Ajánlók,  Egészségügy,  Könyv,  Pedagógia,  Pszichológia

Támogassuk a Szívtől-színig (Birth Your Colours) színezőkönyv létrejöttét!

Egy izgalmas projektre hívták fel a figyelmemet tegnap. A Szívtől-színig (Birth Your Colours) című színezőkönyv információkkal, önismereti kérdésekkel, színezőkkel segíti a babára várókat és vágyókat, hogy ráhangolódhassanak a szülés-születés folyamatára. A készítők – Joós Andrea biológiatanár, Bakonyi Márta és Entz Sarolta perinatális szaktanácsadók – célja, hogy az emberi test és lélek feltérképezésével a családok képesek legyenek bízni az intuíciójukban, és meg tudják találni a saját útjukat a lehető legjobb szülésélményhez. A közösségi gyűjtés jelenleg 80%-on áll; várják a további támogatásokat, könyvrendeléseket!

A fentebb belinkelt közösségi oldalon rengeteg további információhoz jutunk a színezőkönyv és a gyűjtés részleteiről; érdemes megnézegetni, de a legfontosabbakat kiírtam ide is:

  • Van egy (angol nyelvű) leírás a könyvről ITT és egy részletes, szakmai interjú az ötletgazdákkal ITT.
  • A közösségi gyűjtés március 22-tól április 22-ig tart.
  • Támogatni az ötletet bármekkora összeggel és/vagy rendelni a könyvből ITT lehet, a “Back this project” gomb megnyomásával. (Ha egy vagy több könyvet szeretnétek, akkor az előző gomb vagy alatta a “Rewards” fül is megmutatja, melyik összegnél milyen hálacsomagot küldenek.)
  • Azért gyűjtenek svájci frankban, mert csak így tudták beállítani, a csapat svájci tagja nevén és adataival.
  • Nincs benne kockázat (vagyis nem bukjátok el az átutalt támogatást, ha nem jön össze a 100%); a rendszer csak zárolja az összeget a kártyán, és csak akkor vonja le, ha összegyűlt a teljes összeg a 30 nap alatt.
  • Nem olcsó a színezőkönyv, de ha előrendeltek, nektek is köszönhető, hogy ez a kiadvány megjelenhet.
  • Aki szeretne élőben kérdezi az alkotóktól megteheti április 12-én 20 órakor ITT.
Szinezőkönyv_alkotók
Az alkotók

A korábban említett interjú sok izgalmas kérdést is felvet a szüléssel-születéssel, szülésfelkészítéssel és a szülési utáni időszakkal kapcsolatban; érdemes elolvasni azoknak is, akiket nem feltétlenül hoz lázba egy ilyen színezőkönyv. (Én egyébként éppen fordítva vagyok vele: már nem valószínű, hogy szülök még egyszer, mégis szeretnék egy ilyen könyvet; mert szeretek színezni, mert hiánypótlónak tartom és mert kíváncsi vagyok, mit hoz ki belőlem utólag, a szüléseimmel kapcsolatban.) Néhány idézet:

Andi: Bármikor el lehet kezdeni (a témával foglalkozni), nincs olyan, hogy túl korai. Már az oviban is fontos például, hogy a gyerekek képben legyenek a saját nemi szerveikkel, testhatáraikkal. Nyolcadik osztályban van biológiából szexedukáció, de a tanárok nem mindig mernek a témához nyúlni; gyakran ők maguk is zavarba jönnek tőle. Sok fiatal sajnos a pornóból tájékozódik.

Sári: Szerintem azért is nehéz erről biológiaórán beszélgetni, mert alapból kevés eszköze van a tanároknak – maximum ők találnak saját maguknak, ha valamiért ez fontos nekik. De korántsem jön magától, hogy hogy kéne egy ilyen témához nyúlni. Pedig nem elég biológiai szempontból végigmenni a testen, mert a szülés-születés a lelkünket, a szellemünket, az érzelmeinket is nagymértékben érinti. Érdemes tehát egy speciális közeget teremteni, ahol kérdésekkel, interaktív gyakorlatokkal lehet beszélgetni a témáról. Érthető, ha a pedagógus tanácstalan, és inkább kihagyja a témát. Egyébként ez gyakran a családjainkban is így van: nem beszélünk róla, tehát még csak az sincs, hogy valaki otthon elsajátíthatná ezeket az információkat. Úgyhogy ki kellene alakítani ennek a módszertanát. 

szinezokonyv_kep

Márti: Természetesen minden nő tud szülni. Ugyanakkor ez a tudás, ez a kód mélyen van bennünk, ezt elő is kell tudni hívni. Ha például beleengedjük magunkat a módosult tudatállapotba, kikapcsoljuk a neocortexet, a gondolkodó agyunkat, és helyette a limbikus rendszert, az ősi agyat hozzuk előtérbe, akkor az ösztöneink jelennek meg. Ez elsőre akár félelmetes is lehet, hiszen egy civilizált kultúrában élünk, ahol nem táncolunk nap mint nap a tűz körül, és csak elvétve kerülünk transzállapotba. Szóval bennünk van a kód, de ha nem tudjuk felszínre hozni, akkor az ösztönösségre hagyatkozás rosszul is elsülhet, ahogy te is mondtad. Akkor van az, hogy így is sikerülhet a szülés, meg úgy is. Úgyhogy nagyon jó, ha előtte információkat szerzünk, készülünk.

A szülés-születés témával egyébként magam is sokat foglalkoztam újságíróként: megírtam a szüléseim történetét ITT; beszélgettem perinatális szaktanácsadókkal, például ITT, ITT és ITT; és többször interjúztam Bálint Balázs közismert szülészorvost ITT, ITT és ITT.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Andi rajzolja a színezőkönyv

(Képek forrása: a kezdeményezés közösségi oldala.)

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük