KMNE_szept4
Civil szféra,  Család,  Interjú

Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE): A járvány miatt nőtt a határ két felén élő családok szétszakítottsága, egymástól való elszigetelődése

Családszervezeti sorozatommal megint átléptem a magyar határt. Tarpai Józsefet, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) elnökét személyesen nem ismerem, csak Dancs György alelnököt; vele tavaly februárban, a Nemzeti Összetartozás napján a Parlamentben egy kerekasztal-beszélgetés során ismerkedtem meg, amelynek vezetésére a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének (KCsSz) elnöke kért fel. György akkor a régiót képviselte, most viszont Józsefet a helyi szervezetükről kérdeztem.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Beregszászban születtem, és nőttem fel. Nemzetközi kapcsolatokat, illetve jogot végeztem az ungvári egyetemen. Évekig foglalkoztam területfejlesztéssel, azon belül egyre hangsúlyosabban turizmusfejlesztéssel. Ennek hatására kezdtem ezzel kapcsolatos PhD tanulmányokat folytatni Pécsett, 2013-ban pedig doktori fokozatot szereztem ugyanitt. A megszerzett tudást kamatoztatva gyakorlatilag azóta a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Turizmus Tanszékén tanítok. Feleségemmel, Zsuzsával, aki szintén jogász, még az egyetemi éveink alatt házasodtunk össze. Jelenleg a Beregszász melletti Jánosiban élünk és neveljük öt lányunkat.

tarpai család

Mikor alapítottátok és mióta vezeted a helyi nagycsaládos egyesületet?

Az egyesületet 2012 szeptemberében alapítottuk 34 családdal együtt a Munkácshoz közeli Erdőpatakon. Megalakulásától egészen 2020 szeptemberéig Török Dénes volt a KMNE elnöke; ezt követően szavaztak nekem bizalmat.

Mi a legfontosabb célja/missziója a szervezetnek?

Egyesületünk célja Kárpátalja magyar nagycsaládosainak érdekképviselete, támogatása; a nagycsaládos életforma népszerűsítése, társadalmilag elismertté tétele; minél több helyi nagycsaládos csoport létrehozása, működésük segítése, érdekvédelem, a nagycsaládos életforma értékként való felmutatása; a keresztény értékek terjedésének és a család, házasság és magzat védelmének elősegítése. Mindezek természetesen magyar identitásunk megőrzésével és fejlesztésével karöltve.

KMNE_Nagycsaládos nap

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok?

Legfőbb tevékenységünk a kárpátaljai magyar nagycsaládosok kikapcsolódási lehetőségeinek és együtt töltött minőségi idejének támogatása és bővítése. Évente hozzávetőleg száz különböző programot szervezünk: nagycsaládos napok, gyermeknapok, hazai és külföldi kirándulások, klubfoglalkozások, vetélkedők, sportnapok, sítúrák, vízitúrák színesítik tevékenységünket. Emellett feladatunknak érezzük a kárpátaljai magyar nagycsaládosok szellemi támogatását, problémáik csökkentését, a közösségbe tartozás megtartó erejének hangsúlyozását. A KMNE a rendelkezésre álló erőforrásait leginkább Magyarország Kormánya, azon belül pedig dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos támogatásából nyeri.

Milyen nehézségekkel küzd a helyi magyarság?

Komoly nehézséget jelent az ukrán-magyar konfliktus helyzet; egyre gyakoribbak a nemzetiségi villongások a többségi társadalom részéről. Az elmúlt időszak törvényi intézkedései olyan alapvető és még a Szovjetunióban is garantált nemzetiségi jogainkat ásták alá vagy helyezték a kárpátaljai magyar közösség számára elfogadhatatlan kontextusba, mint az anyanyelvhasználat, az anyanyelven való tanulás joga.

MKNE_rendezvenyek

Emellett megnehezíti az emberek mindennapjait a koronavírus okozta veszélyhelyzet is. A karanténnal járó korlátozások miatt nagyon sok családunk bevétele csökkent, erre a határzár is rásegített. A járvány miatt nőtt az ukrán-magyar határ inneni és túlsó felén élő családok szétszakítottsága, egymástól való elszigetelődése.

Milyen magyar családszervezetekkel vagytok kapcsolatban?

Több KCsSz tagszervezettel is volt már eredményes együttműködésünk, de leginkább a Tiszavasvári Nagycsaládos Egyesületet emelném ki. Éveken keresztül vettünk részt az általuk szervezett családi hétvégéken, melyek a helyi Zúzosléfőző fesztivállal voltak egybekötve. Reméljük, amint vége a járványidőszaknak, ők is ellátogathatnak majd hozzánk.

Melyik a számodra kedvenc projektetek és miért?

A jelenlegi kedvencem az idei március 15-re meghirdetett online kézműves pályázatunk. Igazán szívet melengető érzés végignézni a KMNE közösségi oldalára feltöltött rajzokat, videókat. Örülünk minden egyes mosolygó gyermekarcnak, és büszkék vagyunk rá, hogy 1848 szelleme ma is ennyire élő része a kárpátaljai magyar kultúrának. A programban résztvevő csaknem száz gyermek pedig nyereményekben is részesül majd, az egyéni, illetve a különböző vállalkozóktól érkezett felajánlásoknak hála.

MKNE_rendezvenyek

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

A tavalyi év során programjaink többségét sajnos nem tudtunk megszervezni, de igyekeztünk másféle módon támogatni a tagcsaládjainkat. Például tavasszal haszonállatokkal és élelmiszercsomagokkal segítettük a programra jelentkezőket. Rendezvényeink többsége nagy létszámú, így ezeket le kellett mondanunk, vagy kisebb létszámmal, több helyszínen kellett megszerveznünk. Magyarország Kormányának köszönhetően 2018-ban sikerült a Kárpátokban egy panziót vásárolnunk, ahová rengeteg programunkat át tudtuk csoportosítani. Nagyon rugalmasnak kellett lennünk ebben az időszakban, hogy még ebben a rendkívüli helyzetben is tudjunk jót tenni, és külön öröm, hogy hasonló rugalmasságot tapasztaltunk tagcsaládjaink részéről is.

Mit terveztek idénre és mit szeretnétek elérni hosszabb távon?

Az idei programjaink tervezésekor nagyon derűlátóak voltunk, amit a járvány mostani felerősödése kissé beárnyékol. A pandémiás helyzetre való tekintettel a 2021-es évben minden esetre kisebb programokat és rendezvényeket tervezünk megvalósítani, és továbbra is szervezünk az online térhez kötődő programokat, vetélkedőket, kézműves pályázatokat. Bízunk benne, hogy legalább már az év második felében módunk lesz a koronavírus nélkül tervezni és működni egyesületi szinten.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

tarpai család_karácsony

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük