KovacsIldiko_onvedelmi szakerto
Ajánlók,  Interjú,  Női szerepek,  Önismeret

Kovács Ildikó: Cél, hogy ne váljunk áldozattá, ne kerüljünk kiszolgáltatott helyzetbe

Vállalkozónői sorozatom utolsó alanyának igen izgalmas foglalkozása van: önvédelmi szakértő, aki régóta gyakorolja a harcművészetek több stílusát, de számára az önvédelem nem egy harcművészeti stílust jelent, hanem „azon technikák és módszerek összességét, melyek a leginkább alkalmasak önmagunk védelmére váratlan helyzetekben, eszközös támadás és több támadó ellen is.” Kíváncsi voltam, mit csinál egy önvédelmi szakértő és miért fontos a munkája mások számára.

Mesélj magadról! Milyen harcművészeti stílusokat gyakorolsz? Miért kezdtél el önvédelmi oktatással foglalkozni?

Idén lesz tíz éve hogy női önvédelmet oktatok, erre hihetetlenül büszke vagyok. Az általam elindított képzés tíz éve heti két alkalommal folyamatosan tart, soha egyetlen óra sem maradt el. (Sajnos a covid minket is megállított, de május elején folytatódtak az órák.) 2004-ben, mikor elkezdtem harcművészeti edzésekre járni, nagyon kevés lány járt ezekre a képzésekre, pedig hihetetlenül hasznos és fontos ez a fajta tudás. Ezért hét év tanulás, edzés után, összeállítottam a saját női önvédelmi programomat, amit 2011-ben akkreditáltattam. Korábban judot, aikidot, jujutsut, karatét, bokszot és birkózást tanultam. Folyamatosan tanulok, szeretem ezt a fajta mozgást, szeretek új embereket megismerni, szeretem próbára tenni magam.

Honlapodon olvastam: „Ez egy olyan hasznos tudás, amit mindenkinek érdemes lenne elsajátítania. (…) A fizikai és technikai felkészítés mellett, nagy hangsúlyt fektetek mentális felkészítésre. Célom, hogy egyre többen ismerjék meg a reális önvédelem lehetőségeit.” Ezek szerint mindannyian potenciális áldozatok vagyunk? És miért fontos a mentális felkészítés és hogyan zajlik?

Konfliktusok mindig voltak és mindig is lesznek. Az agresszivitás része az életünknek. Tudnom kell kezelni ezeket a helyzeteket szóban, testbeszéddel, pszichésen és fizikailag is. Én ezt tanítom az embereknek. Nőknek, férfiaknak, gyerekeknek, időseknek, fiataloknak. A megelőzésre, elkerülésre, tudatos jelenlétre helyezem a hangsúlyt, ehhez kell önismeret, tudnom kell ki vagyok, miben vagyok jó és miben nem, mire képes a testem. A képzéseken az önvédelmi helyzetek és technikák gyakorlása mellett beszélgetünk taktikáról, viselkedési formákról, kommunikációról; az áldozat és a támadó pszichés jellemzőiről, viselkedéséről, testbeszédéről. Cél, hogy ne váljunk áldozattá, ne kerüljünk kiszolgáltatott helyzetbe.

KovacsIldiko_önvédelmi tanfolyam

A nőkkel külön csoportban foglalkoztok. Erre miért van szükség?

Fontosnak tartom, hogy a nők biztonságos környezetben, nyugodt, barátságos közegben tanuljanak női önvédelmet. A mozdulatokat megtanulni és begyakorolni csak így lehet. Ez egy nehéz téma; sokan már egy elszenvedett támadás után jönnek el hozzám, fontos hogy nálam biztonságban érezzék magukat, le tudják győzni félelmeiket, nyitottan, bátran tudjanak tanulni. Idővel próbára tesszük a tudásukat és vegyes csoportban férfiakkal is tesztelhetik a már megszerzett tudásukat.

Mindenféle korcsoportnak ajánlotok egyéni vagy csoportos oktatást, egészen kis kortól kezdve. Mitöbb, megalkottad a világ első önvédelmi kirakósát bölcsődés és óvodás gyermekek számára, majd megjelentetted a Kalandos hétköznapok – Önvédelem gyerekeknek című mesekönyvet is. Miért érezted mindennek szükségét?

Kétéves kortól tartok önvédelmi órákat. Már az első közösségi élmények is meghatározóak az ember életében. Nem mindegy, hogy gyermekünk akár már a bölcsődében, óvodában hogyan éli meg a konfliktusos helyzeteket. Szülőként pedig szeretnénk biztonságban tudni a gyermekünket. Csípés, harapás, rugdosódás tipikus ovis konfliktushelyzetek, ha a gyerekünk az elszenvedője egy ilyen helyzetnek igenis szüksége van önvédelmi tudásra, szemléletre. Hogyan mondjunk nemet, hogyan mutassuk meg a határainkat, hogyan jelezzük ha valami nem oké nekünk. Ez is önvédelem, ezt is tanulni kell. A kicsiknek ezeket tanítom játékos formában, illetve tanítom a szülőket, hogyan segítsék őket. Ebben segít a mesekönyvem és a kirakóm is.

KovacsIldiko_önvédelmi tanfolyam kicsiknek

Az edzések mellett más formában is oktatod az önvédelmet.

Tanítok iskolákban, tesi óra keretében önvédelmet, nyári táborokba járok előadásokat, alaptechnikákat tanítani, tartok előadásokat cégeknek, női kluboknak. Csapatépítő és felsővezetői tréningeket, ahol szintén az önvédelem, a taktika, a válságkezelés van a fókuszban. Konzultációk, egyéni tanácsadások keretében pedig igyekszem szülőknek segítséget nyújtani gyermekeikkel, iskolai bántalmazással kapcsolatban.

Mit tapasztaltál a járvány során kapcsolatban? Tudtatok egyáltalán foglalkozásokat tartani? Lehet ezt online módon oktatni?

A covid minket is megállított; online próbáltam tudást átadni a tanítványaimnak, de ez nem egy online műfaj, videókról nem lehet önvédelmet tanulni ezt hús vér emberekkel tesztelni, gyakorolni kell, szakember segítségével pedig folyamatosan pontosítani a mozdulatokat.

KovacsIldiko_önvédelmi kepzes kicsiknek

Te is tartottál előadást Varga Szilvi Nők álarc nélkül című online konferenciáján? Mit gondolsz, miért hívott meg téged?

Szilvivel egy közösségi csoportban ismerkedtem meg és azonnal fel is kértem, hogy tartson előadást a női önvédelmi csoportomban az erőszakmentes kommunikációról, hiszem ez a módszer tökéletesen passzol a témánkhoz. Ezt követően jött a konferencia, és Szilvi úgy gondolta támogatja a küldetésem és lehetőséget biztosít arra hogy ez a téma: a női önvédelem tanulásának fontossága még több nőhöz eljusson.

Hogyan egyezteted össze a munkádat a családi életeddel?

Van egy kislányom, Bogi, aki most 5 éves, középső csoportos óvodás. A kirakós, amiről korábban beszéltünk neki készült, a mesekönyvben Boró álnéven ő a főszereplő. 🙂 Szerintem ez mindent elmond.

Én még nagy pocakkal, szülés előtt egy héttel is órát tartottam. Babakorában, hordozóban rajtam ücsörögve, vele együtt tartottam az órákat. Mostanában az ovis edzéseken ő is részt vesz. Munkában hozzá igazodom, ő a legfontosabb nekem. Szerencsés vagyok, mert a munkám a hobbim, a hivatásom, a küldetésem.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

KovacsIldiko_önvédelmi szakerto lanyaval

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük