házasság hete_ 2021_plakát
Ajánlók,  Esemény,  Gondolatok,  Párkapcsolat

Gondolatok a házasság hete kapcsán – visszatekintés

A Házasság hete rendezvénysorozatot minden év februárjának elején tartják világszinten, felhívva a figyelmet a házasság fontosságára. Minden évben egy házaspárt kérnek fel, hogy legyenek a rendezvény arcai, akik választanak egy rájuk jellemző mottót. Én 2017 óta veszek részt a különböző rendezvényeken, interjúzom az arcokat, követem a sajtóeseményeket, beszélgetéseket, kapcsolódó filmvetítéseket. Mind a házaspárok gondolatai, mind az események inspirálóan hatottak rám.

A legutóbbi négy év arcai és mottói

A 2017-es házasság hete arcai Madarász Isti filmrendező és felesége, Kerekes Monika voltak. A rendezvény jelmondata: „Veled kiteljesedve”. Velük készítettem először Házasság hetés interjút, a Mandiner számára. A négy évvel ezelőtti beszélgetést újraolvasva, különösen jó érzés fogott el. Nagyon inspiráló ilyen életszagú történetekkel, magukat őszintén felvállaló emberekkel találkozni, s még inkább, ha ők egy házaspár ezért is szeretem annyira a munkámat. Nehezen tudtam eldönteni, melyik részét idézzem, annyira jó az egész, érdemes végigolvasni. Kedvcsinálónak egy részlet:

Madarász Isti és Keresztes Monika
Fotó: Mandiner/Földházi Árpád

A mottó azért ez, mert azt látjuk magunk körül is, hogy nagyon sok ember attól fél, és azért nem mer házasságra lépni, vagy azért bontja fel a házasságát, mert úgy látja: nem érzi jól magát benne, elveszett (eltűnik) benne, nem tud kiteljesedni, nem tud szárnyalni, és ettől boldogtalan (lesz). Azért van így, mert ezek az emberek ilyenkor csak magukra figyelnek, és nem egymásra. Ráadásul az ifjú jegyesek is gyakran kapnak olyan üzeneteket a környezetüktől, hogy még most élj, most pasizz/csajozz, mert aztán jön a házasság, és mindennek vége. Mi ennek az ellenkezőjét éltük meg és erről szeretnénk beszámolni. Amikor mi összeházasodtunk, akkor nem tűnt el az „én”, hanem létrejött egy közös „mi”, ami meglehetősen nagy boldogságot hozott nekünk, és ezért örömmel gondozgatjuk. Azt vettük észre, hogy Madarász Isti és Kerekes Monika a házasságkötésünk után is még mindig létezik, nem sorvad el, nem áldozza fel magát a szeretet oltárán. Sőt, egyre inkább magunkra találtunk, egyre inkább kiteljesedtünk – külön-külön és együtt is.”

2018-ban Zámbori Soma színművész és felesége, Fazekas Rita mediátor voltak a házasság hete házaspár-arca, ők az „Éltető sodrásban” mottót választották. A háromgyermekes házaspárral azóta többször beszélgettünk: Somával tavaly a Férfiak Klubja honlapján futó Körkérdés sorozatomba készítettem interjút, Ritával a NOE Levelek számára, legutóbb pedig közösen beszélgettünk az évértékelő sorozatomban. Az akkori házasság hetéről pedig egy akkor vetített (azóta nagy kedvenc) film és beszélgetés kapcsán írtam beszámolót a Képmás Magazinba. Ebből egy gondolatsor:

Zambori_Fazekas
Fotó: Harmat

A szeretet döntés, amit mindennap meg kell hoznunk – mondta Soma, Rita pedig hozzátette: a konfliktus egyben egy lehetőség is a megbocsájtásra; ha tudunk bocsánatot kérni és megbocsájtani, akkor minden megharcolt helyzet után erősebbé válhat a kapcsolatunk. Szerinte azért érdemes küzdeni a házasság megőrzéséért, „mert egy meg egy több, mint kettő, és mert így többek vagyunk általa mi is”.  

A 2019-es házasság hete arcai Gorove László mentőorvos, katolikus diakónus, és felesége, Gorove Kriszta angol–német szakos tanár. Őket évek óta ismertem személyesen, az általuk vezetett közösségbe is jártunk. Öt gyermeket neveltek fel, tizenvalahány unokájuk van, és több mint huszonöt éve foglalkoznak házassági felkészítéssel. Jelmondatuk: „Randevú egy életen át”. Bár őket végül nem interjúztam, mégis tudom, hogy miért választották ezt a mottót, hisz számtalanszor elmondták a közösségüknek is.

Goroveek
Fotó: Viviennaomi Photography

Állítják: a párkapcsolat működésén és izgalmasságán állandóan dolgozni kell. A heti egy este, havi egy hétvége, évi egy hét– szabályt tőlük hallottuk először, és azt is láthattuk: miközben több száz párkapcsolatára figyelnek, a magukéra is mindig fordítanak időt és valóban rendszeresen randevúznak.

A 2020-as házasság hete arcai pedig Semsei Rudolf üzletember és felesége, Dobay Eszter voltak. Kedves családi barátaink, akiket még a Szent Imre Plébánián ismertünk meg, s bár azóta elköltöztünk, de a jó kapcsolat megmaradt és időnként interjúk formájában is gyümölcsözik. (Állítólag az én páros interjúm kapcsán figyeltek fel a párra a szervezők.) Az ő jelmondatuk: „Csapatjáték szerelemmel”. A csapatjáték fontosságáról a férj már a korábban is mesélt munkája kapcsán, később pedig megerősítette azt a NOE Levelek számára készített páros interjúmban is. Ebből idézek most:

Semseiek
Fotó: Mandiner/Földházi Árpád

 Rudolf: És ami még fontos: mindez nem csapatmunka, hanem csapatjáték, tele örömmel.

Eszter: És az is fontos, hogy nemcsak a munkában és otthon, hanem az oviban, suliban, a plébániai közösségünkben is van egy-egy csapat, ahova tartozunk, ahol együtt dolgozunk és együtt játszunk. Úgy alakítottuk az életünket, hogy mindenhol legyenek kisebb-nagyobb csapatok, ahova tartozunk.

Rudolf: Ez valóban így van, de a legfontosabb csapat azért mégiscsak mi vagyunk. Hiszen, ha mi ketten jól vagyunk, az mindenre kihat: a gyerekekkel való kapcsolatunkra, a gyerekeinkre és az ő kapcsolataikra, a baráti társaságunkra és a közösségünkre – akik számára esetleg megtartó példák lehetünk. A mi generációnkban ugyanis megjelent és egyre jobban terjed a válás. Olyan párok mennek szét körülöttünk, akikről senki sem gondolta volna, ők maguk sem, hogy nem lesznek mindig együtt. És persze kihat a munkámra is: megnyugtató tudat a legnagyobb stressz közepén, hogy otthon vár a béke szigete, ahol szívesen vagyok és ahol feltöltődöm a következő munkanapra.

A házasság hete idei képviselői

Palurek
Fotó: Viviennaomi Photography

Az idei rendezvény arcai Pálúr János orgonaművész és felesége, Pálúr Kornélia tanár, mottójuk pedig: „Ezerszer is igen”. A 30 éves házas, négygyermekes párral „csak” egy villáminterjút szerettem volna készíteni ebbe az összefoglalóba. Azonban annyira belemerültünk, hogy egészen mély és tartalmas beszélgetés lett belőle, így önálló riportanyagként jelenik meg a Férfiak Klubja honlapján. A mottóválasztást ők így indokolták:

Kornélia: Nem volt könnyű a választás, mert olyan mondatot szerettünk volna találni, ami átöleli az eddig együtt töltött éveinket. Közös gondolkodással jött ez a cím. János ötlete eredetileg a tízezerszer igen volt, mert körülbelül ennyi nap telt el a 30 év alatt, de végül abban maradtunk, hogy az ezer is elég, az is jelképezni tudja azt, amit üzenni szeretnénk: mindig, minden nap, újra és újra. Újra igent mondani a másikra, elfogadni őt és döntéseit minden nap. Ezerszer is megbocsájtani egymásnak, és ezerszer is újra kezdeni vagy újat engedni kezdeni a másik számára.

János: Én ezt csak annyival egészíteném ki, hogy naponta esélyt adunk egymásnak arra, hogy jól döntsünk, és jól álljunk helyt a napi kihívásokban, ki-ki a maga területén és közösen is a családot illetően. Külön-külön is nagy a nyomás rajtunk – sokfelé kell megfelelni, projektekben teljesíteni, feladatokat elvégezni, levelekre válaszolni –, emellett fontos, hogy a családért is ugyanolyan ambícióval tegyünk, mint a munkánkért. És ennek az a záloga, hogy bízunk egymásban továbbra is és az eredeti igen-döntésünket naponta megújítsuk.

A kezdetekről

A kezdeményezést 1996-ban Richard és Maria Kane indította útjára az Egyesült Királyságban. Magyarországon a programot a Magyar Evangéliumi Szövetség és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa indította el 2008-ban. Azóta minden évben megrendezik civil szervezetek és keresztény egyházak együttműködésével, számos település és közösség részvételével. A mozgalom célja, hogy megismertesse azokat a hagyományos értékeket, amelyek örömtelivé és sikeressé és tehetik a házasságot, ami az egész társadalom számára is előnyös. Valamint az, hogy segítséget nyújtson a házasságra készülőknek és a párkapcsolati problémákkal szembesülőknek.

Magyarországon minden évben egy házaspárt kérnek fel, hogy legyenek a rendezvény arcai, akik választanak egy jellemző mottót. A 2008-as kezdő évben Döbrentey Ildikó és Levente Péter előadóművészek, 2009-ben Csókay András idegsebész, agykutató és felesége, Altay Daniella. 2010-ben Süveges Gergő újságíró és felesége, Rudan Margit képviselték a házasság hetét, 2011-ben dr. Szabó Endre háziorvos, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete korábbi elnöke és Szabóné Nemesy Krisztina gyógyszerész. 2012-ben Lackfi János költő, író és Bárdos Júlia, 2013-ban Várnagy Andrea és Farkas Zsolt zongoraművészek adták a nevüket a rendezvényhez. 2014-ben a házasság hete arcai Keresztes Ilona, a Kossuth rádió szerkesztő-műsorvezetője és Mohay Tamás néprajzkutató, 2015-ben Tomkáné Zsáry Anikó építészmérnök és dr. Tomka János főiskolai tanár (mottó:  „Megtartó hűség”) voltak. 2016-ban pedig Hegedűs Endre és Katalin zongoraművészek („A szeretet: szenvedély és döntés” ).

További részletek, aktuális programok a rendezvény honlapján ITT.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

 

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük