GurinE coach, művészetterapeuta
Ajánlók,  Gazdaság, vállalkozás,  Interjú,  Női szerepek,  Önismeret

Gurin Eszter: Legyünk bátrak megélni azokat a pillanatokat, amelyekkel találkozunk!

Ahogy ígértem, e hét minden napján a Varga Szilvi kolléganőm által március 19-re szervezett Nő álarcok nélkül című ingyenes, online konferencia egy-egy előadóját mutatom be. Ma Gurin Eszter coach, mediátor, művészetterapeuta, négygyermekes édesanya van soron.

Mesélj magadról, családodról, munkádról! 

Nő, négy felnőtt gyerek anyja, feleség és barát vagyok. A férjem szereti amikor nevetek, a gyerekeim pedig azt tartják bennem sokra, hogy először kihúzom őket a bajból  és csak azután kérdezem őket, hogyan jött létre egyáltalán.  Ha nincsenek bajban, akkor meg szeretik a süteményeimet. A barátaim empatikusnak tartanak, a kollégáim szívesen dolgoznak velem. Ami igazán megnyugtat engem, az egy jó könyv, egy izgalmas film vagy egy finom kávé. Ami pedig inspirál, az az emberi sokszínűség. A problémák és az utak, melyeket klienseim bejárnak, hogy önmagukra találjanak. Egy dolgot nem szeretek: magamról beszélni.

Márpedig ezt most nem úszod meg…:) Sokféle végzettséged, szakmád van. Ezeket mind aktívan használod is, külön-külön vagy ötvözöd őket? Melyiket tartod a legfontosabb hivatásodnak?

Olasz nyelvtanár az első diplomám, majd mivel a segítő foglalkozás, az emberekkel való kapcsolat és a pszichológia is érdekelt, utána elvégeztem a szociálpedagógus szakot. Közben szépen sorban születtek a gyerekeink, nyelvet tanítottam ebben az időszakban és nagycsaládos önkéntes munkát végeztem. Mikor a gyerekek már nagyobbak lettek, megszereztem előbb a life coach (kiegészítve az art coachinggal), majd a mediátor végzettséget, és rögtön utána elkezdtem egy hároméves művészetterapeuta-képzést.

Jelenleg ez utóbbi három területen dolgozok ügyfelekkel és leendő mediátorokat oktatok is. Life coachként az itt és most-ban dolgozunk az ügyfelek erőforrásaira építve, támogatom őket a saját megoldásaik megtalálásában. A kreatív, együttműködő partnerviszonyban hiszek ezen a területen. Művészet-terapeutaként egyéni ügyfelekkel és csoportokkal is dolgozok, kamaszokkal, nőkkel. Filmekkel, alkotással, irodalommal, írással, zenével és mozgással is dolgozunk, attól függően, hogy kinek mi a témája és mi áll hozzá közel. Mediátorként pedig közvetítő vagyok vitában álló felek között. Kamasz-szülő, párkapcsolati, válási és munkahelyi, illetve iskolai mediációval foglalkozom. Gyakran megkapom ezt a kérdést, hogy melyik terület a legfontosabb, de nem tudok választani. Így érzem egésznek a szakmai életemet, minden területnek vannak szebb és nehezebb részei is, a három terület váltakozásával tartom magam egyensúlyban.

Gurin E munka közben

Jellemzően kik az ügyfeleid, és milyen tipikus problémákkal, elakadásokkal fordulnak hozzád?

Coaching üléseken leggyakrabban előforduló témák: önismeret, önbizalom, önérvényesítés, nőiség, anyaság, párkapcsolat, pályaválasztás és karrier, stresszkezelés. Művészetterapeuta minőségemben rendszeresen szervezek – amikor lehet – filmklubot: párkapcsolat, családi élet, gyereknevelés, öregedés fókusszal. Anyáknak és kamaszoknak tartok önismereti csoportokat. Egyéni ügyfeleknél stressz témakörben és a ki vagyok én és mi célom az életben kérdések mentén dolgozunk jellemzően.

Mit tapasztaltál a járvány során? Miben kellett leginkább segíteni?

A járvány lassan egy éve velünk van. Az elején egy krízishelyzetként jelentkezett, sokan bizonytalanokká váltak, kicsúszott a talaj a lábuk alól, akár átvitt értelemben, akár valósan is, például elvesztették a munkájukat. Ezek voltak gyakori témák, plusz a stresszkezelés, a munka-magánélet egyensúlyának megtalálása. Mostanra nő azoknak a száma, akik a konfliktusaikat nem tudják kezelni és/vagy apatikussá váltak már a beszűkült élettértől. Érdekes módon az állást váltók száma is növekszik.

Sokáig hegedültél, most táncolsz. A zenét a munkádban is használod vagy csak a magad örömére?

Viszonylag ritkán kerül elő a zene a foglalkozásaimon a többi művészeti ághoz képest, de ha igen, akkor komoly érzelemmozgató hatása van. Most inkább a magam örömére és kikapcsolódására szolgálnak. (Pontosabban alig várom, hogy újra módom legyen rá.) Ezek azok a művészi formák számomra is, amikor flow-állapotba kerülök és megfeledkezek a napi gondokról, feltöltődik a lelkem.

Gurin E családja

Négy gyerekes édesanyaként folyamatosan képzed magad és önálló vállalkozóként dolgozol. Hogy egyezteted össze a munkát a családdal?

Mivel a gyerekeim már nagyok – a legkisebb idén 19 éves -, így nekem ez már talán könnyebben megy. Most azért, hogy online találkoztam az ügyfeleimmel és váltva, de többen is otthon voltunk/vagyunk folyamatosan, akadtak szervezési kihívások, hogy hányan tudunk egyszerre nyugodt körülmények között online előadáson részt venni, ügyféllel találkozni, tárgyalni, stb., de megoldottuk. Más jellegűek a kihívások, mint akár még 4-5 éve. Azt egyeztetni szoktuk ki, mikor érkezik haza hozzánk, a gyerekek is megkérdezik, mikor vagyok ügyfelekkel és így találunk közös jó időpontot. A nagyobb családi programokat meg 1-2 hónapra előre egyeztetjük.

Egyik előadója vagy a Nő álarcok nélkül című konferenciának. Miről fog szólni az előadásod és melyek lesznek a legfontosabb üzeneteid?

Szilvivel dolgoztunk együtt középiskolásokkal coachként, majd jött az iskolai mediációs továbbképzésben a közös munkánk. Úgy érzem, jól tudunk együtt dolgozni és inspirálni egymást. Most művészetterapeuta minőségemben keresett meg és így próbálunk meg értéket közvetíteni. 

Előadásom címe: Tükröm, tükröm… – a női életszakaszok megélése. Azért választottam ezt a témát, mert születésünktől kezdve megéljük a különböző életszakaszokat, amelyekben más és más feladatokkal küzdünk. A legfontosabb üzenetnek azt gondolom, hogy nincs olyan életút, amiben fixen előírt lépések vannak. A lépéseink sorrendjét, irányát mi választjuk meg, felcserélhetőek a szakaszok, lerövidíthetőek, vissza is lehet térni, ha valamit nem éltünk meg, de szeretnénk. Legyünk bátrak megélni azokat a pillanatokat, amelyekkel találkozunk!

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Művészetterapeuta eszközei

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük