Afréka 2 könyvborító
Advent,  Ajánlók,  Egészségügy,  Hit,  Könyv

Dr. Fodor Réka-Greguss Sándor: AFRÉKA 2.

Pár napja jelent meg adventi sorozatom szombati riportja Fodor Réka “Afrékával”, előtte pár héttel készítettem vele interjút a Family Magazin számára. Azt (és a járványt) megelőzően pedig a Mária Rádióban beszélgettünk, vele és Csókay András professzorral, mint a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus két hírnökével. Ezek után nem gondoltam, hogy túl nagy meglepetés fog okozni második, a négy nigériai orvosi missziót összefoglaló könyve. Nem így történt.

A beszélgetéseinkből és a rengeteg vele készült interjúból már jól ismertem a könyv előtörténetét: az első kötet – Afréka – hangos sikerét, amelyet váratlanul hosszú csend követett, hiszen életükbe villámcsapásként tört be Réka férjének, Greguss Sándor írónak halálos betegsége, majd csodás gyógyulása. Tudtam, mert elmondta, milyen körülményeket és élményeket jelent missziós orvosnak lenni Nigéria Onitsha nevű nyolcmilliós városának 12 kórházában. Azt is tudtam, hogy legutóbbi útjára férje és nagyobbik lánya, Anna is elkísérte, és mindkettőjükre óriási hatással volt az ott töltött pár hét. Hallottam már jópár tanúságtételét, szóval azt hittem, csak gyorsan átfutottam a könyvet, mielőtt írok róla.

Afreka es csaladja Nigeriaban

Nem így történt. Gyorsan elolvastam, de csak azért, mert nem tudtam letenni. Már az első fejezetek – Csókay András ajánlása, a lánya levele, a bevezető és a köszöntő – is megérintett, de amikor lánya és férje naplórészletét olvastam a betegség idejéből, már potyogtam a könnyeim… És akkor még hol volt Afrika s az ott megtapasztalt pokol és mennyország…

Gyönyörű családi tanúságtétel ez a könyv, Istenhitről és emberségről. További áradozás helyett – elismerem, most nem vagyok túl objektív – álljon itt inkább néhány idézet, gondolatébresztőnek és kedvcsinálónak:

Ki hallott olyasmiről, hogy egy orvosnő egyedül elmegy egy hatalmas árvíz által sújtott vidékre, hogy szerencsétlen, mélyszegénységben élő, éhező afrikai testvéreket gyógyítson Nigéria közepén? Teszi ezt annak ellenére, hogy mindenki le akarja beszélni, ne tegyen ilyet, mert minden óvintézkedés ellenére elkapja majd a malária és a tífusz legdurvább fajtáját? Ő erre azt mondja: Krisztus hí a szerencsétlen testvéreimhez, akik ugyanolyan emberek, mint mi itt mindannyian a jóllakott Európában. És persze meg is kapja ezeket a betegségeket, 39-40 fokos lázban dolgozik végig majd egy hónapot, majd amikor hazaár, és bemegy a kórházba, azonnal az intenzív osztályra fektetik. (Dr. Csókay András ajánlója)

Csókay_Afréka

Ha Sándor nem gyógyul meg, nem mehetek misszióra. És akkor nem lenne bizonyosságom, hogy Jézus ma is él, és itt van köztünk, nem lenne bennem ez a többszörösen megtapasztalt és minden kérdésre választ nyerő karizmatikus hit, nem lenne a legjobb barátom és misszióstársam Dr. Csókay András, nem jöttek volna létre az Istentől vezérelt fantasztikus történések, és én sem születtem volna újra a hitben. Jézus ott megállított, hogy ne essek a siker csapdájába.

Azon a napon Apa vitt haza. (…) Mindent elmondott, őszintén. Ne jegyeztem be a betegség nevét, azt hiszem csontvelő rák vagy valami hasonló. Ha nem csinálja a kúrát, akkor két hét múlva meg is halhat. Ez hirtelen jövő betegség, nem tudjuk, miért történik. Eddig senki sem gyógyult meg belőle. Azt mondta, ő lesz az első. Lesznek a kúrának nagyon nehéz pillanatai, lehet, hogy nyaralni sem tudunk ebben az évben. De anyával hiszik, hogy meg fog gyógyulni. És én is hiszem. (Részlet Anna naplójából)

Isten megengedte nekem, hogy betegségbe öltöztessem a lelkemet. Hát nem csodálatos?! Nekem, aki szinte egész életemben a semmi korlátján egyensúlyoztam, amelynek egyik oldalán hívogatott egy fillére élet, a másikon pedig egy olcsó halál. nekem a lehető legstílusosabb ajándékot adta az Úr! “Gyerünk hát, Greguss Sándor, gyerünk, kotord elő végre a teljes hitedet, hogy megtaláld az utat, amelyben a lelked haza ér!” Persze, hogy nehéz lesz. Hirtelen minden esemény, történés, pillanat, amelynek sorsosa, kegyeltje vagy áldozata voltam és leszek, értelmet nyert, és arról szólt, hogy ettől kezdve másképp kell gondolkodnom. (Részlet Sándor naplójából)

Afréka_Sándor

Mikor beléptem az ajtón, gyorsan elhadartam: Mindent, amit a misszióról gondoltunk, azt dobjuk ki, felejtsük el. Csak nézett. Mindent? Az eddigi megállapodásokat is? Igen. Nem fogok olyan pólókban rohangálni Afrikában, amelyeken különböző cégek logói szerepelnek. Nem vagyok hirdetési felület, és nem szponzorokat keresek, hanem adományozókat. Olyan jó embereket, akik önként, az adás, a jócselekedet öröméért adnak, és nem várnak semmit cserébe. Egyetlen igényük lehet: gyógyítsak meg minél több embert. Jézust eddig csak mellékfiguraként engedtük magunkhoz, pedig ő az igazi főszereplő. Az én misszióm Jézusé lesz. Ő a siker egyetlen garanciája.

A döntés, hogy hagyok meghalni egy embert, péntek délután még teljesen logikus volt; hétfő reggel nyolc órakor, a banki nyitás után azonban, amikor elkezdtek özönleni az SMS-ek a pénzátutalásokról, már egészen más lett a helyzet. Íme, az első csoda ebben a történetben a gondviselés megszabadított a bűntudattól! Boldogan újságoltam Izunna atyának, mi történt. Rohantunk Tóbiáshoz és izgatottan mondtuk neki, hogy a magyarok pénzt küldtek a kezelésére. Mosolygott. Már nagyon rossz állapotban volt. (…) Tóbiás azóta minden reggelét a mi Kölcseynk fantasztikus fohászával kezdi: “Isten áldd meg a magyart”. Döbbenetes. Így Magyarország nyert vele egy hathatós szószólót az Úristenhez. Valljuk be, ránk fér.

Afréka 2. könyvborító

Ha Fodor Réka Afréka és családjának missziója téged is megérintett, és szeretnél egy dedikált példányt, felveheted a kapcsolatot velük emailen: drfodorreka@gmail.com vagy az Afréka Alapítvány honlapján, valamint FB oldalán keresztül.

Ha adománnyal szeretnéd a missziót támogatni, itt megteheted: Afréka Alapítvány 10101346-27099400-01004002; IBAN: HU66; SWIFT kód: BUDAHUHB. Gondosan ügyelnek rá, hogy minden egyes forintot a lehető leghasznosabb célra használjanak fel. Információként: egy könyv ára egy maláriás beteg teljes életmentő kezelését (a teszt és a terápia ára 12 dollár) vagy 6 HÍV teszt árát fedezi (1 tesz ára 2 dollár).

Dr. Fodor Réka-Greguss Sándor: AFRÉKA 2., 2020.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Dedikáció

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük