Kalandos_hetkoznapok_konyvborito
Ajánlók,  Gyermeknevelés,  Könyv

Kalandos hétköznapok – önvédelmi mesekönyv gyerekeknek

Legutóbbi vállalkozónői sorozatom egyik alanya Kovács Ildikó önvédelmi szakértő volt, aki három éve kifejlesztett egy önvédelmi kirakóst kisgyermekek számára, két éve pedig egy mesekönyvet írt Kassai Eszter íróval. A beszélgetésünket követően a mesekönyvből én is kaptam egy tiszteletpéldányt, amit kislányommal együtt elolvastunk.

Még végére sem értünk a mesekönyvnek, de máris eldöntöttem, hogy írok róla, hogy minél többen megismerjék. Aztán jött a második ötlet, hogy beküldöm a lányommal a tanítónőnek és/vagy megmutatom a szülőtársaknak is, hogy olvassák el az osztálytárs-gyerekek is (még akkor is, ha ők már elvileg kinőttek a könyv 2-6 éves célcsoportjából…). A harmadik gondolatom pedig az volt, milyen kár, hogy nem került a kezembe hamarabb, mert akkor a fiaimnak ilyen egyszerű módon megtaníthattam volna, hogyan álljanak ki magukért anélkül, hogy erőszakot alkalmaznának.

A hogyan reagáljon a gyerekünk, ha belekötnek – dilemma bizonyára a legtöbb családban előjön; a fiús családokban biztosan. Ilyenkor gyakori felállás: az apa azt javasolja, hogy a gyerek üssön vissza, az anya pedig tiltakozik, arra hivatkozva, hogy az erőszak erőszakot szül, de nem tudja megmondani, hogy akkor mégis mi a helyes – és főleg hatékony – reakció. A mesekönyv viszont nagyon világos és egyértelmű javaslatokat tesz; ezek lényege a gyerek saját határaink meghúzása-megvédése, de erőszak alkalmazása nélkül. A határozott fellépés, tiltakozás általában megteszi hatását, de ha esetleg mégse, akkor a nem erőszakos fizikai beavatkozás – eltolás – bizonyára elég.

Kalandos_hetkoznapok_konyvbemutato

A mesekönyv ezeket az általános elveket mutatja be konkrét, legalapvetőbb közösségi konfliktusos helyzeteken keresztül, amelyekbe a szerző kislányáról ihletett Boró és barátai kerülnek az óvodában, iskolában vagy épp a játszótéren: hajhúzás, harapás, rugdosás, játék elvétele, lökdösődés, falhoz szorítás, táska-húzogatás, vadulás. Minden történethez kapcsolódik egy Tudtad? című lábjegyzet az adott cselekvés veszélyeiről és egy Mit tegyél hasonló helyzetben? című konkrét tanács – mindez a gyerekek nyelvén megfogalmazva, kedves képekkel kísérve.

Az iskolás mindennapokban sok hasonló helyzetet megtapasztalt másodikos lányomnak nagyon tetszett a mesekönyv. Én pedig, ahogy említettem, csak sajnálni tudom, hogy nem került a kezembe – pontosabban nem íródott – hamarabb. Ahogy azt is sajnálom, hogy Ildikó önvédelmi tanfolyamai olyan távol vannak tőlünk, hogy nem tudom beszervezni az életünkbe. Egyelőre legalábbis, de megjegyeztem, és lehet, hogy egyszer nemcsak a lányomat küldöm el hozzá, hanem én magam is végigcsinálom.

Kovács Ildikó – Kassai Eszter: Kalandos hétköznapok – önvédelem gyerekeknek; 2019.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

KovacsIldiko_onvedelmi kepzes kicsiknek

(Könyvbemutatós kép forrása: ITT.)

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük