Hegedűs Réka
Civil szféra,  Család,  Interjú,  Önkéntesség

Otthon Segítünk Alapítvány (OSA): A post-covid érában a közösségeket, a helyi hálózatokat egyre többen akarják és egyre jobban kell is erősíteni

A 20 éves Otthon Segítünk Alapítvánnyal (OSA) akkor kerültem kapcsolatba, amikor egy ismerősöm meghívására én is jelentkeztem önkéntesüknek. A tanfolyam elvégzése után, a harmadik kisbabámat várva, növekvő pocakkal segítettem egy négygyermekes édesanyának pár hónapig. Később többször írtam róluk, részt vettem rendezvényeiken immár újságíróként, most pedig az új vezetőt, Hegedűs Rékát kérdeztem ki családszervezetekkel foglalkozó sorozatom mai részében.

Mesélj egy kicsit magadról, családodról, munkádról!

Három gyerekünk van, 22, 20 és 15 évesek, keresik a helyüket a világban, hol több, hol kevesebb lelkesedéssel. Sokszor nem irigylem őket, bár a lehetőségeik végtelenek, de ez ijesztő is. Érettségi után sokáig nem tudtam, merre induljak, mi az, ami igazán érdekel és vonz annyira, hogy elköteleződjek. Végül több év külföldi tapasztalatgyűjtés és kalandozás után az ELTE Szociálpolitika szakán kötöttem ki, ahol nagyon komplex tudást szerezhettem, kellő arányban megismerve elméletet és gyakorlatot. Az egyetem öt éve alatt megszületett a két nagyobbik gyerekem, és én élveztem a két világ közötti ki-be járkálást. Szerencsémre ebben rengeteg segítséget kaptam családtól, barátoktól egyaránt.

Szakdolgozatomban a szülés utáni depresszió kezelésének lehetőségeit jártam körül. A kétezres évek eleji magyarországi ellátórendszerben és a témában való elmélyülés során rengeteg ajtó nyílt meg előttem, több olyan szakemberrel találkoztam, akik meghatározták a további utamat. A családokkal kapcsolatos kutatásokban kezdtem el dolgozni, majd felismerve, hogy inkább az emberek, az emberi kapcsolatok érdekelnek, elkezdtem a családterápiás képzést, ami az egyik legjobb döntésem volt. A rendszerszemlélet gondolkodási és gyakorlati keretet, vonalvezetőt adott minden addigi és azóta is végzett munkám mellé. Több éve vezetek támogató csoportokat egyedül gyereket nevelő és egyedül gyereket vállaló nőknek. Bár alapvetően segítő szakmát végzek, mindig rájövök, hogy a legfőbb hajtóerő bennem a kíváncsiság.

OSA_Orszagos tali

Mióta vezeted az Otthon Segítünk Alapítványt és miért vállaltad el?

2020 novembere óta vagyok az OSA élén, ami a szervezet életében még csak néhány percet jelent. Egyenlőre ismerkedem a feladattal, sokszor próbálom lelassítani magam, egyszerre csak egy dologra koncentrálni, a terveket lépésről lépésre valósítani meg, és nem megfelelni minden elvárásnak, mert ez felőrölne. Az OSA egyébként 2004 óta van jelen az életemben, kezdetben kutatóként, majd a képzéseik egyik előadójaként vettem részt a munkában. Az alapítvány vezetése nem szerepelt a terveim között, de a megkeresésre igent mondtam. Nagy kihívás ez az életemben; igyekszem nemcsak jól, hanem a lehetőségekhez képest okosan is csinálni.

Mi a szervezet legfontosabb célja/missziója?

Az Otthon Segítünk Alapítványt, a Home-Start Worldwide magyarországi szervezeteként, annak mintájára alapította meg a NOE, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete 2001-ben. Kiterjedt hálózatunkban a felkészített önkénteseink csapatát képzett koordinátorok irányítják a budapesti központ vezetésével. Az Otthon Segítünk Alapítvány elsődleges célja és tevékenysége, hogy olyan szülőket képez koordinátorokká, akik vállalják, hogy lakóhelyükön önkénteseket toboroznak és képeznek ki arra, hogy kisgyerekes családokat támogassanak, hosszabb rövidebb időn át a család kérésére, abban, amire az adott helyzetben a családnak a legnagyobb szüksége van. Az önkénteseink és az őket irányító koordinátorok is alapos felkészítésben vesznek részt, megtanulnak úgy támogatni, segíteni, hogy a szülőket megerősítsék, az átmeneti krízist élhetővé tegyék.

OSA_Miskolc

Melyek a legfőbb tevékenységeitek és miből gazdálkodtok? 

Az OSA budapesti irodája végzi a koordinátorok toborzását és felkészítését, szervezi a havonta esedékes szupervíziót, csapatépítést és továbbképzéseket magába foglaló alkalmakat a koordinátoraink számára. A helyi szolgálatok fő tevékenysége a családsegítés mellett az önkéntesek toborzása, képzése. Amennyiben éreznek magukban késztetést, rengeteg további programmal gazdagítják a közösségek életét, sokszor együttműködve a helyi szervezetekkel, önkormányzatokkal. Alapvetően pályázati támogatásokból tartjuk fenn magunkat. Ebből finanszírozzuk a képzéseinket, a csapatépítéseket, közös szakmai továbbképzéseket, találkozásokat valamint a családok, a helyi közösségek számára szervezett népszerűsítő és közösségépítő szabadidős programokat.

Hogyan alakította át a tavalyi éveteket a járványhelyzet?

Nagy kihívás ez egy olyan szervezet életében, ahol a személyes kapcsolattartás, a találkozások állnak a középpontban. A 2020 tavaszi veszélyhelyzet kihirdetését követően márciusban létrehoztuk az online-Otthon Segítünk szolgálatot, ahol önkénteseink internet alapú telefonos szolgáltatást nyújtanak hétfőtől péntekig 10-19 óra között. Erősítik, bátorítják a hozzánk forduló kisgyermekes szülőket. Emellett diszpécserszolgáltatást is nyújtanak, a segítő szolgáltatást, adományokat nyújtó szervezeteket tartalmazó adatbázis alapján. Az azóta is működő szolgáltatásunk keretében önkénteseink hétköznap 10-14 óra között mesét is mondanak. Emellett a helyi szolgálatok koordinátoraitól folyamatos aktivitást és kreativitást kíván, hogy az önkéntesek csapatát egyben tartsák, hogy a hozzájuk forduló családok számára a járványhelyzetben is kivitelezhető szolgáltatást nyújtsanak.

OSA_Nyiregyhaza

Mik a terveitek idénre és hosszabb távon mit szeretnétek elérni?

Február végén lesz egy 120 órás ingyenes Közösségi és képzési koordinátor workshopunk. A feladat és a csapat nagyon jó, nagyon sokat ad azoknak, akik régóta csinálják; sokan innen indultak egy pályamódosítás irányába, vagy egy közösség kiépítésén át új kapcsolatok felé. Korosztálytól független a dolog, motiváció és valamennyi feláldozható szabadidő kell hozzá. De egy jó csapat, sok együttgondolkodás, továbbképzés is jár vele!

Azt hiszem, az látszik, hogy a post-covid érában a közösségeket, a helyi hálózatokat egyre többen akarják és egyre jobban kell is erősíteni. Ez a fajta tudás, amit most az OSA kínál, erre is tökéletes kiindulópont lehet. Hosszú távon szeretnénk országos hálózatot létrehozni és fenntartani, ez a kezdetektől terve az alapítványnak. Az a preveneciós, támogató tevékenység, amit a koordinátoraink és önkénteseink húsz éve végeznek, jó lenne, ha minden kisgyerekes, átmeneti krízisbe került szülő és család számára elérhető lenne! Az alapítvány 20. születésnapjának a megünneplése ennek a vállalásnak a fontosságára szeretné felhívni a figyelmet.

Antal-Ferencz Ildikó

Szabadúszó újságíró, blogger

Kövesd a Facebook oldalam ITT, hogy megoszthasd ezt az írást és értesülj a többi bejegyzésemről is!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük