Ruttkay Réka
Civil szféra,  Interjú,  Önkéntesség

Civilút, egy innovatív civil szervezet a társadalmi felelősségvállalás útján

Sorozatom mai része egy olyan családszervezetről szól, akikről csak pár hete hallottam, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) által szervezet hagyományos családszervezeti konferencián. Érdekelt, mivel foglalkozik a járvány alatt alapított Civilút, így megkerestem vezetőjét, Ruttkay Rékát.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról. 

Négygyermekes anyukaként a legfontosabb feladatom, hogy megtaláljam az egyensúlyt a család és a munka között. Néhány dolog minden területen meghatározó számomra: egyrészt szeretek csapatban dolgozni, együttműködni, hiszem, hogy egy közösség mindig többre képes, mint pusztán egy-egy ember. Másrészt mindig fontosnak tartottam, hogy olyan dolgokkal foglalkozzak, amelyekben megjelenik az egyéni és a társadalmi felelősségvállalás. A szülői házban, majd később tanáraimtól is azt láttam, tanultam, hogy a felelősségvállalásból fakad a tenni akarás, a segítségnyújtás és a szolidaritás. Ezek mind-mind olyan erkölcsi értékek, amely előrébb viszi a világot. Bízom benne, hogy a gyermekeim is tovább viszik ezt a szemléletet.

Mikor és miért jött létre a Civilút?

Éppen a felelősségvállalásból fakad a Civilút története is. Alapítványunk küldetése felhívni a figyelmet az egyéni és társadalmi felelősségvállalás fontosságára az élet minden területén. Az elképzelés már régen megfogalmazódott bennem: az élet számos területéről hozott tapasztalatok, a tenni akarás mind-mind abba az irányba tereltek, hogy új útra lépjek. A Civilút Alapítványt 2020 elején jegyezték be, és engem ért a megtiszteltetés, hogy a kuratórium elnökeként vezethetem a szervezetet. Nagyon izgalmas feladat és a sok munka mellett rengeteg élményt, örömet is ad.

Civilút

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok? 

A Civilút Alapítvány olyan szolgáltató, együttműködő és innovatív civil szervezet, amely széles spektrumon képviseli különböző társadalmi csoportok érdekeit. Fontosnak tartjuk az együttműködést más civil- és szakmai szervezetekkel. Elsősorban olyan programokat és projekteket valósítunk meg, amelyek során a különböző civil szervezeteket támogatva közösen tudjuk megvalósítani céljainkat.

Tavaly nyáron „Minden sport mindenkié!” címmel a Magyar Paralimpiai Bizottsággal és a Magyar Ergométer Szövetséggel együttműködve, ép- és parasportolók bevonásával jótékonysági árverést tartottunk a Magyar Szervátültetettek Szövetsége javára. Célunk volt, hogy felhívjuk a figyelmet a parasportolók, szervátültetett sportolók teljesítményére, és bebizonyítsuk, hogy összefogva, közös erővel képesek vagyunk másokat segíteni. A programot év végén, a járvány újabb hulláma közepette tovább folytattuk: az ergométeres evezést most országszerte számos fogyatékos embereket ellátó szociális intézményben próbálhatták ki.

Szintén tavaly nyáron jószolgálati partnere lettünk a Puskás, a musical produkciónak. Számos együttműködő partnerünket, egyszülős gyermekeket, időseket, nagycsaládosokat, egészségügyben dolgozókat kísérhettünk el az előadás próbáira, főpróbájára és bemutatójára. Reméljük, hamarosan újabb próbákon, előadásokon láthatjuk vendégül az érdeklődőket.

Civilút ceruzák

Ősszel a fogyatékos gyermekek, fiatalok számára rendeztük meg a Varázsceruza adománygyűjtő akciót. Együttműködő partnereinkkel, mások mellett a Nagycsaládosok Országos Egyesületével, az Egyszülős Központtal közösen rajzeszközöket gyűjtöttünk az ÉFOÉSZ részére. Több mint 6000 csomagot tudtunk eljuttatni az intézményekbe.

Tavaly decemberben pedig elindult az Odaadó Portál projektünk, amely egy idősbarát Integrált Szolgáltató Központ az interneten. Az Odaadó weboldal létrehozásának célja az aktív és független időskor lehetőségének biztosítása és gondoskodó, az idősek felé törődéssel forduló közösség kialakítása. A visszajelzések alapján látjuk, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik az ilyen jellegű, az online térben megvalósuló, innovatív kezdeményezésekre.

Az Odaadó Portálon a 65 év felettiek megbízható információkat kapnak az őket érintő témákban, ellenőrzött forrásból származó hírek, tudástár anyagok révén. Emellett a portálon ingyenes regisztráció után megkereshetők azok a regisztrált helyi (vagy regionális) szolgáltatók, vállalkozók, intézmények, egyházi és civil szervezetek, amelyek idősbarát szolgáltatásokat nyújtanak, gondoskodónak, megbízhatónak vallják magukat. A regisztráció természetesen a szolgáltatóknak is ingyenes.

Civilút_Odaadó

Kiket, milyen szolgáltatókat vártok a Odaadó Portálra?

Elsősorban olyan szolgáltatókat várunk, akik idősgondozással, ápolással foglalkoznak: szakipari szolgáltatásokat (asztalos, vízszerelő, villanyszerelő stb.) vagy személyes szolgáltatásokat (fodrász, pedikűr, gyógymasszőr, optikus stb.) nyújtanak, diétás étkezést, gyógyászati szolgáltatásokat biztosítanak, illetve kulturális területen dolgoznak, idősek számára kínálnak sport és szabadidős programokat.

A portál másik célja az önkéntes hálózat kiépítése, amely egyaránt számít az idősebb és a fiatalabb generációkra. Éppen az aktív és független időskor jegyében akár az idősek is felajánlhatják munkájukat, tudásukat, szakértelmüket önkéntes alapon, vagy esetlegesen ellenszolgáltatásért cserébe. Példát szeretnénk adni. Valljuk, hogy a jól végzett munka, több mint anyagi haszon. Olyan érték, amely pénzben nem mérhető: társadalmi felelősségvállalás, példaadó hozzáállás, gondoskodó szemlélet és bizalom.

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Sikerült leküzdenünk a nehézségeket és számos programunkat meg tudtuk valósítani. Igyekeztünk a járványhelyzet adta lehetőségeken belül gondolkodni, szervezni, így sikerrel zárult a Minden sport mindenkié! programunk, melyet a személyes közönségtalálkozó helyett online streaming formában valósítottunk meg. A program folytatását pedig éppen a járvány okozta nehézségek leküzdésére építettük, hiszen az ergométeres gépek használata az intézményekben kikapcsolódási, mozgási lehetőséget nyújtott az ott lakók számára.

A Varázsceruza akciónkban és jószolgálati partnerként a Puskás, a musical produkció mellett is helyt tudtunk állni. Szerencsére a két járványhullám közti időszakban szerveztük mindkét eseményt, ami némileg több lehetőséget adott a megvalósításra. Reméljük, idén még több programot meg tudunk majd valósítani, és végre személyesen is találkozhatunk együttműködő partnereinkkel!

Civilút_autó

Mik a terveitek idénre és hosszabb távon mit szeretnétek elérni?

Az egyik legfontosabb célkitűzésünk, hogy minél többen megismerjék és használják az Odaadó Portált. Ennek érdekében önkormányzati együttműködéseket kezdeményezünk, civil szervezeti kapcsolatokat építünk, és célunk, hogy a nyilvánosság előtt is minél ismertebbé tegyük az időseket segítő kezdeményezésünket.

Idén is megtartjuk a Varázsceruza adománygyűjtő akciónkat, amelyben újra a fogyatékos gyermekek és fiatalok számára gyűjtünk majd rajzeszközöket. Már dolgozunk egy mintaprogramon, amelynek célja a fogyatékos emberek társadalmi bevonásának elősegítése, szakmai és érdekvédelmi szereplők bevonásával. Elsőként azokra a településekre koncentrálunk, ahol a fogyatékkal élők bentlakásos intézményeit településbe integrált lakóotthoni vagy támogatott lakhatási lakóformákkal váltják ki.

S persze továbbra is fontosnak tartunk minden olyan együttműködést és programot, amely az egyéni és társadalmi felelősségvállalást, az önkéntességet hirdeti, népszerűsíti. Szívesen várunk érdeklődőket, önkénteseket, együttműködő partnereket a Civilúton, tartsanak velünk!

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Civilút_logo

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük