvedései súlyos örökségként befolyásolják sorsunk alakulását. Ha ezek a családi tudattalan rejtett zugaiban maradnak, megakadályoznak minket abba, hogy szabad életet éljünk” – írja Orvos-Tóth Noémi az előszóban.

A könyvnek köszönhetően – amely a szerző szavaival élve egy generációkon átívelő önismereti utazás – számos kérdésemre választ kaptam, életem és személyiségem több, addig számomra homályos vagy érthetetlen részlete a helyére került, és sok mindenről pedig kiderült: bizony még dolgom van/lesz vele. És a lényeg: nemcsak nekem, a szűkebb és tágabb családtagjaimnak is dolga van/lenne vele. A szerző ugyanis arra biztatja az olvasót, „legyen bátorsága feltárni családja rég eltemetett történeteit, elindulni a sűrűn benőtt ösvényeken, és szembenézni azokkal az erőkkel, amelyek az életében munkálkodnak. Hiszem, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg a transzgenerációs (vagyis generációkon átívelő) hatások figyelembe vétele nélkül, és a változásnak is az egyik legértékesebb kulcsa lehet, ha feltárjuk őseink történetét ”.  

Orvos-Tóth Noémi nemcsak a családi sebeink típusait és azok gyógyulásának útjait, valamint a transzgenerációs hatásokat járja körül tudományos kísérletekre és kutatásra alapozva, hanem a saját életéből és munkájából (azaz páciensei életéből) vett példákkal is segíti azok megértését. És ami talán a legfontosabb: eszközöket is ad kezünkbe, hiszen az egyes fejezetek végén konkrét kérdéseket tesz fel az olvasónak, amelyekre bizony nem lehet csak úgy, csípőből válaszolni. Nekem is el kellett gondolkodni rajtuk, utána kellett járnom és ami talán a legnehezebb: el kellett/kellene kezdenem beszélgetni az érintettekkel. Ezért elolvasás után odaadtam azt a férjemnek, megvettem öcsémnek és édesapámnak, s tervezem eljuttatni más rokonokhoz is. És várom, hogy készen álljunk az erről való beszélgetésekre… 

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors, AduPrint Kiadó, 2018. 

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük