Tollár Móni egyeztet
Gazdaság, vállalkozás,  Interjú,  Női szerepek,  Önismeret

Tollár Mónika: Közel egy éve művészi szintre emeltem a több lábon állást

Női vállalkozói hetem utolsó alanya Tollár Mónika dramaturg és kreatív tanácsadó. Vele az évértékelő sorozatomban beszélgettem utoljára, de most újra megkerestem, mert ő is előad a Nő álarcok nélkül című ingyenes, online konferencián. (Vele zárom ezt hetet, de a női témát folytatom: jövő héten nő fókuszú szervezeteket mutatok be.)

Mesélj magadról olyasmit, amit legutóbb nem tettél.

Vállalkozó kedvű, nyitott és bátor embernek vallom magam. Folyamatosan alkotó, mindig valami újat kitaláló, aktív nőnek. Magas élmény-szükségletű, a monotóniát nehezen tűrő, a világban és a világból még annyi mindenre kíváncsi örök gyereknek. Hiszek a kreativitásban, a kooperációban, a közösségekben és a kapcsolatokban. Tisztelem magamban és másban az alkotót és a művészt, a gyermeki és a női személyiségrészt egyaránt. Szeretek mindig új és újabb feladatokra vállalkozni és érdekelnek mások élettörténetei, gondolatai.

Tollár Móni családi

Bevallásod szerint kettős karriered van; erről legutóbbi beszélgetésünkről is megosztottál részleteket. Mik az eddigi tapasztalataid ezügyben? A kettő hogyan illeszkedik egymáshoz?

Az elmúlt 20 évben több alkalommal húztam ki magam a saját hajamnál fogva az általam ásott gödrökből. A szárnyalások és a mélyrepülések íve mentén két szakterületen építgettem magam: nem karrierista, hanem valóban kétkarrieres lettem. A Színművészeti Egyetem elvégzése (2003) óta különböző előadások, produkciók létrehozásán keresztül élem meg a bennem lüktető kreativitást. Az életlemezem másik oldalán pedig brandépítéssel és vállalkozásfejlesztéssel foglalkozom (több mint 15 éves szakmai tapasztalattal) kreatív marketing tanácsadóként.

A pandémiának köszönhetően közel egy éve művészi szintre emeltem a több lábon állást. Az egyetemi (EDUTUS Egyetem, Budapesti Gazdasági Egyetem) óráim, a szakmai workshopjaim és a megbeszéléseim mind az online térbe költöztek. Ez adott reményt, hitet és erőt a megváltozott mindennapjaimhoz. Máshogyan tudtam (ismét) önmagamra, a tanácsadói munkáimra támaszkodni az új élethelyzetben. A kétkarrieres élet számomra olyan praktikus bázis, olyan reményforrás, amivel képes vagyok fejben helyre tenni az egyes különálló részeimet – vagyis összerakni a Big Picture-t! Nekem ez az életforma bevált – mondhatni, valós mentőövem a hullámtörésben.

Tollár Móni iroda

A vállalkozásfejlesztés, brandépítés során jellemzően kik az ügyfeleid és milyen kérdésekkel, helyzetekkel, problémákkal fordulnak hozzád?

Kreatív tanácsadóként évek óta olyan brand-alapítókkal hoz össze a sors, akik a saját életükben egyszerre alkotó vállalkozók és vállalkozó alkotók. Az ő számukra hasznos igazán a tudásom! A praktikus segítségnyújtás során az alap mindig a jelen, a fókuszban pedig a jövő áll az üzletfejlesztésben. Akár kezdő, akár több éve működtetett vállalkozást elemzünk, szinte ugyanazokat az alapkérdéseket tesszük fel, hogy a saját kompetenciáinkat fejleszteni tudjuk: a vállalkozói bizonytalankodás, elakadás, kiégés, motivációvesztés, elégedetlenség, fókuszálatlanság, perfekcionizmus, túlvállalás (workoholic attitűd), nemet-mondani-nem-tudás, kudarckerülés a leggyakrabban felmerülő problémakörök. Ilyen esetekben a legfontosabbnak a saját magunkba vetett hit újraépítését tartom! Az általam kifejlesztett menetrend, módszertan szerinti Creative Brand Brainstormingjaimhoz a mottóm épp ezért lett Maria Montessori gondolata: „Segíts, hogy magam csinálhassam!”

Tollár Móni prezi

Mit tapasztaltál a járvány időszakában ezzel kapcsolatban? Miben kellett leginkább segíteni?

Ez a mindannyiunk által teljességgel váratlan, elképzelhetetlen helyzet leginkább azt mutatta meg, mennyire sérülékeny, törékeny, töredezett az életünk. A pandémia egyértelművé és világosság tette, hogy hittől és vallási hovatartozástól függetlenül ideje komolyan vennünk és megtanulnunk Assisi Szent Ferenc imájának lényegét, jelentését:

Uram, adj türelmet,

Hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni

Adj bátorságot, hogy megváltoztassam,

Amit lehet, és adj bölcsességet,

Hogy a kettő között különbséget tudjak tenni.”

A vállalkozói újratervezést, a másfajta élet kialakítását pedig Pál Feri, katolikus pap és mentálhigiénés szakember szavait követve abban a belső, lelki fordulatunkban tudjuk jól megragadni, amikor a változás kulcsaként megfogalmazzuk, mi az a , amit most elengedünk az életükből. Vagyis amikor elfogadjuk, hogy rendszerszintű változásban van részük és megértjük, hogy a veszteségeik hosszan fennmaradnak. Akiknek ezáltal kezdetét vehette a szakmai gyászidőszakuk, azok belátták, hogy a drámai önsajnálat helyett a megváltozott önmaguk lett a problémáik megoldásának a kulcsa…

Tollár Móni WS

Egyik előadója vagy a Nő álarcok nélkül című konferenciának. Miről fog szólni az előadásod, melyek lesznek a legfontosabb üzeneteid?

A saját magam által megtapasztalt és megvalósított kétkarrieres életről fogok mesélni, melynek legfontosabb üzenete számomra Oscar Wilde szavaival élve: „Megszeretni önmagunkat egy életre szóló románc kezdete”. Előadásommal egyszerre szeretnék bátorítás és példakép lenni önmagunk elfogadásához és kiteljesedéséhez. Én kifejezetten szeretem (sőt élvezem!), hogy mi, nők a legkülönfélébb élethelyzetekben is képesek vagyunk önmagunkra fordítani a figyelmünket és az energiáinkat a munkáinkban, vállalkozásainkban. Ezáltal nem csak sokoldalú alkotókká és példaképekké válunk, de jól is érezzük magunkat a bőrünkben.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Tollár Móni Queen

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük